InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Pandemie nutí firmy zvládnout za pár měsíců to, co by jinak trvalo roky, 80 % podniků urychlilo digitální transformaci

22.10.2020
Digitální transformace je považována za důležitý klíč k zotavení podniků. Firmy si to dobře uvědomují a na pandemii koronaviru zareagovaly, zachytila to aktuální studie společnosti Dell Technologies. Podle ní letos 75 % podniků v Evropě a 80 % celosvětově urychlilo některé programy digitální transformace. Pořád se ale najdou firmy, které zaostávají. Mezi hlavní překážky digitální transformace patří obavy o zachování důvěrnosti dat a počítačovou bezpečnost, omezené prostředky a problémy se získáváním praktických poznatků z dat.
Foto: pixabay.com
Žádné odevzdané čekání, firmy čelí pandemii aktivně. Společnost Dell Technologies zveřejnila výsledky své globální srovnávací studie, které ukazují, že podniky urychlují své digitálně transformační programy a snaží se během měsíců dosáhnout toho, co by jim jinak trvalo roky. Zjištění, která společnost Dell Technologies aktualizuje každé dva roky ve své studii Digital Transformation Index (DT Index), naznačují, že podniky během pandemie COVID-19 zintenzivnily zavádění transformačních technologií.

Jedné z prvních globálních studií zkoumajících vliv pandemie na chování podniků se zúčastnilo 4300 vyšších manažerů středních až velkých firem z 18 zemí. Podle výsledků studie DT Index letos osm z deseti firem urychlilo některé programy digitální transformace a 79 % přehodnocuje své obchodní modely.

Více digitálních lídrů, méně opozdilců
Od vydání prvního DT Indexu v roce 2016 a druhého v roce 2018 zaznamenává ten letošní poprvé nárůst počtu tzv. "digitálních lídrů" (digitálně nejvyspělejších podniků) na šest procent. Druhá digitálně nejvyspělejší skupina, "digitální osvojovatelé", se rozrostla z 20 % v roce 2018 na 36 % v roce 2020, tj. o 16 procentních bodů.

DT Index také oproti roku 2018 zaznamenává mírný pokles počtu "digitálních opozdilců" (nejméně digitálně vyspělých podniků) o 8 procentních bodů a prudký propad (o 19 procentních bodů) u skupiny "digitálních následovníků", která je na žebříčku předposlední. Tyto podniky se posouvají do kategorie "osvojovatelů", respektive "posuzovatelů", které rostou společně.

"Díky studii můžeme nahlédnout do budoucnosti. Podniky, které dnes urychlují svoji digitální transformaci, staví základy budoucího úspěchu v době datové, která právě nastává," říká Michael Dell, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Dell Technologies.

Málo peněz nebo příliš mnoho dat transformaci brzdí
Pandemie sice celosvětově urychlila digitální transformaci, ale její realizace je náročná: 94 % oslovených manažerů se potýká s překážkami. Podle studie DT Index 2020 existují tři hlavní překážky, které brání úspěšné digitální transformaci v Evropě:

1. Nedostatek rozpočtových prostředků
2. Neschopnost získat z dat praktické poznatky a zahlcenost daty
3. Obavy o zajištění ochrany údajů a kybernetickou bezpečnost

Reakce na nejistotu ve světě, priority se mění
Před nástupem pandemie investovaly evropské firmy více do základních technologií než do těch nově vznikajících. Výrazná většina respondentů (85 %) ale uznává, že v důsledku letošních nečekaných událostí potřebují agilnější a lépe škálovatelnou IT infrastrukturu, která umožní reagovat na mimořádné situace. Studie DT Index ukazuje hlavní směr investic v Evropě v příštích třech letech:

* Kybernetická bezpečnost
* Infrastruktura 5G a hardware připravený na 5G
* Nástroje pro správu dat
* Ochrana dat
* Hybridní cloudová prostředí

Podniky si také uvědomují důležitost nových technologií - 81 % evropských respondentů předpokládá vyšší využití rozšířené reality k pohotové instruktáži, jak provádět různé činnosti nebo opravovat zařízení, 83 % očekává využití umělé inteligence a datových modelů k předpovídání potenciálních disrupcí a 72 % se domnívá, že princip distribuovaných systémů - např. Blockchain - pomůže vytvořit spravedlivější podmínky v ekonomice krátkodobých vztahů (tzv. "gig economy") díky odstranění prostředníků. Navzdory těmto zjištěním jenom 16 % dotázaných plánuje v příštích třech letech investovat do virtuální/rozšířené reality, 27 % do umělé inteligence a pouhých 15 % do technologií distribuovaných systémů.

Metodika výzkumu
Nezávislá výzkumná společnost Vanson Bourne podle zadání společnosti Dell Technologies provedla během července a srpna 2020 průzkum mezi 4300 manažery středních až velkých firem v 18 zemích, aby vytvořila celosvětové srovnání zachycující stav transformace podniků. Klasifikace digitální vyspělosti podniků vychází z hodnocení IT strategií, projektů transformace pracovní síly a vnímanému stavu oproti souboru hlavních atributů digitálního podniku. Toto je třetí vydání studie DT Index (první vyšla v roce 2016, druhá následovala v roce 2018).
Autor: Václav Kotyk

Další články z rubriky Ekonomika

Sloučení výpovědních důvodů v případě ztráty zdravotní způsobilosti pomůže zaměstnavatelům i zaměstnancům

Hospodářská komora vítá novela zákoníku práce přinášející pozitivní změny pro zaměstnavatele. Sloučení výpovědních důvodů v případě ztráty zdravotní způsobilosti do jedné kategorie, které přinese novelizovaný zákoník práce z dílny MPSV, pomůže ...

Konference Hospodářské komory a České asociace umělé inteligence ukáže firmám, jak používat AI

Praktické ukázky využití v podnicích, konzultační zónu a workshopy, na kterých si zástupci firem vyzkouší AI nástroje, chystají Hospodářská komora a Č ...

První investiční VC fond z Národního plánu obnovy ČR bude spravovat Tensor Ventures

Investiční společnost Tensor Ventures byla vybrána jako správce prvního fondu rizikového kapitálu (VC), který bude financován z Národního plánu obnovy ...

ČSOB Index očekávání firem: Optimismus podnikatelů a firem roste, chuť investovat je nejvyšší od roku 2019

Nálada malých a středních firem a podnikatelů se mění k lepšímu. Největší posun od podzimu nastal v investiční aktivitě, která je na nejvyšší úrovni z ...

Výzva všem samosprávám: Vypravte se na URBIS pro know-how, dobrou praxi i kontakty

Brno - Už 4. června 2024 otevře své brány brněnský URBIS. Letošní ročník nabídne v Česku doposud nevídaný třídenní program s účastí ministrů, předních ...

DoporučujemeStředa 29.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »