InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Nádraží Praha-Bubny zahajuje přestavbu v živé místo paměti

22.08.2018
PRAHA - Koncertní provedení prvního československého oscarového filmu Obchod na korze v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK zahájí 7. září novou éru existence nádraží Praha-Bubny. Místo spojené s válečnými deportacemi, které se stalo součástí jednoho z největších brownfieldů v metropoli, bude totiž v září roku 2018 předáno do dlouho očekávané přestavby. Její významnou součástí bude Památník ticha, unikátní projekt sloužící oživení historické paměti. Akce otevřené veřejnosti tu však pokračují a během podzimu nabídnou řadu kulturních lahůdek. Ty letošní jsou ve znamení rozloučení s původní podobou železniční stanice a zahájení její proměny.
Ilustrační snímek | Foto: mediatraining.cz
"Nádraží, odkud putovaly za druhé světové války transporty s občany židovského původu, do ghett a do koncentračních táborů, se konečně dočká nové podoby, " říká Pavel Štingl, známý filmový dokumentarista z obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha, která za výstavbou Památníku ticha stojí. Podle něj se nádraží promění v živé místo paměti, jež bude připomínat minulé události v metaforách dneška.
"Letošní rok je zlomový hlavně proto, že do procesu revitalizace železniční stanice vstupuje Magistrát hlavního města Prahy s již schválenou investiční podporou. Konečně se tedy povede zahájit reálnou přestavbu nádraží budovy na památník. Naplánována je na dva roky od započetí stavby, do níž se má nyní pustit hlavní město Praha," uvádí Pavel Štingl, jež o proměnu zanedbané budovy v důstojný, a i pro další generace přitažlivý monument usiluje už od roku 2013. "Financování ze zdrojů hlavního města Prahy je chvályhodné, ale také závazné pro toto i nastupující politické vedení města," zdůrazňuje.

Koncert, divadlo, film i bubnování
Kulturní akce ale zvou návštěvníky na bubenské nádraží už teď. Podzimní program nabídne hned několik pozoruhodných divadelních představení, která pokračují v linii podobenství velkých příběhů dvacátého století. Už 12. září a 13. září se v nádražní hale představí Ucho, inscenace Divadla na Vinohradech vytvořená na motivy scénáře filmu režiséra Karla Kachyni. V režii Patrika Šimona účinkují Daniel Bambas, Antonie Talacková a Jiří Maryško.

V úterý 18. září je na programu Sudí, hra, jíž Památník ticha otevírá veřejnou diskusi o projevech xenofobie a neonacismu na fotbalových stadionech. V komediálním monologu nejen o fotbale vystoupí Ladislav Hampl. Představení uvádí Divadlo Verze a zrežíroval jej Thomas Zieliński, původní text Thomase Brussiga přeložil Tomáš Kafka.

Ve čtvrtek 20. září bude Praze-Bubnech uveden celovečerní dokument Mrtvý národ (2017) uznávaného rumunského režiséra Radu Judeho. Ten za svůj nejnovější film Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři (2018) získal letos hlavní cenu v soutěži MFF Karlovy Vary. Také ve snímku Mrtvý národ se režisér věnoval bolavému tématu holokaustu. Inspiraci našel ve sbírce fotografií ze 30. a 40. let minulého století, zachycujících život malého rumunského městečka. Ty doprovodil sugestivními výňatky z deníku židovského lékaře.

Soubor Body Voice Band v režii Jaroslavy Šiktancové představí 5. října hru Vojna. Volnou adaptaci inscenace E.F. Buriana režírovala Jaroslava Šiktancová, choreografii k ní vytvořil Martin Pacek.
Podzimní nabídka vyvrcholí už tradičně 14. října veřejným happeningem Bubnování pro Bubny, který už čtvrtým rokem připomene výročí prvního židovského transportu vypraveného z Prahy.

Čištění stop a jizev
Na jaro 2019 pak připravuje Památník ticha výstavu Fotbal ve století faulů. Veřejná debata k jejímu poselství - k extrémistickým projevům na fotbalových stadionech a neonacismu, projevujícím se v rétorice tvrdého jádra fanoušků - tu však začne už letos.

Podle Pavla Štingla byly všechny akce vybrány tak, aby souvisely s historickou pamětí a umělecky zrcadlily různé doby a jejich příběhy. "Praha potřebuje místo, kde se dají řešit stigmata minulosti moderním způsobem. Jde o to, aby čištění těchto stop a jizev probíhalo aktivním veřejným kulturním dialogem či výraznou uměleckou metaforou," dodává.

Tomu odpovídá i architektonické pojetí revitalizace objektu od Studia ARN pod vedením Jiřího Krejčíka, které vzešlo z loňské soutěže architektů. "Všechny projektové studie se povedlo dovést do stádia nezbytného pro brzké čerpání investice," uzavírá Pavel Štingl.

Vstup na většinu plánovaných akcí bude za symbolickou cenu, vzhledem k počtu míst však pořadatelé doporučují rezervaci předem přes stránku www.bubny.org.
Autor: Magdalena Bičíková, Jana Bryndová

Další články z rubriky Regiony

U příležitosti 50 let pražského metra pořádá DPP tuto sobotu na Kačerově výroční Den otevřených dveří

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oslaví tuto historickou událost společně s Pražany a cestujícími na několika akcích. Tuto sobotu 4. května 2024 od ...

Lesy České republiky obnovily na Krnovsku druhou vodní nádrž

Dolní hájnický rybník zrekonstruovaly Lesy České republiky za 6,8 milionů korun na Krnovsku v Moravskoslezském kraji. Zadržuje vodu, která zlepšuje mí ...

Pietní akt před budovou Českého rozhlasu připomene výročí Květnového povstání roku 1945

U příležitosti 79. výročí Květnového povstání českého lidu se v neděli 5. května od 12.30 hodin uskuteční před historickou budovou Českého rozhlasu v ...

Pražské letiště symbolicky oslavilo dvacet let v EU speciálním livery Lufthansy

Letiště Václava Havla Praha ve středu u příležitosti výročí dvaceti let od vstupu České republiky do Evropské unie navštívil Airbus A320 německé spole ...

Rekonstrukce úseku mezi Lysou nad Labem a Mělníkem přinese zrušení všech přejezdů

Rekonstrukce více než 30 kilometrů dlouhého úseku mezi Lysou nad Labem a Mělníkem má svého projektanta. Dokumentaci pro společné povolení stavby vypra ...

Doporučujeme



Neděle 5.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »