InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Na zámku Litomyšl se otevírají nové interiéry

10.06.2024
Návštěvníkům státního zámku Litomyšl se otevírají nové interiéry, včetně nejstaršího divadelního sálu, zámecké kuchyně a moderně pojaté expozice pod názvem Proč je zámek UNESCO. Novinkou je také celoroční provoz této památky. Zásadními úpravami prošel zámek díky projektu IROP pod názvem Zámek Litomyšl - Božský zámek, který dnes slavnostně zakončili ministr kultury Martin Baxa, generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková a další hosté.
Foto: pixabay.com
"Těší mne, že jsme dokončili další významnou obnovu z evropských peněz a shodou okolností přesně v době, kdy si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany, jednoho z našich největších hudebních velikánů a litomyšlského rodáka. Zámek prošel významnou obnovou, díky které se nejenom výrazně zlepšil jeho technický stav, ale jsem si jist, že se zvýší návštěvnost i atraktivita celého regionu. Zámek nabídne nové prohlídkové okruhy a celoroční provoz, který jistě ocení nejenom čeští, ale i zahraniční turisté. Děkuji všem, kteří se na obnově zámku podíleli a jsem velmi rád, že se nám daří uchovávat naše kulturní dědictví i pro další generace," řekl při slavnostním otevření ministr kultury Martin Baxa.

"Zakončujeme projekt, který přinesl nejenom obnovu krovů, střešního pláště a komínů včetně záchrany jejich sgrafitové výzdoby, ale i obnovu části historických interiérů. To vše v roce, kdy si připomínáme 25 let od zápisu zámku Litomyšl na Seznam světového dědictví UNESCO. I s ohledem na toto výročí jsme připravili novou interaktivní expozici Proč je zámek UNESCO, která představuje architekturu zámku, jeho stavební historii, sgrafitovou výzdobu a jeho památkové hodnoty. Během rozsáhlé obnovy zámek zůstal přístupný návštěvníkům a souběžně probíhá také další etapa obnovy, kterou bychom měli ukončit v roce 2027," uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

V rámci projektu byly v letech 2023-2024 obnoveny krovy, střešní plášť na celé budově zámku, byla restaurována sgrafitová výzdoba komínů. Ve 2. a 3. patře zámku byly obnoveny původní historické interiéry, přičemž jednou z obnovených místností je divadelní sál z roku 1767, kde Valdštejnové plánovali domácí divadlo - náznaková expozice připomene návštěvníkům tento zamýšlený cíl, který byl v minulosti překažen požárem. Další obnovené historické interiéry, které představují bydlení dalších členů hraběcí rodiny Valdštejnů a jejich hostů, se návštěvníkům představí ve zcela novém prohlídkovém okruhu s dočasným označením "Novinky po rekonstrukci". Ten bude v budoucnu rozšířen o další interiéry, které procházejí postupnou obnovou z vlastních finančních zdrojů NPÚ, aby vznikl ucelený okruh představující již zmíněné téma. Tento okruh se také v budoucnu stane základním okruhem pro zimní měsíce. V přízemí zámku byl obnoven tzv. Sloupový sál, který je bývalou zámeckou kuchyní - té byla vrácena historická podoba; kuchyní je umožněn průchod na věž. Moderně pojatou expozici Proč je zámek UNESCO mohou zájemci navštívit po absolvování jakéhokoliv jiného okruhu - k zakoupené vstupence jim bude automaticky vydána i bezplatná vstupenka do této expozice. Ta je kromě multimediálních efektů a modelem historického lešení tvořena komiksem, čímž cílí (nejenom) na mladou generaci a dětské návštěvníky. Stavebními zásahy prošel také prostor, který je využíván Městskou obrazárnou Litomyšl, na své místo se vrátil pokoj komorníka. Byly obnoveny víceúčelové prostory v přízemí, které jsou využívány ke kulturním akcím či pronájmům. Pokladna se přeměnila v moderní návštěvnické centrum. Byl modernizován požární a zabezpečovací systém, došlo k modernizaci technického zařízení (silnoproudé a slaboproudé instalace, osvětlení). V rámci vlastních zdrojů NPÚ došlo k rekonstrukci hlavního sociálního zařízení pro návštěvníky.

Jedním z klíčových výstupů projektu Zámek Litomyšl - Božský zámek je vytvoření plošiny, která umožní přístupnost expozic v patrech i pro osoby s omezenou pohyblivostí. Zásadní je také zavedení celoročního provozu zámku - mimo hlavní návštěvnickou sezonu (duben-říjen) bude otevřen i ve čtvrtek, pátek a sobotu; během adventních víkendů i v neděli.

Nové prohlídkové trasy "Proč je zámek UNESCO" a "Novinky po rekonstrukci" se návštěvníkům zpřístupnily 1. června. Doplňkový okruh, který bude tvořen kuchyní a výstupem na věž, se otevře 1. července. Obnovený pokoj komorníka, který byl v 80. letech 20. století přebudován na toalety, se připojil k základnímu okruhu "Zámek za Valdštejnů", čímž se mu navrátil historický význam.

Projekt Zámek Litomyšl - Božský zámek byl financován z IROP (Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie), prioritní osa 3. - Specifický cíl 3.1. - Zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví, výzva č. 52 - Revitalizace vybraných památek II.

Celkové výdaje dosáhly 264 829 282 Kč vč. DPH. Z toho dotace EU činila 207 271 697 Kč, ze státního rozpočtu bylo použito 36 577 3583 Kč, ze zdrojů Ministerstva kultury 17 940 343 Kč a vlastní výdaje NPÚ činí 3 039 883 Kč. Administrace projektu a stavební práce probíhaly od roku 2022 a byly ukončeny letos k 31. květnu.

Zdroj: NPÚ

Další články z rubriky Regiony

Zámek v Lysicích láká na procházku obnovenou zahradou

BLANENSKO - Na začátku letošní návštěvnické sezóny byla po více jak dvouleté obnově otevřena veřejnosti zahrada na státním zámku v Lysicích na Blanensku. Její slavnostní otevření a prezentaci výsledku generální opravy za takřka 200 milionů korun si ...

Olomoucký podchod Pionýrská čeká kompletní oprava za 24 milionů korun

Podchod "Pionýrská" pod frekventovanou Brněnskou ulicí čeká kompletní rekonstrukce. Práce na opravě podchodu začínají v tomto týdnu, hotovo by mělo bý ...

Praha začíná aktivně řešit nedostatek zdravotníků

Závěry analýzy zaměřené na nedostatek lékařů ve vybraných oborech včera představila náměstkyně pražského primátora pro zdravotnictví Alexandra Udženij ...

Turistická sezóna je v plném proudu: pozor na létání s drony nad vodními plochami a pohyb u vodárenských nádrží

Povodí Ohře - Na celém našem spravovaném území udržujeme celkem 6 840 km vodních toků, 59 jezů a 22 velkých vodních nádrží, které svojí krásou lákají ...

DPMB spouští dvě interaktivní herní trasy v MHD, slaví tak 155 let své existence

Dopravní podnik města Brna (DPMB) před letními prázdninami spouští dvě interaktivní herní trasy. Zájemci si kromě cestování různými dopravními prostře ...

DoporučujemeSobota 22.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »