InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Do cvičení protivzdušné obrany NATO v Rumunsku se zapojila stovka vojáků ze Strakonic

03.06.2024
Na území Rumunska a Maďarska dnes odstartovalo mezinárodní cvičení Ramstein Legacy 2024. Do největšího cvičení protivzdušné obrany v rámci NATO se zapojí jednotky z 15 zemí Aliance. Českou armádu bude na cvičení reprezentovat stovka vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.
Strakoničtí vojáci s protiletadlovými systémy RBS-70NG. | Foto: Jana Samcová, AČR
"Hlavním cílem je procvičit činnost naší jednotky pozemní protivzdušné obrany v mezinárodním prostředí," uvedla majorka Petra Pihera, která bude strakonickým vojákům na cvičení velet.

První spolupráce s portugalskými vojáky
Vojáci budou pro potřeby cvičení rozděleni do několika uskupení. Češi budou společně s Litevci působit v jednotce, které budou velet Portugalci. "S příslušníky portugalských ozbrojených sil jsme dosud v rámci žádného mezinárodního cvičení neměli možnost spolupracovat. Bude to pro nás nová zkušenost. Naopak s litevskými vojáky se velmi dobře známe, ať už z našeho působení v alianční misi předsunuté přítomnosti v Pobaltí nebo díky cvičením, kterých jsme se účastnili v minulosti," sdělila majorka Pihera.

Čeští vojáci budou s Litevci střežit určenou část vzdušného prostoru. Jako hlavní zbraň budou oba národy používat protiletadlové systémy RBS-70. Zatímco Litevci budou cvičit se starší verzí, čeští vojáci se do cvičení zapojí s nejnovější generací této zbraně označované jako RBS-70NG (New Generation). Vojáci budou dále na cvičení používat prostředky radiolokačního a vzdušného průzkumu a systémy velení a řízení palby.

Zapojí se alianční letectvo
Do největšího aliančního cvičení protivzdušné obrany se zapojí i letectvo. Bojové letouny a vrtulníky, z výzbroje několika států NATO, budou jednotkám pozemní protivzdušné obrany simulovat vzdušného protivníka. "Naši vojáci se procvičí v identifikaci a zachytávání prostředků vzdušného napadení. Lze očekávat, že mezi nimi budou letadla, na která vojáci zatím nikdy nepůsobili. Jedná se o další bonus, který přináší účast na mezinárodním cvičení," potvrdila majorka Pihera s tím, že schopnosti vojáků prověří i drony, které v současnosti pro protivzdušnou obranu představují velkou hrozbu.

Strakoničtí vojáci nebudou v Rumunsku procvičovat pouze taktiku obrany vzdušného prostoru. "Procvičí si také procedury a postupy, jak čelit pozemnímu nepříteli. V rámci mezinárodní spolupráce nám budou rumunští vojáci simulovat pozemní útoky vedené proti palebným postavením družstev či místům velení," upřesnila majorka Petra Pihera.

Další cvičení již na podzim
Čeští vojáci se na cvičení Ramstein Legacy potkají i s vojáky ze Slovenska, se kterými pravidelně cvičí. Shodou okolností již na podzim je čeká společné cvičení, jež se bude konat v České republice. "Do chystaného mezinárodního cvičení Tobruq Arrows 2024 se kromě českých a slovenských vojáků zapojí i příslušníci lotyšských ozbrojených sil. Hlavní náplní cvičení budou bojové střelby z protiletadlových raketových systémů," prozradil velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeSobota 22.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »