InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

V ČR se bude ve stavebnictví i v dalších odvětvích víc využívat dřevo z našich lesů

27.06.2024
Ministerstvo zemědělství připravilo ve spolupráci s dalšími ministerstvy nový materiál o efektivním využívání dřeva z našich lesů - Surovinovou politiku pro dřevo. V dokumentu jsou popsány nové trendy a předpoklad vývoje zpracování dřeva. Záměrem je více ho využívat v různých oblastech a zpracovávat ho v co největší míře přímo v České republice. Surovinovou politiku pro dřevo projednala vláda.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Dřevo je obnovitelná surovina, která přispívá ke zmírňování změn klimatu, protože poutá uhlík. Zároveň jde o strategickou komoditu, která má v našem běžném životě mnohostranné využití, například ve stavebnictví, nebo v chemickém a textilním průmyslu. Právě proto chceme co nejvíce podporovat zpracování dřeva z našich lesů u nás doma, v České republice, a to ve shodě s ochranou životního prostředí. Surovinová politika pro dřevo k tomu poskytuje směr a odhad budoucích trendů. Materiál jsme připravili ve spolupráci s ministerstvy průmyslu a obchodu a životního prostředí," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Větší zpracování přímo v ČR omezí vývoz surového dřeva do zahraničí a podpoří tuzemskou finalizaci výrobků ze dřeva s vyšší přidanou hodnotou. Surovinová politika vychází z principů udržitelného obhospodařování lesů a trvalé a vyrovnané produkce dřeva v českých lesích. Navrhuje opatření, která zlepší podmínky pro využití dřeva zejména ve stavebnictví, motivační nástroje pro budování dřevostaveb, častější využití dřeva při veřejných stavbách a předpokládá i zvážení daňových úlev pro užívání budov ze dřeva.

"V Surovinové politice se zabýváme také zachováním lesa. To můžeme pozitivně ovlivnit například omezením množstvím odebírané biomasy pro energetické účely a naopak více využívat odpadní recyklované dřevo. Chceme zachovat průměrnou těžbu jako před kůrovcovou kalamitou, a přitom nesnižovat rozlohu lesů. Přírůstek dřeva v českých lesích je vyšší než jeho současná spotřeba," uvedl ministr Výborný.

V historickém srovnání celková plocha lesů v ČR i přes nedávnou kůrovcovou kalamitu roste. V roce 2022 bylo zalesněno 2,68 milionu hektarů, v roce 2000 přibližně 2,63 milionu hektarů, zatímco v roce 1950 to bylo 2,51 milionu hektarů.

"Dřevostavby budou hrát ve stavebnictví čím dál větší roli nejen díky rychlosti výstavby, ale také díky dobré energetické náročnosti," řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) s tím, že při rozvoji využívání dřeva hraje klíčovou roli zavádění mezinárodních standardů do českého systému. "Ministerstvo podporuje práce na vytvoření normativních podmínek požární bezpečnosti pro větší využití dřeva ve stavebnictví, přičemž v nedávné době jsme již zavedli mezinárodní normy do českého systému. Společně se Surovinovou politikou pro dřevo se jedná se o opatření, která podporují rozvoj dřevostaveb u nás a přispívají k modernímu a udržitelnému stavebnictví."

Ke konkrétním cílům Strategie patří úprava norem ve stavebnictví, které umožní jednodušší způsobem stavět dřevostavby až do výšky 22,5 metru, využití minimálního podílu dřeva při výstavbě budov u k tomu vhodných veřejných zakázek a dotační a daňová podpora výstavby energeticky pasivních dřevostaveb. Dřevěné budovy se dají postavit rychleji než zděné a jejich výstavba je až 5krát méně energeticky náročná.

Obliba dřevostaveb v ČR mezi lidmi roste. Podle statistických údajů byl v roce 2000 jejich podíl jen 1,4 %, v roce 2022 už to bylo 14,1 %. Například ve Švédsku jsou však zastoupeny až z 90 %, v Rakousku z 33 % a ve Švýcarsku z 20 %. Naším cílem je do roku 2035 zvýšit podíl dřevostaveb u výstavby rodinných domů v ČR na 25 %.

Rovněž chceme více propagovat dřevo jako vhodný materiál, podporovat výzkum nových technologií a prosazovat recyklaci odpadů obsahujících dřevo. Z recyklovaného dřeva je možné vyrobit například dřevotřískové desky pro výrobu nábytku.

Stálá pracovní skupina pro surovinovou politiku pro dřevo při Radě vlády pro energetickou a surovinovou strategii ČR, která Surovinovou politiku připravila, bude nejméně jednou za půl roku vyhodnocovat naplňování těchto cílů a navrhovat vládě ČR další opatření. To by mělo sloužit jako podklad pro strategická a investiční rozhodování státu i soukromých firem, rozvoji dřevozpracujícího sektoru, a především k ekonomicky i ekologicky vhodnému použití dřeva a jeho zpracování. ČR má dlouhodobou tradici ve zpracování dřeva, a stabilní kapacitu zpracovatelského průmyslu. Lesnicko-dřevařský sektor vytváří příležitost pro zaměstnanost ve všech regionech.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Další články z rubriky Domácí

AV ČR: Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu

Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se pokoušeli experti nejprestižnějších ...

Piráti navrhnou opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky. Piráti proto plánují změny v regulaci alkoholu, ...

STUDENT AGENCY TRAVEL zveřejňuje trendy v prodeji letenek pro letní sezonu

Společnost STUDENT AGENCY TRAVEL, přední český prodejce letenek, přináší nejnovější přehled cestovatelských trendů pro letní prázdniny 2024. Analýza r ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody z 8. prosince loňského roku

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zdravotnickými odbory a Českou lékařskou komorou ...

Česká republika obdržela od EU další refundaci za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu

Česká republika patří mezi významné dodavatele vojenské techniky Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Česko za vojenský materiál, ...

DoporučujemeNeděle 21.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »