InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

6 způsobů, jak v tropických teplotách zabránit nepříjemnému pocení

01.07.2019
Je to tady! Období, kdy ani ti největší "suchaři" často nedokáží odolávat náporu veder a děsí se orosených čel, dlaní i dobře známých "koláčů" v podpaží. Okolí má pro tyhle problémy většinou pochopení, protože ve úmorných vedrech trpí více či méně každý. I tak se ale nejedná o něco, čeho bychom se nechtěli zbavit, a to rychle. Jak na to? Vyzkoušejte našich 6 tipů a přestaňte se koupat ve vlastním potu.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
1. Sáhněte po správné drogerii a kosmetice
Zdá se to jako notoricky známá otázka, ale některé věci si je třeba připomínat! Znáte tedy rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem? Odpovíme hned, že do tropických teplot potřebujete rozhodně ten druhý. Deodoranty totiž v žádném případě nepředchází pocení, umí jen bojovat s bakteriemi, které se na potících místech objevují a jsou původci nepříjemného zápachu. Antiperspiranty pak blokují potní žlázy, pot se tedy tvoří, ale nedostává se přímo na povrch pokožky, vysvětluje MUDr. Helena Reisingerová z dermatologie v Praze na klinice Mediestetik.

A jak je to s obličejem, který je nejvíc na ráně? Tahle otázka zajímá asi hlavně ženy. Lehké krémy jsou základ, a to jak pečující, tak i ty s UV faktorem. S make-upem pak platí: Kdo šetří, dává pokožce prostor k nadechnutí. Moderní primery jsou v tomhle případě ideální řešení.

2. Ochlaďte se ve stínu
Ten venkovní už od určitých teplot moc nefunguje. Není tak nad to včas myslet na zastínění v místnostech. Rozprašovače a chladítka z ledničky jsou fajn, na mrazivě ledové nápoje ale zapomeňte, krom rizika teplotního šoku pro sliznice je tu jednoduchý fakt: tělo se zahřívání začne ještě více potit. Zlatá střední cesta ve sklenicích je tak ideál!

Všeho s mírou taky platí i pro klilmatizaci, která se v poslední době stává bodem sváru v nejedné kanceláři. Není divu! Pro tělo jedinců s oslabenou imunitou je teplotní rozdíl zásadním signálem pro vypnutí imunitních receptorů a řasový epitel na sliznicích tak zůstává napospas virům a bakteriím. Podle Dr. Reisingerové je rozumné nastavení max. 5 stupňů Celsia od venkovní teploty.

3. Strava bez pocení
O vlivu výrazných kořeněných a pálivých potravin na zvýšení pocení už leckdo slyšel, a hlavně ho i sám zažil. Víte ale, že ani milovaná káva není ve vedrech ideální. Kofein totiž stimuluje adrenalinové žlázy, a u člověka tak dochází k pocení dlaní, podpaží a plosek u nohou.

Pak jsou tu ale potraviny, které, alespoň podle homeopatie, přispívají ke snížení pocení, jako je ocet (dvě lžičky před spaním) nebo šalvěj (vývar před spaním). Pravda je, že obě tyto suroviny jsou často doporučovány ženám během menopauzy a opravdu přispívají k omezení pocení. V těchto případech jde ale hlavně o regulaci hladiny PH a s ní spojené neutralizaci toxinů a vyvážení hormonální rovnováhy. Je otázka, jak tyto babské rady fungují s pocením z horka. To je totiž čistě neurologickou záležitostí (potní žlázy regulují receptory na nervových zakončeních).

Právě proto bychom se raději obrátit na stravu, která prospívá nervové soustavě - tedy jídlo bohaté na vitamin B, magnesium a Omega 3 mastné kyseliny. Zelená zelenina, avokádo a ryby jsou tak v létě doslova nutnost.

5. Zklidněte se
Lehko se to říká, ale hůř dělá. Ale právě proto, že pocení je spojeno s nervovým systémem, dochází ke zhoršení, jakmile jsme ve spěchu a zvyšuje se nám adrenalin. Práci se nevyhneme, ale je třeba si uvědomit, že léto je přece hlavně o pohodě.:)

6. Nechte zpotit doktory
Pokud vlastní opatření proti pocení nepomáhají a vy se stále vaříte ve vlastní šťávě, přichází na řadu odborná pomoc. Lékaři už dnes mohou předepsat léky, které dočasně zamezují pocení. Dr. Reisingerová ale upozorňuje, že v těchto případech je vždy třeba zvážit pro a proti s možnými negativními účinky (problémy s močovými cestami, sucho v ústech nebo zdvojené vidění).

Pro ty, kdo chtějí rychlé, lokální, přitom ale velmi efektivní řešení, pak přichází v úvahu injekční aplikace dermatologických preparátů, které působí přímo na nervové receptory v ošetřených místech, a k pocení tak lokálně vůbec nedochází. Slovo lokálně je v tomto případě opravdu třeba vypíchnout. Kompletní zastavení pocení samozřejmě není pro tělo zdravou záležitostí. Škodliviny se odplavovat musí, jen jde o to kde chceme, aby se tak dělo a kde ne.

Miniinvazivní dermatologický zákrok je, podle Dr. Reisingerové, možné absolvovat v podpažích, na dlaních, chodidlech, bedrech, tříslech, čele i zátylku. Na všech těchto místech pak máte cca. Půl roku od pocení pokoj Délka trvání je individuální, zákrok jde ovšem opakovat.

Pokud letos nechcete opět řešit nepříjemné pocení na schůzkách a v kanceláři, je pomoc zkušeného dermatologa ideální volbou. Na klinice Mediestetik najde navíc vaše odhodlání podporu v akčních letních cenách ošetření pocení.
Zdroj: Mediestetik

Další články z rubriky Magazín

Seniorům často chybí zdraví a peníze, zjistili brněnští koordinátoři Senior Pointů

Většina seniorů velkou část dne stráví sledováním televize, čtením a péčí o vnoučata. Stýká se se svými vrstevníky minimálně dvakrát týdně a pravidelně se vídá s rodinou. Vyplývá to z dotazníku, který svým uživatelům předložili brněnští koordinátoři ...

Vyrýsované tělo za pomoci steroidů? Žádné spermie! Varují lékaři

K dokonalému tělu s vyrýsovanými svaly, za které by se nestyděl ani Jean-Claude Van Damme v době své největší slávy, vede rychlá zkratka přes užívání ...

Přesčasy mohou zabíjet. Více než sto hodin ročně navíc v práci zvyšuje riziko mrtvice o 29 procent

Přestože celosvětové statistiky ukazují, že se práce přesčas týká stovek milionů lidí a dle dat Mezinárodní organizace práce pracuje více než 48 hodin ...

Astma vás nemusí omezovat, musíte ho ale léčit. ZP MV ČR loni vynaložila na léčbu nemoci přes 466 milionů korun

Astma je chronické plicní onemocnění, jehož výskyt za poslední roky v celosvětovém měřítku dramaticky roste. Podle současných odhadů jím trpí 300 mili ...

Každý šestý člověk, který na silnicích zemře, je motorkář. Nejčastější příčinou je rychlost a nezkušenost

BRNO - Motorka je symbolem nespoutanosti, volnosti, možná i rebelství. Bohužel ale také platí, že každá nehoda na motocyklu znamená výrazně vyšší rizi ...

DoporučujemeČtvrtek 18.7.2019
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.