InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Česká národní banka potvrzuje sazbu proticyklické rezervy bank i limity na hypotéky

26.11.2020
Bankovní rada České národní banky dnes 26. 11. projednala podzimní zprávu Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory, která hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a rizika pro udržení jeho stability podle údajů z dosavadního vývoje v roce 2020. Na jejím základě bankovní rada potvrdila nastavení parametrů všech makroobezřetnostních nástrojů, včetně limitu ukazatele LTV pro poskytování hypotečních úvěrů a proticyklické kapitálové rezervy bank.
Ilustrační snímek | Foto: ČNB
Finanční sektor v ČR si i v průběhu epidemie COVID-19 udržel vysokou odolnost vůči nepříznivým šokům i díky stabilizačním a podpůrným programům vlády, které dodaly reálné ekonomice likviditu a zabránily překotné vlně úvěrových selhání. Kapitálová pozice domácího bankovního sektoru zůstává robustní.

"Potvrzují se naše očekávání ohledně vysoké odolnosti tuzemského finančního sektoru vůči dopadům koronavirové krize. Náš bankovní sektor je díky polštářům a rezervám, vytvořeným v dobrých časech, nadále schopen poskytovat úvěry firmám i domácnostem," uvedl při projednávání zprávy guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

"Tuzemské banky se nejenže nestaly zdrojem dodatečných ekonomických problémů, ale jsou naopak součástí jejich řešení. I když se ztráty z úvěrů ještě projeví, finanční stabilita této země jimi nebude ohrožena. Podmínkou je však udržení vysoce obezřetného přístupu bank, a to i v oblasti výplaty dividend," dodal guvernér.

Po posouzení indikátorů vývoje finančního cyklu, zranitelnosti bankovního sektoru a ostatních faktorů ovlivňujících jeho odolnost bankovní rada rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy bank na úrovni 0,5 %. V případě naplňování výrazně nepříznivějšího scénáře je ČNB připravena tuto rezervu plně uvolnit. Naopak v případě odeznívání rizik spojených s epidemií, oživování ekonomické aktivity a pokračujícího jen omezeného naplňování rizik bude žádoucí sazbu rezervy opět postupně zvyšovat.

Významným zdrojem systémových rizik v domácí ekonomice je obnovené roztáčení spirály mezi dluhovým financováním nákupu rezidenčních nemovitostí a jejich rychle rostoucími cenami, konstatuje letošní podzimní zpráva Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory. Pokračující silný růst cen nemovitostí v České republice zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. ČNB jej odhaduje v průměru na 17 % s tím, že ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 %.

Pokles ekonomické aktivity a pozvolna se zhoršující situace na trhu práce se prozatím nepromítly do vývoje na hypotečním trhu. Objem skutečně nových úvěrů na bydlení i hypotečních úvěrů byl naopak v prvních devíti měsících roku 2020 rekordní. ČNB nicméně očekává, že dopady epidemie koronaviru se postupně projeví a dynamika úvěrů na bydlení oslabí, podobně jako růst cen nemovitostí.

ČNB konstatuje, že finanční instituce při poskytování hypoték převážně dodržují doporučené limity hypotečních ukazatelů nebo respektují indikaci ČNB pro jejich vysoce rizikové úrovně.

Bankovní rada se proto rozhodla ponechat limit pro hypoteční ukazatel LTV ve výši 90 % při možnosti uplatnit 5% objemovou výjimku. V tuto chvíli nepovažuje za nezbytné stanovovat limity dalších dvou hypotečních ukazatelů DTI (výše hypotéky vyjádřená v násobku čistého ročního příjmu) a DSTI (podíl splátky dluhu na měsíčním čistém příjmu domácnosti) či zpřísňovat jiné parametry stávajícího Doporučení k řízení rizik při poskytování hypoték.

Nicméně někteří hráči na hypotečním trhu akceptovali zejména ve druhém čtvrtletí 2020 vyšší než doporučené úvěrové riziko. Na tyto poskytovatele se v následném období zaměří dohled ČNB, který posoudí, zda mají vytvořené dostatečné rezervy pro krytí zvýšeného rizika.

"Bohužel jsme svědky toho, že se opět roztáčí spirála mezi dluhovým financováním nemovitostí a očekáváním růstu jejich cen. Předpokládáme však, že se poskytovatelé hypotečních úvěrů budou i s ohledem na nepříznivý a vysoce nejistý ekonomický vývoj chovat nadále převážně obezřetně," řekl ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.

"V tuto chvíli proto není nezbytné znovu zavádět limity ukazatelů zrušené na jaře, či zpřísňovat jiné podmínky pro poskytování hypoték. Cítíme však potřebu opět upozornit, že nad určitými hranicemi dluhu - osminásobku ročního čistého příjmu a 40 % čistého měsíčního příjmu - považujeme hypoteční úvěry za značně rizikové," dodal Jan Frait.

Celou zprávu Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory zveřejní ČNB 11. prosince 2020. Ve stejný den bude v 9.00 vydán také záznam z dnešního jednání bankovní rady k otázkám finanční stability.

Zdroj: ČNB

Další články z rubriky Ekonomika

Digitalizovat českou státní správu na evropský průměr by šlo do deseti let, stálo by to stovky miliard korun

Stav digitalizace státní správy je v České republice hluboko pod evropským průměrem, podle Indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI) dokonce až na 22. místě. Podle společnosti Altron, českého lídra ve správě a zabezpečení datové ...

Svaz průmyslu znovu vyzval vládu kvůli elektrárně v Dukovanech

Na mimořádném jednání tripartity zaměstnavatelé jednomyslně vyzvali vládu, aby co nejrychleji vyhlásila tendr na nový jaderný zdroj v Dukovanech. Odkl ...

Umělá inteligence pomáhá proti fake news i lidem s Alzheimerem

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) podporuje nejlepší aplikace z akce Robothon 2021, inovačního maratonu, který připomněl výročí 100 let robota. So ...

Přijetí novely insolvenčního zákona výrazně zkomplikuje postavení věřitelů

Nové podmínky oddlužení v novele insolvenčního zákona, které mají lidem umožnit zaplatit jen malou část dluhu, výrazně zkomplikují postavení podnikate ...

Programy ekonomické migrace fungují i za pandemie, pomohly firmám získat kvalifikované zaměstnance ze třetích zemí

Tři vládní programy ekonomické migrace zaměřené na příchod kvalifikovaných zaměstnanců ze třetích zemí do českých firem, které spadají do gesce Minist ...

DoporučujemeČtvrtek 28.1.2021
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.