InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Bydlení

Jak se zbavit vlhkosti ve starém domě? Snadné řešení

17.06.2024
Staré domy mají neopakovatelné kouzlo a atmosféru. Jejich majitelé se ale často potýkají s nelehkým problémem - nadměrnou vlhkostí. Ta přináší nepříjemné následky jako je výskyt plísní, negativní dopad na zdraví a urychlené ničení stavebních materiálů. Naštěstí existuje účinné řešení - dodatečná hydroizolace a zateplení.
Ilustrační snímek | Zdroj: www.chytrapena.cz

Odkud se bere vlhkost?


Do starých domů proniká vlhkost různými cestami. Jednou z hlavních příčin bývá dezolátní střecha s prasklými taškami nebo narušeným oplechováním umožňující zatékání. Dalším častým viníkem je absence či nedostatečná izolace podlah a stropů. Neopomenutelným faktorem jsou okapy, ze kterých voda místo svedení stéká po obvodových zdech a vsakuje se. V neposlední řadě vlhkost proniká vzlínáním ze země při chybějící hydroizolaci základů.

Prvním krokem je důkladné prozkoumání a identifikace jádra problému. Až poté lze účinně přistoupit k samotné sanaci.

Opravte střechu a okapy


Jsou-li příčinou pouze selhávající okapy, dá se situace snadno vyřešit svépomocí. V případě zatékající střechy je třeba tuto součást domu opravit nebo přistoupit k zateplení stropní konstrukce pomocí materiálů jako difúzně otevřená tepelně izolační chytrá pěna.

Izolujte a odvodněte základy


Pokud je zdrojem vlhkosti půda, bude nezbytné odkopat zeminu ke základům (nikoli hlouběji), nechat proschnout a srovnat povrch sanačním podhozem. Poté nanesete penetrační nátěr a natavíte asfaltovou folii až nad úroveň podlah. Alternativou je bezespárový hydroizolační systém Chytré pěny se silikonovou membránou.

Do děr kolem domu vložíte nopovou fólii, geotextilii, štěrk a drenážní trubku odvádějící vodu. Finální vrstvou jsou větší oblázky. Jediným řešením pro kompletní izolaci zdiva je však vodorovná izolace - chemická forma nebo podříznutí diamantovým lanem.

Proveďte vodorovnou izolaci zdiva


Vodorovná izolace je u starých domů nutná, svislá izolace vzlínání zcela nezabrání. Před izolací je vhodné nechat změřit úroveň vlhkosti zdiva v hloubce, na více místech a u podlahy. Hodnota by neměla přesáhnout 3 %.

Izolujte podlahy


Není-li nutná izolace zdí, další fází je izolace podlah. Je třeba odstranit původní krytinu a vrstvy. Pak můžete vysypat štěrkem, umístit armovací síť a zalít betonem. Nebo použít cementovou stěrku, asfaltovou izolaci, polystyren, další asfaltovou lepenku, armování a finální vrstvu zhutněného betonu připravenou pro novou krytinu.

Moderní variantou je tepelný a hydroizolační systém tvrdé Chytré pěny s membránou silikon. Po přípravě povrchu stačí penetrace, aplikace stříkané tvrdé pěny a membrány. Finální srovnávací vrstva může být z drátkobetonu, armovaného betonu apod. Výhodou je 100% přilnavost bez spar, ekologičnost, vysoká odolnost a dlouhá životnost.

Dodržením těchto kroků se zbavíte nepříjemné vlhkosti. V případě složitějších problémů je však moudré přizvat odborníky.

Autor: St

Další články z rubriky Bydlení

Zeleň v bytě má pozitivní vliv na naši náladu. Jak ji do bytu zakomponovat?

Zeleň má prokazatelně pozitivní vliv na naši mentální pohodu. Domácí pohody v zeleniny můžete dosáhnout snadno. Stačí si pořídit pár pokojovek. Ale máme tipy i pro ty, kdo se o živé květiny starat ...

O titul České ceny za architekturu se uchází přes tři sta staveb

O titul v letošním, 9. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 307 staveb realizovaných v posledních pěti letech na území České republiky. ...

Nákup levné kuchyně

Pokud si chcete koupit levnou kuchyni, musíte před a při výběru zvážit několik důležitých bodů. Nová kuchyně rychle překračuje finanční limity a přest ...

Je výhodné investovat do nerezové oceli?

Investice do nerezové oceli může být v mnoha případech velmi výhodná, ale je důležité vědět, kdy a k čemu se tento materiál nejlépe hodí. ...

Jak postupovat při demolici domu?

Zdědili jste ruinu, kterou chcete srovnat se zemí, a na jejím místě postavit novostavbu? Nebo vás k odstranění stavby donutil stavební úřad? Ať již js ...

DoporučujemeÚterý 16.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »