InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

Krádeže a vloupání v době koronaviru: nové triky i využívání nepozornosti a roztržitosti lidí

16.04.2020
Zloději úřadují i v dobách koronaviru, upravili ale některé své triky. Zároveň využívají nouzového stavu, roztržitosti lidí, obav z onemocnění i bezpečnostních opatření, která nařizují zakrytí obličeje. Kriminalita tak sice mírně klesla, ale krade se dál, zloději hledají pouze jiné cesty a způsoby. Krádeže se přesouvají i do online prostředí.
Foto: pixabay.com
Lidé jsou více doma, zloději ale nespí
Přestože většina lidí během nouzového stavu zůstává doma, stále je velké procento těch, kteří do práce docházet musí. Navíc někteří otrlí zloději se nebojí ani vloupání za přítomnosti obyvatel, to se ostatně dělo i v době před nouzovým stavem. Nejčastěji je to pak v době kdy lidé spí. V současné chvíli může zlodějům navíc nahrávat i fakt povinného zakrytí obličeje rouškou či šálou, v takovém případě pak ani jindy ostražití sousedé nemají příliš šanci poznat, zda se například po domě pohybuje cizí člověk nebo soused. Není proto od věci nyní zauvažovat o kvalitním zabezpečení domácnosti.

"Kromě řádného mechanického řešení doporučujeme také zabezpečení formou poplachových systémů," říká Jaroslav Čehovský, specialista bezpečnostních technologií ze společnosti SSI Group a dodává: "Řešením je instalace profesionálního zabezpečovacího systému a jeho napojení na pult centrální ochrany. V okamžiku, kdy čidla zaregistrují vniknutí na pozemek či do domu nebo bytu, dispečeři ihned vysílají na místo zásahovou skupinu. Ta vyjíždí na místo obratem, aby zjistila příčinu vzniku poplachu, případně zajistila cizí osoby a ochránila tak hlídaný majetek."

Prázdné obchody a roztržitost lidí
Také prázdné a uzavřené obchody lákají pachatele. Ukazuje to například nedávný případ na Olomoucku, kde zloděj vykradl masážní salon a způsobil majiteli škodu přesahující 22 tisíc korun. Další případ pak odhalili kriminalisté na Frýdecko - Místecku, kde muž v obchodním centru zcizil uskladněné zboží uzavřeného obchodu, krátce po činu byl ale dopaden a hrozí mu nyní zvýšený trest, kromě toho, že kradl v době nouzového stavu, jde zároveň o recidivistu. Lapky v těchto dnech tak neodrazuje ani fakt, že se výše jejich trestu mnohonásobně zvyšuje.

A před krádežemi nejsou uchránění ani samotní spotřebitelé. Lidé jsou vzhledem k situaci mnohem více roztržití. U pokladen například věnují pozornost tomu, zda mají správně nasazeny rukavice a roušku, ale zapomenou si schovat kreditní kartu, peněženku nebo mobilní telefon. Takže i přes menší počty nakupujících v obchodech mají zloději stále šanci na úlovek.

"Odcizení platební karty je velmi nepříjemná záležitost, zloději jsou schopni ji zneužít v řádu minut. V této situaci se vyplatí zauvažovat také o jejím pojištění. To kryje pak případné škody včetně zneužití na internetu. Při odcizení karty společně s kabelkou nebo příruční taškou, máte pojištěn i jejich obsah, tedy včetně peněženky nebo mobilního telefonu, ale i dokladů a dalších cenností," říká Viktor Houška, ředitel produktu BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Krádeže a šmejdi v online prostředí
Většina lidí chodí v současné situaci do kamenných obchodů jen pokud je to nezbytně nutné, jinak se velká část nákupů přesouvá do online prostředí. Této situace zneužívají ve velké míře také zloději a různí šmejdi. Při nakupování online je tak na místě zvýšené opatrnosti. Rozmohly se především podvodné e-shopy. Těží především z bezkontaktních plateb předem, ale také obav z nákazy koronavirem, množí se tak podvodníci, kteří nabízejí roušky, ale i vakcíny a další zdravotnický materiál, který je nyní nedostatkovým zbožím. Narazit ale můžete i na ostatních e-shopech třeba s elektronikou či oblečením. Velkou část podvodných e-shopů eviduje Česká obchodní inspekce, na jejich stránkách najdete seznam rizikových online obchodů.

"Mnoho zajímavých příležitostí mají v současné situaci také zloději v kyberprostoru. Podvodné emaily a další obsah se šíří Českem a snaží se z uživatelů vylákat citlivé údaje, nainstalovat jim škodlivý software nebo jejich počítače či telefony zašifrovat a požadovat výkupné," říká William Ischanoe, odborník na počítačovou bezpečnost z Počítačové školy Gopas. "Proto důrazně doporučujeme lidem, aby nezapomínali na ostražitost, nezadávali nikam své citlivé údaje a neposílali platby předem neověřeným obchodníkům, s nimiž nemají zkušenost."

Konkrétním příkladem z poslední doby jsou nejen podvodné e-shopy nabízející roušky, dezinfekce a jiné žádané zboží, ale i klamná nabídka telefonů zadarmo rozesílaná pod jménem operátora nebo velkého zpravodajského serveru.
Autor: Šárka Lachoutová

Další články z rubriky Rady a tipy

Půjčka přes internet je k dispozici každý den v roce

Co se vám vybaví, když se řekne krátkodobý úvěr? Jistě, je to finanční produkt, který je dnes velmi oblíbený a zná jej snad každý. Můžete se na něj obrátit vždy, když řešíte nějaké výdaje v rodinném rozpočtu a nechcete na nic čekat. Dostupnost je na ...

ČSOB: Kyberzločinci se aktuálně vydávají za vaše známé ze sociálních sítí a hlásí: Vyhráli jste!

ČSOB varuje před dalším trikem kybernetických podvodníků. Opět berou útokem sociální sítě, ale používají nový trik. Oslovují lidi skrze jejich blízké. ...

Reklamace a běžné opotřebení věci. Co by měl spotřebitel vědět?

Drtivé většině spotřebitelů již byla někdy zamítnuta reklamace. Typicky se jedná o situace, kdy byla vada vytknuta pozdě, spotřebitel zboží poškodil s ...

Podmínky odstoupení od smlouvy u zboží hygienicky citlivého charakteru

Na právo na odstoupení od smlouvy uzavřené po internetu ve 14 dnech od dodání zboží jsou v dnešní době spotřebitelé již zvyklí a využívají jej velmi č ...

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit, radí dTest

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. ...

Doporučujeme



Pondělí 6.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »