InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

7 rad, jak s elektronikou do letadla

23.07.2020
Cestování bez smartphonu si už nejspíš umí představit jen málokdo. Chytrý telefon vlastní podle údajů ČSÚ zhruba 70 % Čechů a u českých aerolinek je 90 % zakoupených letenek elektronických. Většina cestujících má v telefonu kromě letenky i platební kartu, mapy a spoustu dalších aplikací, které jsou dnes už běžnou součástí dovolené. Na delších cestách nebo při dohánění restů v práci se také hodí mít u sebe laptop či tablet a k telefonu powerbanku. A co mají tyhle přístroje společného? Baterie, které s sebou přinášejí menší cestovní komplikace.
Foto: lesensky.cz
Baterie mohou pro letadlo a pasažéry představovat nebezpečí. Pokud jsou poškozené nebo zkratují, mohou totiž způsobit požár. Například v roce 2016 došlo právě kvůli vadným bateriím k explozím telefonů Samsung, některé se odehrály dokonce přímo v letadle. Tyto telefony byly staženy z trhu, dokládají nám ovšem, jak je důležité být opatrní. Při cestování letadlem je proto potřeba vzít v úvahu jistá bezpečnostní opatření.

1. Baterie patří do příručního zavazadla
Klasické alkalické baterie, například tužkové, už s sebou mnoho lidí běžně nenosí a jejich přeprava není omezena. Pozornosti je zapotřebí v případě lithiových neboli Li-Ion baterií, které jsou součástí běžné elektroniky. "Obecně platí, že akumulátory bychom neměli nechávat v odbavovaném zavazadle, ale vzít si je do příruční tašky. V případě zkratu a následného požáru totiž není možné rychle reagovat a v zavazadlovém prostoru oheň uhasit," říká Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.

2. Ověřte si podmínky dopravce
Některé aerolinky, zejména ty v USA, umožňují ponechat bezpečně vypnutou elektroniku i s baterií v zavazadlovém prostoru - to se však týká jen akumulátorů s méně než 100 Wh. V Česku však toto většinou neplatí a je lepší se u dopravce informovat. Baterie bude totiž vždy odhalena na rentgenové kontrole a majitel zavazadla bude s největší pravděpodobností muset své kufry přebalit.

V příručním zavazadle můžete mít přístroje i baterie prakticky v neomezeném počtu, záleží jen na konkrétních aerolinkách. Dopravce Ryanair například omezuje počet Li-Ion článků na dvacet, jejich kapacita nesmí převyšovat 160 Wh.

3. Baterie s vyšší kapacitou mají vlastní pravidla
Jiná pravidla se však týkají akumulátorů s kapacitou více než 100 Wh. Takové baterie najdeme například v invalidních vozících a jiných zdravotních zařízeních. Takto silnou baterii musí pro přepravu většina aerolinek schválit, je tedy potřeba přepravce předem kontaktovat.

4. Náhradní baterie bez přístroje
Pokud je k zařízení zapotřebí baterie náhradní, a tudíž ji přepravujeme mimo přístroj, pak je nutné akumulátor dostatečně zabezpečit. "Je potřeba ochránit póly akumulátoru, aby nedošlo ke zkratu. To se dá krom přepravy v originálním balení zajistit i přelepením pólů izolační páskou nebo zabalením do uzavíratelného plastového sáčku," navrhuje Radim Tlapák.

5. Vybité baterie
Nepříjemnosti mohou nastat také při přílišném nebo naopak nedostatečném nabití telefonů a jiné elektroniky. Při bezpečnostní kontrole je totiž někdy potřeba ověřit, jestli není dané zařízení atrapou. V takovém případě je majitel nucen zařízení před zaměstnancem letiště zapnout a potvrdit tak jeho funkčnost, nesmí být tedy úplně vybité.

6. Zvláštní případy
U některých přístrojů se situace komplikuje, protože z důvodu bezpečnosti na palubě nesmí být přepravovány v příručním zavazadle, nicméně baterie naopak musíme mít u sebe. "Bezpečností opatření, kdy přístroj musí zůstat v zavazadlovém prostoru, ale akumulátor by měly být převážen zvlášť, se týká například vrtaček. U některých aerolinií pravidlo platí i pro hračky na dálkové ovládání či drony," říká Radim Tlapák. Baterie musí být v takovém případě z přístroje vyndána a převážena odděleně, zároveň je pak potřeba ochránit póly akumulátoru.

7. Na co ještě nezapomenout
Mezi přístroji s lithiovými bateriemi jsou mnohdy i běžné předměty, u kterých zvláštní opatření majitele ani nenapadnou. Do zavazadlového prostoru tak nepatří například ani bezdrátová sluchátka. V neposlední řadě myslete i na to, že přepravu elektronických zařízení a spotřebičů vysoké hodnoty v odbavených zavazadlech letecké společnosti obecně nedoporučují. Tyto předměty považují za cenné a v případě ztráty nebo zničení by vám je pravděpodobně neproplatily.
Autor: Markéta Kohoutková

Další články z rubriky Rady a tipy

ČSOB: Kyberzločinci se aktuálně vydávají za vaše známé ze sociálních sítí a hlásí: Vyhráli jste!

ČSOB varuje před dalším trikem kybernetických podvodníků. Opět berou útokem sociální sítě, ale používají nový trik. Oslovují lidi skrze jejich blízké. Sázejí na to, že pak napadený člověk ztratí ostražitost a vyzradí své citlivé ...

Reklamace a běžné opotřebení věci. Co by měl spotřebitel vědět?

Drtivé většině spotřebitelů již byla někdy zamítnuta reklamace. Typicky se jedná o situace, kdy byla vada vytknuta pozdě, spotřebitel zboží poškodil s ...

Podmínky odstoupení od smlouvy u zboží hygienicky citlivého charakteru

Na právo na odstoupení od smlouvy uzavřené po internetu ve 14 dnech od dodání zboží jsou v dnešní době spotřebitelé již zvyklí a využívají jej velmi č ...

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit, radí dTest

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. ...

Prodloužená záruka u zboží: Na co si dát pozor, radí dTest

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automatick ...

Doporučujeme



Sobota 4.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »