InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Do Prahy zavítá s unikátním koncertem sibiřská šamanská lady Olena Uutai

05.03.2020
Olena Uutai, legenda etnické hudby, vystoupí 22. dubna 2020 v pražském centru Dlabačov se svým jedinečným koncertem Hear Your Heart. Proslavila se hrou na brumli, hrdelním zpěvem severských národů a napodobováním zvuků zvířat.
Olena Uutai, legenda etnické hudby | Foto: esscom.cz
Uutai je v současnosti nejsledovanější etnickou zpěvačkou na sociálních sítích typu Youtube, Facebook, Instagram ad. V roce 2017 se stala semifinalistkou populární televizní soutěže Italia?s Got Talent a v roce 2018 semifinalistkou největší soutěže talentů Britain?s Got Talent a finalistkou německé Das Supertalent.

O Uutai se uvádí, že zpívá jazykem samotné matky přírody. Hlasy zvířat, které uctívají přírodní národy a zpěv ptáků za doprovodu brumle a šamanského bubnu v jejím podání odkrývají tajemství legend a pověstí severských národů. Součástí každého představení je obřadní píseň Algys, tradiční prosba o požehnání. Díky ní se posluchači velmi silně ponoří do starodávných tradic skrze čas a prostor pomocí hudby, která spojuje srdce s jediným zdrojem všeho, matkou přírodou.

Kromě mystických písní, budou na programu večera také interaktivní bloky. Uutai se během nich podělí s posluchači o tajemství napodobování hlasů zvířat a o jednoduché vokální techniky severských národů, které pomáhají odstraňovat psychické bloky a tělesné problémy a které interpreta očišťují a naplňují jej přírodní silou a energií.

"Moje tvorba a veškerá moje hudba, a dokonce životní filozofie vychází z myšlenky harmonie a spojení s matkou přírodou. Při tvorbě se opírám o napodobování zvuků živé přírody, hlasy ptáků, zvířat a zvuky různých přírodních jevů. Ve svých vystoupeních používám několik typů hrdelního zpěvu a experimentuji se spojením tradiční brumle a lidových zpěvů s nejrůznějšími hudebními žánry a zpěvy od meditační starodávné hudby až po moderní trance," uvádí Olena Uutai.

Kromě jakutské brumle hraje Uutai i na specifické brumle dalších národů, šamanské bubny a flétny a ovládá několik druhů hrdelního zpěvu severských národů. Toto vše spojuje v ultramoderním stylu, ve kterém jsou slyšet jak autentické tradiční zvuky, tak nové tóny a rytmy budoucnosti.

Uutai po celém světě hostuje s hudebními, obřadními a léčivými vystoupeními, ve kterých kombinuje autentické hudební umění starých národů s elektronickou a experimentální hudbou. Její písně zaznívají na nejvýznamnějších festivalech žánrů world music, etno, trance a elektronické hudby.

Vlastním jménem se zpěvačka jmenuje Olena Podlužnaja a její umělecký pseudonym Uutai znamená v literárním překladu z jakutského jazyka "tajemství stvořené vodou".
Autor: Zuzana Sommerová

Další články z rubriky Kultura

Kniha o nemoci, které se obává snad každá žena. I o ní jde ale vyprávět s humorem

PRAHA - Příběh o životě s rakovinou prsu, vyprávění syrově upřímné, přímočaré, bez patosu, ale i sarkastické a humorné. Taková je kniha publicistky Andrey Kábelové s názvem Veselá svině s račicí a depkou. S nadhledem a často i s černým humorem v ní ...

Nový film Kam motýli nelétají slibuje dobrodružnou exkurzi do podzemního světa

Režisér Roman Němec se pouští do ojedinělého projektu. Film, na jehož scénáři spolupracoval s dramaturgem Martinem Bezouškou, se z velké části odehráv ...

Jaromír Nohavica zahraje s filharmonií hned dvakrát v O2 universu

PRAHA - Folkový písničkář, zpěvák a skladatel vystoupí v pražské hale O2 universum 4. a 5. května 2020. Na scéně ho doprovodí Janáčkova filharmonie Os ...

Chrudim se promění v Benátky již po páté

V pátek 6. března 2020 od 20 hodin se již po páté uskuteční reprezentační ples neziskového sektoru Chrudimské Benátky. Velký sál chrudimského Muzea op ...

Centrem oslav svatého Patrika bude letos MeetFactory. Nebude chybět ani tradiční průvod Prahou

Svátek svatého Patrika se bude i letos slavit nejenom v hlavním městě, ale i na mnoha místech v celé zemi. Praha však bude centrem oslav, vedle průvod ...

DoporučujemeSobota 4.4.2020
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.