InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Rok 2023 byl pro český cestovní ruch úspěšný. Táhnou kulturní i technické památky, zoologické zahrady či příroda

20.06.2024
Podle nejnovějších dat Institutu turismu, který má aktuálně v databází 1 369 míst (v roce 2022 to bylo 1 255 míst), se návštěvnost po celé republice významně zvýšila. Aktuální čísla České centrály cestovního ruchu - CzechTourism tak potvrzují, že se cestovní ruch opět dostává na předcovidová data. Mezi nejoblíbenější turistické cíle loni patřil tradičně Pražský hrad, dále Lanová dráha na Petřín a Zoologická zahrada hl. m. Prahy. V první desítce nejfrekventovanějších míst se umístily hned tři zoologické zahrady a safari park, což dokládá rostoucí oblíbenost těchto turistických cílů.
Pražský hrad | Foto: pixabay.com

Praha vede a regiony nezaostávají


Stejně jako v předchozích letech, byla i loni nejnavštěvovanějším městem Praha s jejími ikonickými památkami a atrakcemi. Pražský hrad přilákal meziročně o 54 % návštěvníků více - celkem 2,192 mil., Lanová dráha na Petřín hlásí 12% nárůst a 1,916 mil. cestovatelů. Do pražské Zoologické zahrady oproti loňsku sice dorazilo o 4 % návštěvníků méně, přesto ale patří s 1,358 mil. lidí mezi třetí nejvyhledávanější místo v metropoli i v celém Česku. A ostatní regiony nezůstávají nijak pozadu. Tak například Středočeský kraj i jižní Morava lákají turisty na vodní zábavu a relax, v Plzni hraje prim tamní pivovar, na Karlovarsku táhnou středověké stavby v reálné i miniaturní velikosti. V Jihočeském kraji v souladu s celorepublikovým zájmem zaujímá první příčku fauna, stejně jako na Ústecku. Olomoucku, Zlínsku, na Vysočině či v Královehradeckém kraji. Liberecký a Moravskoslezský region přitahují hlavně milovníky vědy a techniky, na Pardubicko pak cestují převážně vyznavači přírodních krás a pohledů z výšky. Obecně patří mezi největší tahouny kulturní a technické památky, místa, která nabízejí zábavu rodinám s dětmi, ale také přírodní krásy a možnost pěší turistiky.

"Aktuální data jasně ukazují, že zájem o turistické cíle v tuzemsku roste, což je skvělá zpráva pro celé odvětví cestovního ruchu. I nadále pokračujeme v naší práci, kterou je propagace Česka jako destinace, která má co nabídnout. A to nejen v rámci notoricky známých míst, ale i těch které aktuálně patří mezi méně navštěvované. Cílem je zajistit spokojenost turistů a současně umožnit mimo jiné plynulost dopravy, ochránit kulturní i přírodní bohatství či zamezit případným konfliktům. Jinak řečeno - zajistit, aby Česko bylo stále místem, kde máte 100% záruku skvělých a netradičních zážitků a zároveň zabránit tomu, aby vysoké vytížení v určitých místech neodradilo cestovatele od návštěvy naší země. V tomto ohledu jsme v pravidelném a úzkém kontaktu s provozovateli, obcemi a kraji, spolupracujeme i s orgány ochrany přírody, národními parky a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Naší snahou je rovnoměrně rozložit návštěvnost a přinést výhody cestovního ruchu i do méně známých oblastí. A to vše v souladu s myšlenkou udržitelnosti, kdy například podporujeme cestování vlakem nebo poskytovatele služeb, kteří se snaží chovat odpovědně," shrnuje ředitel České centrály cestovního ruchu - CzechTourism František Reismüller.

Meziroční nárůsty návštěvnosti jsou rekordní napříč Českem


Nejvyšší meziroční nárůsty v návštěvnosti loni zaznamenalo Armádní muzeum Žižkov v Praze, které prošlo mezi roky 2018-2022 náročnou generální rekonstrukcí. Do jeho nově a zajímavě upravených prostor, jež se veřejnosti znovu otevřely v říjnu 2022, zamířilo loni na 140 tisíc lidí. Následuje Clam-Gallasův palác také v hlavním městě, který se rozhodlo navštívit 16,9 tis. turistů a zájem loni výrazně vzrostl i o Památník Edvarda Beneše v Sezimově Ústí. Jako cíl si ho zvolilo celkem 11,2 tisíc lidí. Výrazně se zvýšila i návštěvnost státního hradu Kunětická hora, kam zamířilo 42,3 tisíc lidí. Mezi turistické cíle, které se v jednotlivých kategoriích či krajích umístily v první TOP 10, a jimž loni vzrostla návštěvnost dvojnásobně a více, patří Lanová dráha na Sněžku, Strahovský klášter, Muzeum ŠKODA v Mladě Boleslavi, Muzeum Cheb, Hrad Šaunštejn v Českém Švýcarsku, Státní zámek Telč, Památník Velké Moravy ve Starém Městě nebo Památník Jana Žižky z Trocnova v Borovanech.
 
Přírodní krásy, zážitková doprava, věže a rozhledny na vzestupu
Jak už bylo uvedeno, ve srovnání s loňským rokem výrazně vzrostl zájem návštěvníků i o přírodní krásy Česka.

"V posledních letech pozorujeme rostoucí zájem o dálkové pěší trasy, a to jak u domácích turistů, tak i zahraničních cestovatelů. A nutno říct, že Česko má v tomto ohledu opravdu co nabídnout. Mimo jiné máme nejlepší turistické značení na světě. Na cestovatele do a po Česku čeká mimo jiné přes 44 tisíc km pěších tras a 40 tisíc km silničních cyklotras. Tuzemští i zahraniční turisté u nás najdou kvalitní produkty jako je pěší dobrodružství po Hřebenovce Českým Švýcarskem nebo stezka Lužnice,  jež se pyšní oceněním evropské kvality. Za zmínku stojí také Stezka Českem, na kterou se vydalo už přes sto tisíc lidí a její vzrůstající oblibu potvrzují také čísla sledovanosti stejnojmenného pořadu na ČT 2," potvrzuje ředitelka odboru produkt managementu, výzkumu a B2B spolupráce České centrály cestovního ruchu - CzechTourism Veronika Janečková.

Rostoucí zájem vykazují přírodní destinace jako Lysá hora, Punkevní jeskyně s propastí Macocha, Prachovské skály nebo Tři prameny. Tou nejnavštěvovanější byly loni Adršpašsko-teplické skály, kam zamířilo 488 tisíc lidí.

"I když jsme se v minulosti potýkali s "overturismem", podařilo se nám situaci zklidnit zavedením rezervačního systému na vstupné i parkování. Tento krok pomohl výrazně snížit přetíženost území a zajistil příjemný zážitek pro návštěvníky Adršpašských skal. Adršpach může být inspirací pro další destinace, které čelí obdobným výzvám," upozorňuje jednatelka společnosti Adršpašské skály - Technické služby Adršpach Pavlína Nešporová.

To, že lidé milují pohledy z ptačí perspektivy, potvrzuje i dlouhodobá obliba rozhleden a věží. V čele stojí Petřínská rozhledna a Staroměstská mostecká věž v Praze, rozhledna ve Velké Deštné nebo Vyhlídková věž katedrály sv. Bartoloměje v Plzni.

Roste zájem o sakrální památky, pietní místa či architekturu


Mezi atraktivními cíli se objevují i sakrální památky, které se těší stále větší oblibě. Do poutního areálu Svatá Hora u Příbrami zamířilo 310,5 tisíc lidí a areál Sedlec v Kutné Hoře zaznamenal s celkem 290,9 tisíci návštěvníky 27% nárůst. O 51 % více příchozích navštívilo loni Památník Terezín a 29% nárůst vykazuje Obecní dům v Praze.

Táhnou muzea i lidová kultura


Mezi muzei v Česku byla loni nejčastějším cílem Národní Galerie ve Veletržním paláci v Praze, Kovozoo ve Starém městě a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Lidé hojně mířili i za lidovou tvořivostí a kulturou, zejména do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Archeoskanzenu Modrá nebo do Muzea v přírodě Vysočina.
 

Bezbariérové cestování na vzestupu


Jednou z důležitých oblastí cestování jak ve světě, tak v Česku je cestování bez bariér. Snaha umožnit návštěvu turistického cíle všem bez ohledu na jejich omezení rezonuje napříč tuzemskem a jednotlivé regiony nabízejí celou řadu tipů. Ať už kulturních nebo přírodních. Nechybí ani ty pro sportovní využití. Potvrzuje to i rešerše KIM alias Wheeliewanderlust, která v rámci spolupráce se zahraničním zastoupením CzechTourism v Německu absolvovala v tuzemsku svůj první blogerský výlet na téma "bezbariérové cestování v Česku". Navštívila Plzeňský a Jihočeský kraj a zkoumala přístupnost restaurací, hotelů, památek a aktivit pro osoby cestující na vozíku.

"Plzeňský a Jihočeský kraj mě nadchly svou bezbariérovou nabídkou, která zahrnovala návštěvu Národního parku Šumava, Stezku korunami stromů Lipno, Techmanii, pivovar Pilsner Urquell, Muzeum loutek v Plzni a mnoho dalších. Prakticky všechna místa byla bezbariérově přístupná, včetně sociálních zařízení. Personál byl všude milý a vstřícný. Současně je určitě prostor pro další zlepšení, zejména v úpravě hotelových pokojů podle nových stavebních pravidel a v jazykových mutacích informací o bezbariérovosti na webu," zhodnotila svou cestu KIM.

"V Německu je bezbariérové cestování stále důležitějším tématem. Tato problematika se netýká pouze osob s omezenou pohyblivostí, jako jsou vozíčkáři, ale také starší generace nebo rodin s dětmi, které používají kočárky apod. Berlínská kancelář CzechTourism Německo dostává stále více dotazů od cestovatelů se speciálními potřebami," dodává ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourism pro Německo Markéta Chaloupková.

Zdroj: CzechTourism

Další články z rubriky Domácí

Během první poloviny roku převzaly České dráhy do provozu 55 nových vlaků a lokomotiv

Celkem 22 elektrických jednotek RegioPanter, 15 motorových jednotek RegioFox, 17 lokomotiv Vectron a první jednotku ComfortJet v přechodném řazení převzaly v první polovině roku České dráhy do provozu. Hodnota nových vlaků převyšuje 7 miliard Kč. ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím novelu zákona o specifických zdravotních službách

Ministerstvo zdravotnictví včera novinářům představilo novelu zákona o specifických zdravotních službách. Novela zákona reaguje na potřebu sjednocení ...

Bezpečnostní komise Ministerstva dopravy: Dotazník spokojenosti strojvůdců již pomáhá ve zlepšování české železnice

Na dalším jednání železniční bezpečnostní komise svolané ministrem dopravy Martinem Kupkou byly mj. představeny konkrétní příklady zlepšení práce a zv ...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil fúzi v oblasti informačních technologií

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení soutěžitelů, v jehož důsledku má společnost J&T Thein SICAV, a. s., získa ...

ČOI: Vánoční světelný řetěz Iron curtain lamp představuje pro uživatele vážné riziko úrazu elektrickým proudem

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je v nabídce pro spotřebitele elektrické zařízení, které může znamenat pro uživatele vážné riziko úr ...

DoporučujemeČtvrtek 25.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »