InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Olomouc podpořila projekt - Nesoudíme. Pomáháme

14.05.2018
OLOMOUC - Město Olomouc se připojilo k obecně prospěšnému projektu "Nesoudíme. Pomáháme". Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace. Záštitu nad projektem, jehož zřizovatelem je Hnutí pro život ČR, převzal náměstek primátora RNDr. Ladislav Šnevajs.
Ilustrační snímek | Foto: hnutiprozivot.cz
"Projekt nabízí pomoc ženám, které jejich okolí nebo okolnosti nutí k podstoupení potratu. Tyto ženy získají na bezplatné lince informace o možnostech řešení jejich životní situace, včetně kontaktů na odborníky z různých oblastí, na které se mohou obrátit," říká k projektu Ladislav Šnevajs.

S projektem "Nesoudíme. Pomáháme"spolupracují zejména gynekologové, genetici, sociální pracovníci, psychologové, rodinní a výchovní poradci, právníci, krizoví pracovníci azylových domů či duchovní.

"Díky záštitě se zvýší povědomí o rozsahu námi nabízené pomoci a o našich službách. Oficiální podpora nám pomáhá prohloubit spolupráci s místními odborníky, se kterými můžeme lépe koordinovat pomoc v regionu při řešení jak zdravotních a psychických, tak i sociálních problémů našich klientek. Při řešení psychických problémů po potratu nyní můžeme například odkazovat na specialistku z Fakultní nemocnice Olomouc," říká k významu podpory Jaroslava Trajerová, vedoucí projektu "Nesoudíme. Pomáháme".

Linku pomoci kontaktuje ročně až 400 žen; více než 70 procent z nich se cítí být pod tlakem, aby podstoupily potrat. "Těmto ženám se snažíme poskytnout veškeré informace o možných rizicích spojených s umělým ukončením těhotenství a o možnostech, jak řešit jejich sociální nebo osobní situaci. Druhou skupinou žen, které se na nás obracejí, jsou ženy, které trpí postabortivním syndromem, tedy psychickými problémy po potratu. Ty nastávají jak okamžitě po potratu, tak i po letech od podstoupení tohoto zákroku," říká Zdeňka Rybová, místopředsedkyně Hnutí pro život ČR a vedoucí Linky pomoci, která pod projekt "Nesoudíme. Pomáháme" patří.

V Olomouckém kraji připadlo v roce 2017 na každých 100 živě narozených dětí 15,2 umělých ukončení těhotenství. Olomoucký kraj je s tímto počet na 5. místě mezi českými a moravskými kraji. Nejméně umělých potratů v poměru k živě narozeným dětem bylo v roce 2017 provedeno v Kraji Vysočina (13,2 na 100 živě narozených) a v Jihomoravském kraji (13,56 na 100 živě narozených). Naopak nejvíce umělých potratů bylo provedeno v Ústeckém kraji (25,05 na 100 živě narozených) a v Karlovarském kraji (24,1 na 100 živě narozených). Průměr za celou Českou republiku činil v roce 2017 16,9 umělých potratů na sto živě narozených dětí.

Podle statistik Českého statistického úřadu připadlo v samotné Olomouci v roce 2017 na sto živě narozených dětí 14,9 umělých ukončení těhotenství. U měst se srovnatelným počtem obyvatel bylo toto číslo například v Liberci 21,6, v Ústí nad Labem 21,9. Nejméně umělých potratů (12,0 na 100 živě narozených dětí) bylo z krajských měst srovnatelné velikosti provedeno v Pardubicích. Podkladové informace ČSÚ lze nalézt zde.

Podpora osobností i institucí
Hnutí Pro život ČR podporuje řada známých osobností, především lékařů, psychologů, ekonomů, ale také herců, zpěváků a novinářů. "Jsou mezi nimi i lidé, kteří mají se ztrátou dítěte osobní zkušenost a vědí, jak to změní váš život, jaká je to ztráta," říká Jaroslava Trajerová.
Mezi podporovatele z řad odborné veřejnosti patří například přednosta gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc., rektor Západočeské univerzity doc. Dr. RNDr. Miroslav Holeček, děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni prof. MUDr. Boris Kreuzberg, CSc., zakladatel české dětské onkologie prof. Josef Koutecký, proděkan Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy prof. Jan Sokol a řada dalších.
Projekt "Nesoudíme. Pomáháme" podporuje také 128 zdravotnických a dalších institucí a 78 měst a obcí. Například: hnutiprozivot.cz/nesoudime-pomahame.

Propagaci projektu "Nesoudíme. Pomáháme" podpořila v Olomouci i společnost Rengl, vylepením plakátů s informací o projektu a kontaktem na Linku pomoci. Společnost Rengl provozuje síť čtyř tisíc plakátovacích ploch ve 140 městech v České republice, na Slovensku a v Polsku.

Hnutí pro život ČR je celorepublikové hnutí, jehož cílem je obnovit ve společnosti respekt k nenarozeným dětem.




Další články z rubriky Regiony

Mezi Budislaví a Prosečí začíná oprava silnice

Klimatické podmínky i nadměrná doprava se v regionu výrazně podepsaly na stavu komunikací. Po skončení zimní údržby je to vidět například na úseku silnice II/359 mezi Budislaví a Prosečí. S ohledem na další plánované investice se proto v pondělí 29. ...

V Ústeckém kraji začne koncem května příjem žádostí o dotace pro podnikatele

Dubnové Zastupitelstvo Ústeckého kraje i letos schválilo dotační program pro začínající podnikatele. Příjem žádostí o dotace bude zahájen 27. května a ...

ČHMÚ vydalo ve Středočeském kraji výstrahu před nebezpečím vzniku požárů

Český hydrometeorologický ústav vydal dne 29. 4. 2024 výstrahu č. 000151 před nebezpečím vzniku požárů na území Středočeského kraje, platnou od 30. 4. ...

Revizoři DPMB budou vybaveni kamerami. Zjednoduší to vyřizování stížností

Revizoři Dopravního podniku města Brna (DPMB) budou mít od začátku května ve výbavě kamerový monitorovací systém. Zaznamená průběh jejich pracovní čin ...

V Hradci Králové odstartoval Czechia Travel Trade Day 2024

Do Královehradeckého kraje loni přijelo nejvíce turistů za posledních 11 let. Celkem jich tento region navštívilo více než 1,5 milionu, z toho 80 % tv ...

Doporučujeme



Pondělí 29.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »