Pondělí 12.4.2021
InfoDnes.cz »

Přehled tisku

» Hlavní přehled » Česká pozice
Česká pozice Zdroj: Česká pozice |

Zemřeme na covid, ale svobodně!

12. 4. 2021 | Ulice Prahy na jaře zaplavily žluté nálepky s díly instagramové skupiny Nebuďte ovce. Jde o komunitu lidí, kteří „nesouhlasí s tím, jak nás neschopné vlády okrádají, ničí a pomalu zabíjí více než samotný covid“. Jsou proti některým vládním opatřením a jejich kritika chaotických kroků a nesmyslných rozhodnutí vlády někdy míří přesně.

Konkurence hypotékám: Úvěrů ze stavebního spoření je nejvíc za 25 let

12. 4. 2021 | Stavební spořitelny poskytly během ledna a února úvěry ve výši 12,6 miliardy korun. Ve srovnání s prvními dvěma měsíci předchozích let, například v roce 2018 „pouze“ 10,7 miliardy korun, nejvíce od roku 1995, kdy u nás stavební spoření začalo. Navíc průměrná výše úvěru od stavební spořitelny loni vzrostla z 1,1 na 1,4 milionu korun.

Videohry se jako literatura a film postupně stávají součástí výuky

11. 4. 2021 | Část odrostlejší populace, jejíž vzdělání je založené výhradně na čtení knih, považuje čas u monitorů za zmarněný. Jiná část se rozhodla technologie, u kterých mladí tráví mnoho času, využít k předávání znalostí. Z málokteré encyklopedie se žáci dozvědí o starověkém Řecku tolik jako ze hry Assassin’s Creed: Odyssey. Píše Ondřej Koch.

Základ polské východní politiky: Válka s bolševiky a smlouva z Rigy

10. 4. 2021 | Mírová dohoda podepsaná 18. března 1921 v lotyšské Rize novou Polskou republikou a vznikající sovětskou mocí v Rusku ukončila polsko-bolševickou válku i boje ve východní Evropě, jež probíhaly nepřetržitě od začátku první světové války. I díky ní se Poláci naučili jednat s Moskvou cílevědomě a bez pocitu méněcennosti. Píše Vít Dostál.

Trojmoří není alternativa Evropské unie. Znamená pro ni velký přínos

10. 4. 2021 | „Trojmoří je koalicí ochotných spolupracovat. Všem záleží na rozšiřování dopravní, energetické či digitální infrastruktury a na eliminaci civilizační a hospodářské zaostalosti vůči západní Evropě. Trojmoří je příležitost pro regionální podnikání vyhnout se průměrnému rozvoji,“ říká v rozhovoru polský ministr zahraničí Zbigniew Rau.

Nouzový stav kvůli pandemii covid-19: Česko rok poté

9. 4. 2021 | Videokonference k prvnímu výročí nouzového stavu, kterou uspořádala Pražská bezpečnostní konference, byla pozitivní svým záběrem, nelakováním věcí na růžovo, nepodbízením, realismem a odmítnutím ideologizace. A to je dobrý krok na cestě z koronavirové krize.

Jaderná elektrárna Dukovany je byznys. Nikoli, zda někoho nemáme rádi

9. 4. 2021 | Představitelé státu, poslanci i senátoři by měli zvážit odborné argumenty ohledně výstavby bloku jaderné elektrárny Dukovany a zamyslet se, jsou-li jejich antipatie a zájmy také v zájmu naší vlasti.

DEBATA Jana Macháčka: Po pandemii asi přetrvá zájem o veřejné zdraví

8. 4. 2021 | Leckdo si myslí, že po pandemii propadneme telemedicíně. Jiní, že lidé budou doma, nastydnou-li. Další, že budou čistotnější, a roušky a respirátory zůstanou ve veřejné dopravě. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Co podstatného zůstane po skončení koronavirové pandemie?

Ceny bytů nemohou příliš klesat, mohou se maximálně stabilizovat

8. 4. 2021 | „Ve světě i u nás je patrný trend sestěhovávání se do měst. A záleží na jejich umění se v rychlém čase přílivu lidí přizpůsobit,“ říká v rozhovoru Miroslav Linhart, partner společnosti Deloitte.

Petr Kellner a jeho mediálně vlídná tvář František Dostálek

7. 4. 2021 | Finančník Petr Kellner se snažil zajistit svůj byznys například v médiích. Ve vedení Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky sedí jeho pravá ruka František Dostálek. Nebyl ten Kellner geniální?

Jak být v lockdownové proluce v setrvalém stavu neustálého znejistění

7. 4. 2021 | Možná že koronakrizový time-out urychlí oddělení živého proudu české literatury od slepých ramen, od autorů, kteří se opakují a jsou již dávno za zenitem. Básník Petr Borkovec souborem krátkých próz Sebrat klacek dokazuje, že do starého literárního železa ještě nepatří.

Automobilky nemají prostor na slevy. Ze všech sil se snaží udržet zisk

7. 4. 2021 | Doba, kdy šlo obstojné auto koupit i pod 200 tisíc korun, skončila. Kdo má na automobil do 300 tisíc korun, najde jen několik modelů a jejich variant. Rozhodovat se nakonec bude jen mezi několika možnostmi, to je nevýhoda oproti vyšším rozpočtům, kde vyhovují desítky modelů a stovky jejich variant. Éra levných aut se jen tak nevrátí.

Když zítra umřeme všichni

6. 4. 2021 | Západní člověk se sice snaží otázku smrti co nejvíc vytěsnit ze svého života, ale věřící v Boha se na ni dívá zejména jako na nový začátek. Kam patří autor nápisu Když zítra umřeme všichni na nábřeží u Karlova mostu v Praze, není jasné, ale nutí o posledních věcech přemýšlet. Pamatuj na smrt!

Někteří bývalí voliči ANO míří mezi nevoliče, jiní směřují k Pirátům

6. 4. 2021 | „Voliči ANO jdou různými směry. Z hlediska postojů by mohli mířit k ČSSD, což se však neděje. Druhou možností pro ně je přejít do tábora nevoličů,“ říká v rozhovoru sociolog Jan Herzmann.

Nenápadná kontrola: Hlavní riziko demokratické organizace společnosti

5. 4. 2021 | Romány s vizemi totalitní budoucnosti George Orwella všichni znají. Ještě před ním na svět, co může přijít, upozorňoval anglický spisovatel Aldous Huxley. Seriál Netflixu na motivy jeho dystopického varování ukazuje, kolik se splnilo z jeho temných předpovědí.

Jeskyně hrůzy v Judské poušti: Nové fragmenty svitků od Mrtvého moře

4. 4. 2021 | „Nové“ řecké fragmenty, jež byly nedávno nalezené v Jeskyni hrůzy, zapadají do kontextu objevů v padesátých letech a v roce 1961. Představují dílek do skládanky, jak vypadaly biblické texty, než byly ustáleny a kanonizovány.

Krize USA: Nikoli ohrožení hodnot, ale šance uskutečnit potenciál země

3. 4. 2021 | Nevidět změny, jimiž USA a svět za uplynulé roky prošly, by bylo chybou s fatálními následky. Myslet jinak, mimo hlavní proud, je v době paradigmatických změn a hledání cesty důležitější než jindy.

Vladimír Boudník: Abstrakce žijící mezi továrními dělníky jakoby nic

3. 4. 2021 | Grafik Vladimír Boudník (1924–1968) byl známý tím, že své grafiky rozdával. Lze udělat jejich soupis? O to usiluje monografie Vladimír Boudník – kompletní soupis grafického díla o téměř tisíci položkách.

Rotunda svatého Václava aneb Jak si rozuměli archeologové s matematiky

2. 4. 2021 | Kniha Malostranská rotunda svatého Václava Václava v Praze pod editorským vedením Jarmily Čihákové a Martina Müllera odhaluje historii, odkrývání i obnovu jedné z nejstarších sakrálních památek v Praze.

Angličtina zůstane dorozumívacím jazykem EU

1. 4. 2021 | Hlavním jazykem Evropské unie je ten nikoli rodilých mluvčích. Někteří se navíc domnívají, že díky vývoji umělé inteligence a kvality strojového či softwarového překladu nebude společný jazyk tolik třeba. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Zůstane angličtina dorozumívacím jazykem EU?

Zdroj: Česká pozice - https://ceskapozice.lidovky.cz
20:11:17 | 12.04.2021Počasí v ČR
Počasí v regionech »
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Ceny paliva v regionu
Ceny v dalších regionech »
Copyright © 1/2009-2021 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.