InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Dlouhý: Firmám na podzim dojdou vlastní zdroje. Rozhodující pro restart bude stimulace soukromých investic

31.07.2020
Tuzemské hospodářství je po prudkém poklesu "zmrazené", sociální dopady krize jsou momentálně zaštítěny vládní pomocí a všichni, od živnostníků přes malé a střední podniky až po velké firmy a investory čekají, jaký bude vývoj pandemie přes léto, uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na volebním sněmu v pražském O₂ universu. Podle Dlouhého na konec krize nevidíme, nelze proto vyloučit ještě složitější vývoj ekonomické situace, než který dnes očekáváme.
Foto: komora.cz
"Jasnější obraz dostaneme na podzim. Většina firem se s poklesem cash-flow dokázalo vypořádat díky vlastním rezervám, brzy jim ale dojdou vlastní zdroje. Větší počet podniků se ocitne v problémech, kvůli čemuž dojde k růstu nezaměstnanosti. Od státu ale už nemůžeme čekat další plošnou pomoc," sdělil 290 delegátům a zhruba stovce hostů sněmu, na kterém dnes bude zvoleno nové vedení Hospodářské komory na další tři roky.

Určující bude další epidemiologický vývoj, ekonomická situace v hlavních partnerských zemích, vládní hospodářská politika i schopnost podnikatelů se v nastalé situaci dobře zorientovat.

Restartovat ekonomiku podle něj ale nebude možné bez stimulace soukromých investic. "Zdůrazňuji soukromých, protože jakkoliv uvítáme i urychlení státní investiční aktivity, rozhodující roli budou hrát investice soukromého sektoru. Proto voláme po rychlejších odpisech nově pořízeného hmotného i nehmotného majetku a po jednodušším odpisu pohledávek," uvedl. Na těchto daňových změnách důležitých pro obnovu ekonomiky se dohodl s ministryní financí při setkání s podnikateli tento týden. Důležitou roli může sehrát ale i nová stavební legislativa. Apeloval proto nejen na vládu, ale na všechny politické strany, aby se společně zasadily o přijetí těchto všech souvisejících právních norem ještě v tomto volebním období.

Pro soukromou investiční aktivitu bude důležitá také konkrétní podpora start-upů a malých, mladých firem. "Podporujeme kapitálovou podporu start-upů v první fázi jejich vývoje tak, jak to připravuje NERV. Významnou roli zde bude hrát i spolupráce těchto fondů, soukromého kapitálu a univerzit. Stejně tak považujeme za důležité aktivně postupovat při zřízení Národní rozvojové banky, která by - tak jak jsem se o tom již zmínil - překonala dosavadní roztříštěnost státních finančních institucí. Pozitivních příkladů máme v okolních zemích víc než dost," zmínil.

Dlouhý pro menší firmy požaduje zavést režim placení DPH z uhrazených faktur. "Právě tyto firmy se dostávají do finančních problémů, když mají uhradit daň z poskytnutého zboží nebo služby, aniž by za ně dostala zaplaceno. Alternativou je zavedení tzv. plošného reverse charge, podmínkou ale je, aby takové přenesení daňové povinnosti fungovalo v ČR dlouhodobě, nikoliv jen do poloviny roku 2022," uvedl.

Dlouhý ve svém projevu poděkoval podnikatelům a vedoucím pracovníkům středních a velkých firem, kteří drží tuzemské hospodářství a životní úroveň nad vodou, ale také epidemiologům, lékařům, zdravotnímu personálu, vojákům, hasičům a dalším složkám za aktivní boj s koronavirem. Třetí poděkování adresoval vládě, parlamentu a státní administrativě, podotkl ale, že krize odhalila slabiny státní administrativy.

Podnikatelé z celé země dnes v pražském O₂ universum zvolí nové vedení Hospodářské komory na další tři roky. Na 290 delegátů bude vybírat ze dvou kandidátů na prezidenta a z 9 kandidátů na viceprezidenty. Sněm Komory je nejvyšším orgánem Hospodářské komory. Tvoří jej všeobecná sněmovna složená ze zástupců Hospodářských komor v regionech ČR a sněmovna společenstev složená ze zástupců svazů, asociací, klastrů a řemeslných cechů. Každý delegát má jeden hlas.
Zdroj: Hospodářská komora ČR

Další články z rubriky Ekonomika

Kvůli koronaviru přišlo o víc než čtvrtinu zakázek 61 % exportérů

Výpadek zahraničních zakázek v souvislosti s pandemií Covid-19 zaznamenaly tři čtvrtiny ze 121 exportních firem, které se zúčastnily průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR na konci června. Největšími překážkami pro obchod bylo omezené cestování do ...

Centrální nákup počítačů ušetřil státu miliony, zapojila se poprvé také samospráva

Téměř 15 mil. Kč ušetří města a obce, organizační složky státu a další úřady centrální veřejné zakázce na nákup výpočetní techniky. Ministerstvo finan ...

Finanční správa začíná zpracovávat a proplácet žádosti pro dohodáře

Novela zákona o kompenzačním bonusu, která umožňuje získat podporu i osobám vykonávajícím práci na základě dohody o provedení práce nebo dohody o prac ...

S rozvojem sítí páté generace pomůže 5G aliance

Podporovat zavádění a rozvoj 5G sítí a služeb v České republice. Hlavní cíl 5G aliance, která nedávno vznikla a jejíž čelní představitelé se vůbec pop ...

Dopady krize pocítilo 43 procent zaměstnanců a 60 procent samostatně výdělečně činných

Negativní dopady opatření proti pandemii COVID-19 pocítilo ve 2. čtvrtletí tohoto roku 43 % zaměstnanců a krize se dotkla i 60 % samostatně výdělečně ...

DoporučujemeSobota 8.8.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »