InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Vláda schválila zvýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun

20.04.2020
Vláda na svém pondělním jednání schválila novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2020, která vychází z aktualizované makroekonomické predikce Ministerstva financí. Novela počítá s celkovými příjmy 1 428,2 mld. Kč a výdaji ve výši 1 728,2 mld. Kč. Deficit státního rozpočtu bude ve výši 300 mld. Kč.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Už v březnu byla v důsledku ekonomických dopadů pandemie koronaviru schválena novela zákona o státním rozpočtu, která reagovala na předpokládaný pokles zejména daňových příjmů a na výdajové straně počítala s vyššími výdaji k zajištění zdraví obyvatelstva i řádného chodu země. Plánovaný deficit pro letošní rok zvýšila na 200 mld. Kč.

Aktualizovaná makroekonomická predikce však očekává další zhoršení ekonomického vývoje a s tím související pokles daňových příjmů a příjmů z pojistného na sociální zabezpečení. Novela zákona o státním rozpočtu, kterou dnes schválila vláda, proto oproti předchozí novele počítá s dalším poklesem příjmů o 60,1 mld. Kč. Zároveň se navyšují výdaje o 39,9 mld. Kč, a to v důsledku zvýšení plateb za státní pojištěnce a posílení vládní rozpočtové rezervy i výdajů na obsluhu státního dluhu.

"Krizová situace přetrvává a dochází k dalšímu propadu příjmů, proto je pro záchranu naší ekonomiky tato novela naprosto nezbytná. Přišli jsme s řadou opatření, abychom pomohli jak zaměstnancům, tak podnikatelům a firmám. Ať už jde o rozšíření ošetřovného, finanční kompenzace pro zaměstnavatele, mimořádnou finanční výpomoc Pětadvacítka nebo bezúročné půjčky pro postižené podnikatele. V žádném případě si také nemůžeme dovolit omezovat investice, které jsou pro oživení naší ekonomiky klíčové," říká ministryně financí Alena Schillerová.

Novela zákona o státním rozpočtu počítá s navýšením měsíční platby státu za státního pojištěnce o 500 Kč na celkových 1 567 Kč od 1. června letošního roku. V důsledku toho je posílena kapitola Všeobecná pokladní správa, z níž se hradí platba státu do veřejného zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Výdaje na tuto oblast se navyšují o 22,3 mld. Kč.

Aby mohla vláda i nadále pružně reagovat na aktuální krizi, dochází také k navýšení vládní rozpočtové rezervy o 14,6 mld. Kč na 78,77 mld. Kč. Tyto prostředky budou operativně používány na zamezení šíření a řešení dopadů epidemie COVID-19. Jedná se jak o podpůrná vládní opatření, tak i o nákup ochranných pomůcek, plicních ventilátorů a dalšího nezbytného vybavení.

Zároveň se v souvislosti s vyšší výpůjční potřebou státu navyšují výdaje na obsluhu státního dluhu o 3 mld. Kč. Státní dluh v roce 2019 byl 1 640 mld. Kč. V souvislosti se změnou schodku státního rozpočtu na 300 mld. Kč dojde k celkovému meziročnímu nárůstu zadlužení o 281,13 mld. Kč. Zbylá část deficitu ve výši 18,87 mld. Kč bude financována ze státních finančních aktiv.

"Díky tomu, že naše země dlouhodobě patří mezi nejméně zadlužené země, může si zvýšení rozpočtového schodku kvůli záchraně ekonomiky dovolit. V důsledku vyššího schodku sice zadlužení mírně vzroste, ovšem i poté zůstane Česká republika mezi fiskálně nejdisciplinovanějšími ekonomikami v Evropě," uzavírá ministryně financí.

Zdroj: Ministerstvo financí

Další články z rubriky Ekonomika

Evropská komise schválila Česku dalších 17,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy

Evropská komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění 28 dílčích milníků a cílů. Po schválení členskými státy Evropské unie tak Česká republika obdrží dalších více než 17,5 miliardy korun ve formě grantů z celkové částky 228,4 miliardy korun z ...

Ekonomika EU vstoupilo do nového roku se slabším růstem, než se očekávalo

Po loňském útlumu vstoupila ekonomika EU do nového roku se slabším růstem, než se očekávalo. V zimní průběžné prognóze snížila Evropská komise odhad r ...

MPO: Od 17. února je účinné DSA. Přinese mnoho výhod uživatelům digitálních služeb

Dne 17. února 2024 nabude plné účinnosti nařízení (EU) 2022/2065 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES (tzv. nařízení DSA) ...

Vláda termín přijetí eura prozatím nestanoví

Vláda vzala na vědomí společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky prozatím nestanovit termín přijetí společné evropské měny. Doporu ...

Společnost T-Mobile se stává novým partnerem Svazu průmyslu a dopravy ČR

Svaz průmyslu a dopravy ČR a společnost T-Mobile nyní výrazněji spojují své síly. Prohlubují tak vzájemnou spolupráci a navazují na dřívější společné ...

DoporučujemeStředa 21.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »