InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Za neúspěšným žhářským útokem na autobusy pražské MHD stojí pravděpodobně Rusko, uvedl Fiala

11.06.2024
V pondělí 10. června 2024 se ve Strakově akademii uskutečnilo další pravidelné zasedání Bezpečnostní rady státu. Bezpečnostní rada státu projednala a vzala na vědomí návrhy opatření k posílení vnitřní bezpečnosti České republiky.
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) | Foto: Úřad vlády ČR
Bezpečnostní rada státu (BRS) se zabývala mimo jiné aktuálním případem neúspěšného žhářského útoku na autobusy pražského dopravního podniku. Policie ČR pachatele v sobotu zadržela.

"Existuje zde podezření, že tento útok byl organizován a financován pravděpodobně z Ruska. Je to součást hybridní války, kterou proti nám Rusko vede a které se musíme bránit a kterou musíme zastavit," uvedl po jednání BRS předseda vlády Petr Fiala. "Rusko se opakovaně snaží rozsévat neklid, podkopávat důvěru občanů v náš stát. Máme s tím už zkušenosti, bohužel to není první případ," podotkl premiér a připomněl kauzu ruskými agenty zosnovaného výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. K podobným sabotážím s podezřením na zapojení ruských tajných služeb došlo v poslední době i v jiných evropských státech.

"Policie vše dál vyšetřuje. Včas byla přijata zpřísněná bezpečnostní opatření, což je důležité, protože bezpečnost je naší prioritou a podle toho také postupujeme. Chtěl bych říci zcela jasně a podtrhnout, že v tomto konkrétním případě bezpečnostní instituce odvedly mimořádně dobrou a profesionální práci a chtěl bych jim za to poděkovat. I to je důvod, proč se čeští občané mohou cítit bezpečně," prohlásil premiér Petr Fiala.

Bezpečnostní rada státu dále vzala na vědomí Zprávu o zajišťování obrany státu v roce 2023, Zprávu o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku na území České republiky v roce 2023 a Zprávu o situaci v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky v roce 2023. Vzala na vědomí Financování programu eu-INIS dle UV č. 468/2020, UV č. 476/2021, UV č. 484/2022, Výroční zprávu o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, ručními zbraněmi pro civilní použití a zbožím a technologiemi dvojího užití v České republice za rok 2023 a Naplnění položky výdajů Prostředky na financování zapojení občanů České republiky do civilních struktur EU a dalších mezinárodních vládních organizací a do volebních pozorovatelských misí v kapitole Všeobecná pokladní správa v návrhu státního rozpočtu na rok 2025 a léta následující.

Bezpečnostní rada státu dále schválila Akční plán implementace veřejně regulované služby programu Galileo (PRS) v České republice a Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2023. Vzala na vědomí Zprávu o činnosti Národního bezpečnostního úřadu za rok 2023 a Návrh řešení jednotné elektronické evidence pro potřeby registrů utajovaných informací.

BRS také udělila Ceny Bezpečnostní rady státu za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky České republiky pro rok 2024 a schválila svůj plán práce na druhé pololetí 2024 s výhledem na první pololetí roku příštího.

Pro informaci byly předloženy Informace o stavu implementace Koncepce rozvoje Policie České republiky do roku 2027 za rok 2023, Vyhodnocení zátěžových testů "Odolnost - energetika 2023, Vyhodnocení úkolů z Akčního plánu k Národní strategii pro čelení hybridnímu působení, Předsednictví Mezinárodní skupiny pro vyhledávání a záchranu při organizaci OSN (UN-OCHA INSARAG) pro region Evropa, Afrika, Blízký východ, Informace o úpravě Centrálního přehledu objektů důležitých pro obranu státu se stavem k 1. 1. 2024 a Informace o úpravě Souhrnného přehledu objektů, které mohou být za stavu ohrožení státu nebo válečného stavu napadeny se stavem k 1. 1. 2024.

Zdroj: Úřad vlády

Další články z rubriky Domácí

Polovina vozidel Českých drah je klimatizovaná, před létem prochází prohlídkou chladicího systému

Již více než 1 600 osobních vozů nebo vozů a článků elektrických a motorových jednotek Českých drah je na začátku letošního léta vybaveno klimatizací. Klimatizované vozy a jednotky obsluhují nejfrekventovanější spoje na páteřních dálkových i ...

Praktičtí lékaři pociťují horší spolupráci s pacienty spíše v Praze, ukazuje průzkum VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci s agenturou ppm factum research s.r.o. zrealizovala na jaře průzkum mezi praktickými lékaři pro dospělé a ...

Čtvrtina českých řidičů přiznává, že při řízení čtou textové zprávy nebo sledují sociální sítě

Nevěnování se řízení je v Česku nejčastější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla. Od ledna 2024 lze za držení telefonu nebo jiného hov ...

dTest otestoval složení energetických nápojů, některé obsahovaly více než 10 kostek cukru

Výživoví specialisté, psychologové i pedagogové v posledních letech varují před rostoucí oblibou energetických nápojů mezi dětmi. Důvodů pro to mají c ...

Ombudsman shrnuje pravidla pro placení poplatků za odpady pro Čechy žijící v zahraničí

Případ rodiny dlouhodobě pobývající mimo Českou republiku vedl ombudsmana ke shrnutí základních pravidel spojených s poplatky za komunální odpad. V po ...

DoporučujemeÚterý 18.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »