InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Aviatická pouť přilákala do Pardubic i přes nepřízeň počasí davy návštěvníků

04.06.2024
Dvaatřicátý ročník tradiční airshow s názvem Aviatická pouť přilákal do Pardubic tisíce návštěvníků. Hlavními lákadly byly nejen moderní vojenské stroje a letecké dynamické ukázky, ale také prezentace historických letounů, které svojí elegancí fascinují fanoušky na celém světě. Armáda České republiky se prezentovala řadou letových a statických ukázek letecké i pozemní techniky. Kromě armády se na akci představily i státní podniky Ministerstva obrany, které návštěvníkům předvedly špičkovou vojenskou techniku a inovace.
JAS-39 Gripen | Foto: Jiří Sejkora
Pardubická Aviatická pouť patří každoročně mezi nejvýznamnější letecké akce v České republice. Tato prestižní dvoudenní událost přitahuje tisíce návštěvníků nejen z Česka, ale i ze zahraničí. I letos Armáda ČR předvedla řadu dynamických vystoupení, která podtrhla schopnosti našich ozbrojených sil.

"Chtěl bych poděkovat všem návštěvníkům za to, že se, ač dnes nemáme příznivé počasí, přišli podívat na pardubické letiště a přišli podpořit nejen Armádu České republiky a naše vzdušné síly, ale samozřejmě všechny složky Integrovaného záchranného systému a všechny aviatiky," poděkoval velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Petr Čepelka.

Letošní ročník byl zahájen společnými průlety vojenského transportního letounu CASA C-295M a stíhacích letounů JAS-39 Gripen. Pomyslnou třešničkou na dortu tohoto vystoupení byl výsadek dvaceti příslušníků 43. výsadkového pluku. Tento dynamický vstup za zvuků Vltavy Bedřicha Smetany vytvořil elektrizující atmosféru.

Na rozlehlé ploše měli návštěvníci možnost prohlédnout si statické ukázky letecké i pozemní vojenské techniky, kterou má Armáda České republiky ve výzbroji. K vidění byla bojová i nákladní vozidla, zdravotnické vozy a další vybavení, které vojáci používají. Ukázka techniky zaujala nejen děti, ale i dospělé. Kromě armády se zde představila i řada státních podniků v čele s LOM Praha s.p., jehož Centrum leteckého výcviku sídlí právě na pardubickém letišti.

Zlatým hřebem letošního ročníku bylo premiérové vystoupení stíhacího letounu JAS-39 Gripen Vzdušných sil AČR, pilotovaného kapitánem Ondřejem Špankem, a akrobatického týmu Flying Bulls Aerobatic Team (FBAT) na letounech ExtremeAir XA-42. Ukázka rychlosti a preciznosti, kterou pětičlenný tým předvedl, nadchla všechny diváky. Vystoupení demonstrovalo nejen technickou dokonalost, ale i schopnost našich pilotů vytvářet komplexní a synchronizované letecké manévry. Obdobné dovednosti v oblacích, které se leckdy vymykají zákonům fyziky, předvedl i bývalý bojový pilot Vzdušných sil AČR Martin Šonka.

Diváci měli také možnost pozorovat, co dokáže vojenský vrtulník W3A Sokol. Piloti s ním provedli řadu manévrů, které ukázaly jeho schopnosti v různých operačních podmínkách.

Akce podobného typu jsou skvělou příležitostí představit mladé generaci, čím armáda disponuje a jaké kariérní možnosti nabízí. I proto byli na akci přítomni rekrutéři z Agentury personalistiky a studenti Univerzity obrany.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Regiony

Uranový důl Bytíz na Příbramsku se dočká kompletní rekonstrukce

Náročná obnova a rekonstrukce areálu započala již v roce 2018, do této chvíle byla provedena řada dílčích kroků, jako například oprava střech a elektroinstalace. Celková rekonstrukce proto bude zahrnovat kromě kompletní opravy budovy ...

Průlom pro kulturu v Praze. Systém Evaluart vyhodnocuje data z kulturních akcí

Hlavní město má díky sběru dat podrobnější informace o kulturních akcích, může je tak nyní plánovat lépe. Systém Evaluart sbírá data o návštěvnících k ...

První temelínský blok po odstávce opět vyrábí elektřinu

Včera večer začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně části palivových souborů. Energetici ...

SPŠ Ostrov již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Motivační program Prokopa Diviše pro školní rok 2023/24, který pro studenty elektro oborů z partnerských škol Skupiny ČEZ již poosmé vyhlásila ČEZ Dis ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

Doporučujeme



Úterý 18.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »