InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Auto moto

Platíte odtah auta sami nebo jde úhrada z povinného ručení?

02.07.2024
Auto stojí a za žádnou cenu nechce nastartovat a odjet. Jako naschvál se to stalo v noci a v místě, kde není ani živáčka. Po ruce není nikdo, kdo by vám pomohl, a tak si vzpomenete na asistenční službu od pojišťovny. Ta vám může pomoci, ovšem rozhodně neplatí, že to bude zadarmo, nebo spíš v rámci povinného ručení.
Ilustrační snímek | Zdroj: Freepik.com

Povinné ručení a odtah vozidla


Povinné ručení, nebo také zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je pojištění, které musí mít každé motorové vozidlo. Toto pojištění pokrývá škody způsobené třetím osobám, ale co se týče odtahu vozidla, situace není tak jednoznačná.

- Odtah po nehodě: Pokud jste účastníkem dopravní nehody a vaše auto je nepojízdné, náklady na odtah by měly jít z povinného ručení viníka nehody. To znamená, že pokud nejste viníkem, máte nárok na úhradu odtahu z pojištění odpovědnosti toho, kdo nehodu způsobil.
- Technické poruchy a jiná poškození: Pokud se vaše auto stane nepojízdným z důvodu technické závady, vy způsobíte nehodu nebo jiné důvody, které vznikly vaší vinnou, povinné ručení obvykle tyto náklady nepokrývá. V tomto případě záleží na tom, zda je tato možnost v základním balíčku vašeho pojištění vozu, máte zaplacenou rozšířenou asistenci nebo sjednané havarijní pojištění, které často zahrnuje asistenci při poruše vozidla včetně odtahu.

Když se stane situace, že máte nepojízdné auto a potřebujete odtah, zavoláte na číslo své asistenční služby a ta zajistí potřebný servis (pomoc), která může zasahovat i do zahraničí. Záleží na tom, jaký rozsah máte sjednaný ve své smlouvě. Proto je potřeba znát její obsah ještě předtím, než povinné ručení uzavřete. Asistenční služby má možnost využít nejen poškozený, ale i ten, kdo škodu způsobil. Limity jsou velmi důležitou informací, protože se také můžete dozvědět, že vám uhradí jen odtah do určitého počtu kilometrů nebo přispějí pouze nízkou částkou a zbytek si zaplatíte vy. Vědět byste měli i to, zda vám pojišťovna platí odtah i v případě poruchy, nebo se služba vztahuje pouze na havárie. Zejména v úplně základních balíčcích pojišťovny poruchu auta nemají.


Zdroj: Freepik.com

Asistenční služby pojišťoven


Mnoho pojišťoven nabízí asistenční služby jako součást povinného ručení nebo jako doplňkovou službu za příplatek. Tyto služby často zahrnují:

- Rychlou opravu na místě.
- Odtah vozidla.
- Ubytování nebo náhradní dopravu, pokud je oprava vozidla delší než stanovená hranice.


Zdroj: Freepik.com

Za asistenční služby se vyplatí připlatit


Možná jezdíte spoustu let a nikdy jste žádný problém neměli. To ale neznamená, že se nic takového nemůže přihodit. Je lepší zaplatit pár stovek ročně navíc a být v klidu než později litovat. Vybírejte pojištění pečlivě a sjednejte si povinné ručení nebo jinou službu, které tyto problémy řeší a kryje přesně takové náklady. Můžete si pomoci a urychlit výběr díky srovnávačům jako je tento. Věřte, že při první nečekané situaci, se vám váš příspěvek rychle vrátí.

Ne vždy se vyplatí šetřit


Asistenční služby mohou vyjít draho, ale bohužel není zbytí, když už k nějaké nemilé události dojde. Mnohem lepší je tomu předejít a vyřídit si povinné ručení nebo jiné pojištění, které právě tyto problémy řeší a případné náklady kryje. Anebo si k základnímu balíčku připlatit rozšířené asistenční služby. Ty vyjdou na pár stovek ročně a vydané peníze se vám vrátí už při první nečekané situaci.

Autor: Martina Mádlová
Fotogalerie:

Další články z rubriky Auto moto

Pět hvězd pro nový Passat: Nejvyšší hodnocení v testech bezpečnosti Euro NCAP

Nový Passat obdržel nejvyšší pětihvězdičkové hodnocení v testech bezpečnosti, které uskutečňuje renomovaný evropský program pro ochranu spotřebitelů Euro NCAP (European New Car Assessment Programme). Passat tak patří v celkovém hodnocení nezávislé ...

Škoda Kodiaq Sportline přijíždí na český trh s emotivním designem a bohatou výbavou

Mladá Boleslav - Druhá generace modelu Kodiaq se rozrůstá o dynamicky laděnou variantu Sportline. Ta nyní vstupuje na český trh za doporučené prodejní ...

Experti AAA AUTO radí: Jak vybrat levné a bezpečné auto na letní cestování s dětmi?

Letošní dovolené jsou v plném proudu a mnoho českých rodičů míří svými vozy na nejrůznější cesty. V drtivé většině s sebou vozí i své děti. Opatrnosti ...

Škoda prodala 100 vozů Fabia RS Rally2

Mladá Boleslav - Škoda Motorsport prodala 100 kusů svého nejnovějšího rallyového speciálu Škoda Fabia RS Rally2. Jubilejní vůz byl během malé slavnost ...

Projekt Tatra do škol úspěšně pokračuje v České republice i na Slovensku

Unikátní projekt automobilky Tatra Trucks, který je zaměřen na popularizaci technických oborů mezi studenty středních škol, má za sebou další bohaté o ...

DoporučujemeNeděle 14.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »