InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Za neúspěšným žhářským útokem na autobusy pražské MHD stojí pravděpodobně Rusko, uvedl Fiala

11.06.2024
V pondělí 10. června 2024 se ve Strakově akademii uskutečnilo další pravidelné zasedání Bezpečnostní rady státu. Bezpečnostní rada státu projednala a vzala na vědomí návrhy opatření k posílení vnitřní bezpečnosti České republiky.
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) | Foto: Úřad vlády ČR
Bezpečnostní rada státu (BRS) se zabývala mimo jiné aktuálním případem neúspěšného žhářského útoku na autobusy pražského dopravního podniku. Policie ČR pachatele v sobotu zadržela.

"Existuje zde podezření, že tento útok byl organizován a financován pravděpodobně z Ruska. Je to součást hybridní války, kterou proti nám Rusko vede a které se musíme bránit a kterou musíme zastavit," uvedl po jednání BRS předseda vlády Petr Fiala. "Rusko se opakovaně snaží rozsévat neklid, podkopávat důvěru občanů v náš stát. Máme s tím už zkušenosti, bohužel to není první případ," podotkl premiér a připomněl kauzu ruskými agenty zosnovaného výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. K podobným sabotážím s podezřením na zapojení ruských tajných služeb došlo v poslední době i v jiných evropských státech.

"Policie vše dál vyšetřuje. Včas byla přijata zpřísněná bezpečnostní opatření, což je důležité, protože bezpečnost je naší prioritou a podle toho také postupujeme. Chtěl bych říci zcela jasně a podtrhnout, že v tomto konkrétním případě bezpečnostní instituce odvedly mimořádně dobrou a profesionální práci a chtěl bych jim za to poděkovat. I to je důvod, proč se čeští občané mohou cítit bezpečně," prohlásil premiér Petr Fiala.

Bezpečnostní rada státu dále vzala na vědomí Zprávu o zajišťování obrany státu v roce 2023, Zprávu o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území České republiky v roce 2023 a Zprávu o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky v roce 2023. Vzala na vědomí Financování programu eu-INIS dle UV č. 468/2020, UV č. 476/2021, UV č. 484/2022, Výroční zprávu o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, ručními zbraněmi pro civilní použití a zbožím a technologiemi dvojího užití v České republice za rok 2023 a Naplnění položky výdajů Prostředky na financování zapojení občanů České republiky do civilních struktur EU a dalších mezinárodních vládních organizací a do volebních pozorovatelských misí v kapitole Všeobecná pokladní správa v návrhu státního rozpočtu na rok 2025 a léta následující.

Bezpečnostní rada státu dále schválila Akční plán implementace veřejně regulované služby programu Galileo (PRS) v České republice a Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2023. Vzala na vědomí Zprávu o činnosti Národního bezpečnostního úřadu za rok 2023 a Návrh řešení jednotné elektronické evidence pro potřeby registrů utajovaných informací.

BRS také udělila Ceny Bezpečnostní rady státu za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky České republiky pro rok 2024 a schválila svůj plán práce na druhé pololetí 2024 s výhledem na první pololetí roku příštího.

Pro informaci byly předloženy Informace o stavu implementace Koncepce rozvoje Policie České republiky do roku 2027 za rok 2023, Vyhodnocení zátěžových testů "Odolnost - energetika 2023, Vyhodnocení úkolů z Akčního plánu k Národní strategii pro čelení hybridnímu působení, Předsednictví Mezinárodní skupiny pro vyhledávání a záchranu při organizaci OSN (UN-OCHA INSARAG) pro region Evropa, Afrika, Blízký východ, Informace o úpravě Centrálního přehledu objektů důležitých pro obranu státu se stavem k 1. 1. 2024 a Informace o úpravě Souhrnného přehledu objektů, které mohou být za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu napadeny se stavem k 1. 1. 2024.

Zdroj: Úřad vlády

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeNeděle 23.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »