InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Svaz průmyslu řešil na tripartitě aktuální protiepidemická opatření

14.12.2020
Na posledním jednání tripartity v letošním roce řešili zástupci Svazu průmyslu a dopravy témata, která jsou důležitá pro budoucnost firem i celé České republiky. Zaměstnavatelé společně s vládou a odbory probírali aktuální stav koronavirové krize, její dopady na ekonomiku a průmysl a také vývoj protiepidemického systému, takzvaného PSA. Svaz průmyslu ale se sociálními partnery diskutoval i o Národním plánu obnovy nebo dopadech evropské Zelené dohody na Českou republiku.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID
AKTUÁLNÍ STAV EPIDEMIOLOGICKÉ SITUACE A NÁVRH ZÁKONA O OCHRANĚ VEŘEJNÉHO ZDRAVÍ
"S návrhem zákona o ochraně veřejného zdraví Svaz v této podobě nesouhlasí. Vadí nám zejména, že neproběhlo řádné připomínkové řízení a nezapojili se do něj sociální partneři. Také chybí hodnocení analýzy dopadů. Tak zásadní právní úprava, která zasahuje do Ústavně zaručených práv a svobod, ochrany osobních údajů a zákona o elektronických komunikacích, vyžaduje důsledné projednání. Chceme také vědět, zda ministerstvo zdravotnictví stáhlo návrh tohoto zákona tak, jak jsme požadovali, nebo zda pokračuje v legislativním procesu," upozorňuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Svaz průmyslu a dopravy také se sociálními partnery řešil nutné prodloužení programu Antivirus, a to kvůli dosud chybějící trvalé úpravě kurzarbeitu. "Je potřeba prodloužit Antivirus. Už teď je jasné, že se kurzarbeit od ledna nastavit nestihne. Na vině je nesoulad ve vládní koalici. Doufáme, že vláda splní to, co slíbila, a dlouhodobý kurzarbeit v Česku prosadí," říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

"PES bohužel nenaplnil očekávání podnikatelů. Postrádáme zejména jeho předvídatelnost. Chci věřit, že se trvale narovná nespravedlnost a nerovnost mezi velkými a malými obchody. Chceme také znát přehled opatření, co se bude dít do konce roku a dál," vysvětluje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.

DOPADY ZELENÉ DOHODY PRO EVROPU NA ČR
"Řada sektorů a firem vidí zelenou energii jako velkou příležitost. Zároveň v Česku ale máme sektory průmyslu, pro které je přechod na zelenou energii obrovskou změnou. Dosud ani není jisté, zda a jak je taková změna technologicky vůbec možná, natož kolik nás bude stát. Potřebujeme, aby naše zájmy uměla česká vláda hájit v Evropské unii. Očekávám také větší tlak naší vlády v Bruselu," upozorňuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

"Vláda musí věnovat ekonomickým, sektorovým, regionálním a sociálním dopadům Zelené dohody maximální pozornost, a to na nejvyšší úrovni. Potřebujeme vědět, kolik nás zelená transformace bude stát, kdo a kolik za zelenou energii zaplatí. Na základě studie od McKinsey jsme si ve Svazu průmyslu udělali odhad, že dodatečné náklady zelené transformace přepočtené na jednu čtyřčlennou rodinu vyjdou cca 70 tisíc korun ročně," dodává Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

NÁRODNÍ PLÁN OBNOVY
"Chceme, aby Národní plán obnovy reagoval na požadavky sociálních partnerů. Je to přístup, který vyžaduje samotná Evropská unie. Musíme bohužel znovu upozornit, že Národní plán obnovy zatím nepočítá s dalším rozvojem a modernizací Česka. Na klíčovou věc, jakou je digitální transformace firem, se počítá jen s miliardou korun, přestože ostatní oblasti mají desítky miliard," říká Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

DOPRAVA
"Děkujeme panu vicepremiérovi, že je dost prostředků na výstavbu dopravní infrastruktury. Je ale otázka, zda tomu stav výstavby dálnic a oprav silnic 2 a 3. třídy odpovídá. Daří se železniční dopravě jak nikdy. Investuje se a to je pro železniční dopravu dobře," doplňuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Zdroj: SP ČR

Další články z rubriky Ekonomika

Nárok na předčasnou penzi by mělo mít více lidí v nejnáročnějších profesích, návrh projedná vláda

Po vypořádání meziresortního připomínkového řízení odesílá MPSV důchodovou reformu na vládu. Ta by celý materiál měla projednat do konce března. Do návrhu byla doplněna dvě klíčová opatření. Především došlo k rozšíření okruhu lidí, kteří budou ...

Od 1. dubna začnou platit nová pravidla pojištění odpovědnosti z provozu vozidla

Od 1. dubna 2024 vejde v účinnost zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla včetně doprovodného zákona. Nová právní úprava reaguje na příslušno ...

Státní dluh se loni zvýšil o 216,1 miliardy korun na 3,1 bilionu korun

Ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo Zprávu o řízení státního dluhu České republiky v roce 2023, která obsahuje detaily o dynamice a struktuře s ...

O akci na podporu exportu Meeting Point CzechTrade byl rekordní zájem, přišli zástupci více než 420 firem

Na největší proexportní akci pro střední a malé firmy Meeting Point CzechTrade přišlo své exportní záměry konzultovat 427 českých firem. K dispozici j ...

Hospodářská komora: České firmy zamířily do Lucemburska, zaměří se na vesmírné technologie a kybernetickou bezpečnost

Prezidenta České republiky Petra Pavla doprovází na státní návštěvě Lucemburska ve dnech 28. února až 1. března podnikatelská delegace Hospodářské kom ...

DoporučujemePondělí 4.3.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »