InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Kluci z třebíčské průmyslovky nastartovali vlastnoručně postavenou Tatru

12.02.2019
TŘEBÍČ - Včera poprvé nastartovala TATRA PHOENIX, kterou postavili studenti Střední průmyslové školy v Třebíči v dílnách Krajské správy a údržby silnic Vysočiny v rámci své praktické výuky. Projekt iniciovaný Krajem Vysočina a kopřivnickou TATRA TRAUCKS měl trvat celý rok.
Ilustrační snímek | Foto: tatra.cz
"Tým mladých konstruktérů nás všechny překvapil svým nadšením a rychlou pečlivou prací. Oživení složeného nákladního vozu pod dozorem profesionálů v mateřské firmě bylo téměř formalitou," říká radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

Završením pilotního projektu na Vysočině byla tento týden prezentace hotového vozu TATRA PHOENIX 4x4 za účasti studentů třebíčské průmyslovky a vedení školy, zástupců Kraje Vysočina, KSÚS Vysočiny a automobilky TATRA TRUCKS. Nová tatrovka před prezentací prošla standardní diagnostickou kontrolou, jako všechny vozy vyrobené v kopřivnické továrně. Pak došlo na první slavnostní oživení vozu a studenti, kteří vůz postavili, vůz také nastartovali.

"Pro kluky to je určitě velký zážitek, postavili opravdový nákladní vůz a dnes můžou vidět, že funguje a jezdí. My jsme byli moc rádi, když jsme dostali nabídku zapojit se do tohoto projektu, je to totiž výjimečná příležitost, jak obohatit výuku středoškoláků a nadchnout je pro svůj obor. Volba padla na třebíčskou průmyslovku, protože už tam měli zkušenosti se stavbou jiných, i když menších vozidel z minulosti. Po oživení tatrovka dostane speciální nástavbu a bude sloužit silničářům u nás na Vysočině," vysvětlila Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro školství, která měla projekt na starosti. Kontrola i nastartování vozu proběhlo v pořádku a tím se potvrdilo, že studenti i jejich pedagogové a školitelé z kopřivnické automobilky odvedli dobrou práci. Nová tatrovka pak na továrním zkušebním polygonu za účasti hostů i zástupců médií vykonala první úspěšnou zkušební jízdu.

Začátek vzniku nové "studenské" tatrovky se datuje do poloviny minulého roku. V červenci 2018 společnost TATRA TRUCKS v několika zásilkách dodala stovky dílů, včetně komponentů unikátního tatrováckého podvozku s centrální nosnou rourou, kabiny a motoru s převodovkou, potřebných k sestavení vozu TATRA PHOENIX, které putovaly do dílen KSÚS Vysočiny. Právě tam studenti třebíčské průmyslovky vůz sestavovali pod pečlivým dozorem svých pedagogů. Před tím však ještě absolvovali jak studenti, tak mistři odborného výcviku důkladné školení přímo v kopřivnické automobilce.

"U nás na škole už jsme stavěli sportovní vozy nebo traktor, ale TATRA PHOENIX byla opravdová výzva. Chtěl bych poděkovat kopřivnické Tatře i radním Kraje Vysočina, že jsme mohli být součástí tohoto projektu. Studentům posledních pár měsíců práce na tatrovce hodně dalo, mohli si osahat věci, které je čekají v praxi, a to je neocenitelná zkušenost," řekl Zdeněk Borůvka, ředitel Střední průmyslové školy v Třebíči.

Vlastní stavba vozu začala v září v Jihlavě slavnostním předáním symbolického klíče zástupci TATRA TRUCKS do rukou Jana Míky, ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, a radní Jany Fialové. Právě kraj nový vůz pro KSÚS Vysočiny pořídil, aby omladil vozový park, zároveň však tatrovka posloužila i jako učební pomůcka v rámci praktické výuky studentů Střední průmyslové školy v Třebíči. Hotový model bude využívat vybrané cestmistrovství na Třebíčsku.

Celý projekt tak má mnohem větší přínos než jen běžný nákup nových vozidel údržby. Přispěl k tomu, že vynaložené veřejné prostředky pomohly zkvalitnit výuku středoškoláků, zatraktivnit ji pro budoucí studenty technických oborů a v neposlední řadě za ně byl pořízen vůz české výroby a značky.

"Jsme rádi, že takovýto unikátní projekt vznikl a děkujeme partnerům, že s námi na něm spolupracovali. Chceme projekt TATRA do škol rozšířit na celou Českou republiku a věříme, že bude mít pozitivní odezvu. Chceme jím podpořit technické vzdělávání u nás, protože kvalitních odborníků v technických oborech je velký nedostatek. Studenti si díky tomuto projektu mohou přímo vyzkoušet, jak se tatrovky vyrábějí a zároveň se seznámit s jejich unikátní konstrukcí. Věříme, že tím rovněž budeme dále šířit dobrou pověst značky TATRA a podpoříme i prodej českých vozů v domácím veřejném sektoru, kam určitě patří," řekl Petr Hendrych, obchodní a marketingový ředitel TATRA TRUCKS.

Další články z rubriky Regiony

Kilometry naděje pro Lianku a Vladimíra

Liberec, 26.04.2024 - S podporou dopravní společnosti ATRA TRANS s.r.o. otevírá nadace Kilometry naděje již čtvrtým rokem své brány a představuje příběh Lianky a Vladimíra. Oba na první pohled rozdílné příběhy, ale s jedním společným snem. Znovu se ...

Rada Karlovarského kraje odsouhlasila rozdělení dotací na podporu aktivit v oblasti cestovního ruchu

Do oblasti cestovního ruchu míří další prostředky z kraje. Celkem si žadatelé mezi sebou rozdělí 3,1 milionu korun. Peníze směřují nejenom do certifik ...

Jihočeši posílají do soutěže Adapterra Awards 8 projektů z regionu

První tropický den tohoto roku přišel o dva měsíce dřív, než je obvyklé. Přesně to je ukázkou extrémů počasí, které nás v budoucnu čekají a které nás ...

Středočeský kraj se ostře ohrazuje proti návrhu MČ Prahy 6 týkající se regulace dopravy při příjezdech z kraje

Rada Středočeského kraje na svém včerejším jednání přijala usnesení, ve kterém se ostře ohrazuje proti návrhu městské části Prahy 6 v souvislosti s pl ...

Praha zprovoznila další část cyklostezky A1 mezi Stromovkou a ulicí Varhulíkové

Hlavní město prostřednictvím Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK) otevřelo novou část páteřní cyklotrasy A1 od mostu Barikádníků po ulici Va ...

Doporučujeme



Sobota 27.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »