InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

Jak efektivně eliminovat prach?

15.06.2024
Prach je prostě hrozný. Nejen, že je neestetický, ale u mnohých navíc vyvolává alergické reakce. Boj s ním se přitom zdá téměř nemožný. Sotva ho odstraníte, už abyste začínali znovu. Jak na eliminaci prachu skutečně efektivně?
Ilustrační snímek | Zdroj: Freepik.com

Z čeho prach v bytě vůbec vzniká?


Prach je kombinace více faktorů. Množství prachu záleží často na individuální situaci. Domácí mazlíčci dovedou kromě roznášení chlupů nějaký ten prach rozvířit. Něco se k vám dostane z okolní dopravy (hodně zkušeností mají lidé, kteří bydlí poblíž železnice). Některé prachové částečky jsou odumřelé kožní buňky a některé jsou dokonce přímo vesmírným prachem.

Ať už je jeho původ jakýkoliv, jedna věc je jistá. Doma ho nechce nikdo. Ale jak ho opravdu efektivně odstranit?

Prach utírejte postupně - a opravdu všude nejen při jarním úklidu


Častou chybou, kterou lidé při úklidu prachu dělají je, že uklízí jen to, co vidí. Přitom setřít prach z lustrů, zdí a dalších hůře dostupných povrchů je stejně důležité, jako z viditelných míst. A to platí nejen u velkých úklidů o Vánocích a na jaře. Z úklidu těchto míst, na kterých se prach často kumuluje, byste si měli udělat pravidelnou rutinu při běžném úklidu. Protože stačí trocha průvanu a prach z lustru se najednou nese po celém bytě.

Nezapomeňte ani na správné pořadí úklidu. Od shora (lustry, vysoké poličky atd), přes zdi až po podlahu, jinak se nikam nehnete.

Přečtěte si, jak při úklidu správně postupovat, abyste měli doma vždy čisto.

Před úklidem nižších povrchů (konferenční stolek, podlahy...) nezapomeňte počkat, než se prach rozvířený úklidem usadí. Teprve pak přichází na řadu tento další krok. Pokud byste se do vysávání pustili hned, nikdy se prachu úplně nezbavíte.

Nezapomínejte ani na textilie


Záclony a závěsy jsou další věc, ve kterých se prach velmi dobře drží. To samé platí i o dekoračních polštářcích, dekách, přehozech a samozřejmě každodenní oblečení které nosíte.

Přestože určitě nebudete veškerý textil prát každý týden, důležité je sundat závěsy alespoň čtyřikrát do roka a vyprat je tak, aby vám po bytě zbytečně neroznášely prach při každém pohybu.

S těmito tipy se samozřejmě nezbavíte nánosů prachu, který se prostě bude tvořit pořád dokola. Ale přece jen vám ušetří spoustu práce a hlavně bolehlavu který vzniká, když se prach objeví sotva se ho zbavíte.

Autor: Tomáš Kováč

Další články z rubriky Rady a tipy

Jak na souseda potížistu? Pokud vás obtěžuje nepříjemný kouř nebo hluk, existuje řešení

Přicházející teplé letní večery s sebou přinášejí i každoroční evergreen pro právní poradnu dTestu: sousedské spory. Nejčastěji kvůli hlasité hudbě do ranních hodin nebo obtěžujícímu zápachu. Jak na souseda, když domluva selže? A co znamená, že ...

Jak pečovat o psa během horkých letních dnů?

V tomto článku se podělíme o osvědčené tipy a rady, jak zajistit, aby váš pes zůstal během horkých dnů hydratovaný, byl chráněn před přehřátím a bezpe ...

Jaká pravidla platí pro cestování s domácími mazlíčky do zahraničí, radí dTest

Psi a další domácí mazlíčci jsou v mnoha případech plnohodnotnými členy rodiny. Je proto přirozené, že je jejich majitelé zapojují do nejrůznějších ak ...

Jaká práva mají cestující v železniční a autobusové dopravě, informuje dTest

Letní dovolená se dostává do plného proudu, a s ní přichází i častější cestování, a to nejen letadly, ale také vlaky a autobusy. Při cestování těmito ...

Jak hravě vyřešit přepravu nadrozměrných nákladů?

Máte vlastní výrobní halu nebo jiný náročný provoz a potřebujete pravidelně odesílat nestandardní zásilky? Pak zapomeňte na běžné kurýrní služby. Víme ...

DoporučujemeÚterý 16.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »