InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Ředitelky a ředitelé Českých center jednají v Praze o posílení veřejné diplomacie

11.06.2024
Ve dnech 10. až 14. června 2024 se v Praze setkávají na každoroční poradě ředitelky a ředitelé Českých center. Příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí prezentuje českou kulturu na 28 místech světa na čtyřech kontinentech. Jednat se v následujících dnech bude o tom, jak Česká centra dále přispějí k posílení veřejné diplomacie Česka.
Foto: mzv.gov.cz
Poradu v pondělí 10. června v Černínském paláci zahájil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková. Ta zároveň představila novou strategii Českých center pro léta 2024 až 2027, k jejímž ústředním motivům patří důraz na evropské ukotvení české kultury i podpora demokratických hodnot a dialogu ve společnosti. Tématem diskuzí je také působení Českého centra na Tchaj-wanu, které zahájí svou činnost v pátek 14. června 2024 výstavou s názvem Krátké příběhy české fotografie.

"Role Českých center nekončí u kulturní diplomacie. Jejich poslání je mnohem větší - zahrnuje také oblasti vzdělávání, vědy, ekonomiky a veřejné diplomacie v nejširším možném smyslu slova. Práce Českých center přispívá k hlubšímu porozumění Česka a jeho hodnot v zahraničí, což je pro naši zemi nesmírně důležité." uvedl Jan Lipavský.

Generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková se své funkce ujala loni v prosinci. Po půl roce v ní představila svou vizi na příští čtyři roky.

"Česká centra jsou tady od toho, aby šířila českou kulturu a hodnoty, z nichž vychází. To je ten nejlepší ‚brand‘ Česka. To co ještě nedávno mohlo být celkem poklidnou činností - organizování koncertů, networkingu, výstav - jako by přestalo být v závětří. Víme, že tvůrčí svoboda nemůže fungovat bez otevřené, demokratické společnosti," uvedla.

Porada bude v následujících dnech pokračovat v prostorách Villy Pellé v Praze.

V průběhu jednoho roku se v zahraničí - od Tokia po New York - uskuteční téměř 1 700 českých akcí, které navštíví více než 7,5 milionu návštěvníků. Vedoucí Českých center spolu proberou zkušenosti z uplynulých dvanácti měsíců a zároveň programové priority na příští rok.

Letos se Česká centra zapojila do projektu Rok české hudby. Ten vychází z 200. výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany, zároveň ale podpořila současné české hudební talenty a jejich vystoupení a tvůrčí pobyty v zahraničí. Program Českých center v těchto měsících tvaruje i jiné významné výročí - sto let od úmrtí jednoho ze zakladatelů světové moderní literatury a světoznámého Pražana Franze Kafky. Ohlas v zahraničí vzbudila také výstava Nekonečné vesmíry - České hry a jejich globální úspěch, věnovaný gamingu čili počítačovým hrám.

Cyklus Evropské dialogy připomíná odkaz prvního českého prezidenta a dramatika Václava Havla. Silným tématem české veřejné diplomacie zůstávají ženy ve veřejném prostoru - například v egyptské Káhiře pokračuje úspěšný cyklus České hrdinky, který vzdává hold výjimečným ženám české historie. S obdobným motivem pracuje také jeden z aktuálních hudebních projektů, a to výstava České primadony v newyorské Met Opeře, na níž Česká centra spolupracovala s Národním muzeem.

Pro letní olympijské hry v Paříži tamní České centrum s partnery chystá výstavu Art Grand Slam, jež spojuje umění a sport. Jiný projekt Cycle-Up, na němž se Česká centra podílejí, umění prováže s debatou o udržitelnosti a ekologické dopravě.

Další klíčovou oblastí, v níž Česká centra působí, je výuka češtiny v zahraničí. O kurzy je tradičně největší zájem na Ukrajině a také v Japonsku, třetí příčku obsazuje Londýn. Zájem o tyto kurzy roste, například mezi lety 2022 a 2023 o více než deset procent.

Zdroj: Ministerstvo zahraničí

Další články z rubriky Regiony

Uranový důl Bytíz na Příbramsku se dočká kompletní rekonstrukce

Náročná obnova a rekonstrukce areálu započala již v roce 2018, do této chvíle byla provedena řada dílčích kroků, jako například oprava střech a elektroinstalace. Celková rekonstrukce proto bude zahrnovat kromě kompletní opravy budovy ...

Průlom pro kulturu v Praze. Systém Evaluart vyhodnocuje data z kulturních akcí

Hlavní město má díky sběru dat podrobnější informace o kulturních akcích, může je tak nyní plánovat lépe. Systém Evaluart sbírá data o návštěvnících k ...

První temelínský blok po odstávce opět vyrábí elektřinu

Včera večer začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně části palivových souborů. Energetici ...

SPŠ Ostrov již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Motivační program Prokopa Diviše pro školní rok 2023/24, který pro studenty elektro oborů z partnerských škol Skupiny ČEZ již poosmé vyhlásila ČEZ Dis ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

DoporučujemeÚterý 18.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »