InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Výstava Živé pasti 2024: Olomoucké skleníky zaplnili unikáty z říše masožravých rostlin

06.06.2024
Mezi stovky masožravých rostlin se od 25. května do 9. června mohou vypravit návštěvníci prodejní výstavy Živé pasti ve sbírkových sklenících ve Smetanových sadech. Letošní ročník je plný unikátů - k vidění budou například masožravé liány z Asie, které uloví i malé hlodavce, "masožravky", které rostou v české přírodě či přes 30 let staré masožravé rostliny vysoké více než jeden metr.
Foto: Výstaviště Flora Olomouc
Výstava Živé pasti 2024 je otevřená každý den od 9 do 18 hodin a je prodejní. Vstupenky na její letošní 5. ročník jsou k dostání na webu Výstaviště Flora Olomouc či přímo ve sbírkových sklenících.

"Prodejní výstava masožravých rostlin Živé pasti se stala pevnou součástí portfolia akcí v areálu Výstaviště Flora Olomouc. Díky spolupráci našeho zahradnického oddělení se zkušenou pěstitelkou Markétou Aubrechtovou zdobí každý ročník řada unikátů a také působivá expozice. Věřím, že právě díky tomu se návštěvnost této výstavy v posledních letech zvyšuje," uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Letošní ročník výstavy Živé pasti je zaměřený na vodní masožravé rostliny. K vidění tak mimo jiné bude i unikátní kolekce vodních masožravých rostlin. A to včetně vzácné Aldrovandky měchýřkaté.
Všechny druhy rostlin, které budou ve sklenících na výstavě Živé pasti 2024 k vidění, si zde lidé budou moci i koupit. Na prodejním stánku bude k dispozici také odborná poradna pro pěstitele. Tu na akci zajišťuje tým zkušené pěstitelky Markéty Aubrechtové. Stejně jako řadu unikátů z říše masožravých rostlin, které zde budou od soboty 25. května do neděle 9. června k vidění.

A to například jedna z největších rosnatek na světě - rosnatka královská z jižní Afriky. Anebo rosnatka kapská považovaná za nejúčinnější masožravku v boji proti octomilkám pocházející taktéž z jižní Afriky. Návštěvníci výstavy budou moci spatřit i jedny z nejmenších rosnatek na světě - trpasličí rosnatky z Austrálie, dále masožravé bromélie a také raritní heliamfory z těžko přístupných Stolových hor jižní Ameriky," vypočítává Markéta Aubrechtová.

Mezi vystavenými rostlinami samozřejmě nebude chybět ani nejznámější masožravka na světě - mucholapka podivná spolu s celou řadou jejích zajímavých klonů. "Rychlost pohybu čepelí mucholapky podivné je bleskurychlá. Uzavře kořist do svých pastí do půl vteřiny," doplnila Aubrechtová.

Další rostliny pak na výstavu zapůjčil Botanický ústav Akademie věd z Třeboně, návštěvníci si ve sklenících budou moci prohlédnout také zajímavé exempláře z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Vedle toho si lidé na výstavě Živé pasti 2024 budou moci detailně prohlédnout i další botanické kuriozity jako například citlivku stydlivou, která reaguje na dotek sklápěním listů. I tu si navíc návštěvníci budou moci díky prodejnímu stánku odnést domů.

Dohromady budou na výstavě "masožravek" stovky exemplářů - půjde o zástupce rodů masožravých rostlin ze všech kontinentů kromě Antarktidy.

Zdroj: Výstaviště Flora Olomouc

Další články z rubriky Kultura

Výstava v Národním technickém muzeu představí inovace z Česka pro zdravější svět

Výstava s názvem "České mozky léčí svět" přibližuje inovativní české postupy v oblasti veterinární péče, farmacie, chirurgie, protetiky, nanotechnologií, lázeňské péče a také v oblasti bádání a předávání ...

Od 25. června bude ke shlédnutí v areálu Lesního centra Svatý Linhart v Karlových Varech výstava Slavkovský les v obrazech

Chráněná krajinná oblast Slavkovský les slaví v roce 2024 50 let od svého vyhlášení. K této příležitosti vznikla mimo jiné venkovní fotografická výsta ...

Kostel ve Skokách na Karlovarsku zve na poutě i bohatý kulturní program

Již sedmnáctým rokem otevírá své brány poutní kostel Navštívení Panny Marie v areálu bývalé obce Skoky poblíž Žlutic. Svatostánek dýchající osobitou a ...

Rekordní ročník Rock for People přinesl kvalitní hudbu pro 40 tisíc návštěvníků

29. ročník Festivalu Rock for People uzavřel své brány po čtyřech dnech nabitého programu, který 40 tisícům fanoušků servíroval v hradecké Park 360. ...

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě zve na výstavu Umění starého Orientu

Výstava předmětů orientálního původu ze sbírky Městského muzea Moravská Třebová, které ze svých cest po Indii, Barmě, Tibetu a Japonsku přivezl rodák ...

DoporučujemeÚterý 25.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »