InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Poslanci schválili novelu zákon o sociálně-právní ochraně dětí, která má přispět ke zvýšení počtu pěstounů

01.06.2024
Poslanecká sněmovna schválila v pátek novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která zjednodušuje procesy spojené s náhradní péčí o děti. Cílem je výrazně urychlit a zefektivnit celý systém. Novela mimo jiné přinese zvýšení státního příspěvku pro subjekty, které s náhradními rodinami pracují a zajišťují jim pomoc a podporu.
Ilustrační snímek | Foto: Poslanecká sněmovna PČR
Děti jsou nejzranitelnější skupinou naší společnosti, a proto si ze strany státu zaslouží důslednou ochranu. Současný systém zejména v oblasti pěstounské péče je na základě praxe nutné upravit a zásadně zjednodušit." uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Díky předchozím úpravám a osvětové kampani MPSV, krajských úřadů a nestátních organizací evidujeme zvýšený počet žadatelů o náhradní rodinnou péči, nicméně proces odborného posuzování je stále zdlouhavý a málo flexibilní.

Schválená novela navrhuje změny, které zahrnují zjednodušení posuzování žadatelů o osvojení nebo pěstounskou péči. Tento proces by se měl zkrátit na průměrně 6-9 měsíců (dle typu náhradní rodinné péče), a to zejména díky umožnění absolvovat přípravy k přijetí dítěte do rodiny a psychologické posouzení i v jiném kraji.
Dojde také k úpravě postupů řízení a sjednocení kritérií pro posouzení žadatelů (jde např. o standardizovaný záznam ze sociálního šetření, vyhláškou daný výstup z příprav a oblasti příprav k přijetí dítěte do rodiny, vyhláškou daný výstup z psychologického posouzení atd.). Součástí novely je i jasné definování požadavků na posuzující psychology. Tyto změny jdou v souladu s odbornými analýzami a mají za cíl řešit problémy s čekacími lhůtami a nesourodostí v jednotlivých krajích.

"Budou také sjednoceny instituty náhradní rodinné péče, konkrétně svěřenectví a nezprostředkované pěstounské péče. To zahrnuje shodná práva a povinnosti pro osoby pečující o děti ve svěřenectví a pěstouny, stejně jako nárok na podporu a příspěvky," uvedl ministr Jurečka. Tato změna odstraní nerovnosti mezi oběma formami péče. Zároveň bude zaručena systematická podpora pro všechny náhradní pečovatele, což odstraní nejistotu ohledně preferované formy péče ze strany soudů.

Úprava také zohledňuje fakt, že dětské domovy pro děti do 3 let věku již nemají v rámci stávající ústavní péče své místo. "Počet dětí v dětských domovech pro děti do 3 let věku setrvale klesá. Nadále ale platí, že v případě pobytových služeb pro malé děti chceme umožnit výjimky pro krizové situace nebo sourozenecké skupiny. S tímto opatřením jde ruku v ruce zvýšená podpora pěstounů," zdůvodnil ministr Jurečka. Od roku 2028 by se věková hranice pro možnost umístit dítě do ústavní výchovy měla zvýšit na 7 let, s určitými výjimkami, stejně jako v mnoha dalších evropských státech.

Novelou dojde k navýšení státního příspěvku na výkon pěstounské péče pro subjekty doprovázející pěstouny při výkonu pěstounské péče, a to na 66 000 Kč za kalendářní rok, jde-li o dohodu o výkonu pěstounské péče s osobou pečující, a 72 000 Kč za kalendářní rok, jde-li o dohodu o výkonu pěstounské péče s osobou v evidenci. Částky budou dále Praha 31. května 2024 navýšeny pro pověřené organizace a úřady, které doprovází náhradní rodiny se třemi a více a dětmi a s dětmi s hendikepem.

Zdroj: MPSV

Další články z rubriky Domácí

dTest otestoval složení energetických nápojů, některé obsahovaly více než 10 kostek cukru

Výživoví specialisté, psychologové i pedagogové v posledních letech varují před rostoucí oblibou energetických nápojů mezi dětmi. Důvodů pro to mají celkem dost. Energetický nápoj si děti mohou koupit stejně snadno jako limonádu, přestože jim může ...

Ombudsman shrnuje pravidla pro placení poplatků za odpady pro Čechy žijící v zahraničí

Případ rodiny dlouhodobě pobývající mimo Českou republiku vedl ombudsmana ke shrnutí základních pravidel spojených s poplatky za komunální odpad. V po ...

České válečné veterány na oslavy Dne D nečekaně přepravily vrtulníky spojenců

Druhováleční veteráni Jiří Kafka a Charles Strasser se zúčastnili oslav 80. výročí vylodění v Normandii. Jejich cesta byla nezapomenutelná a plná dram ...

Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven

VZP ČR zaznamenala další formu podvodných zpráv, které mohou důvěřivým lidem vysát účet. Rozesílány jsou na mobilní telefony, a to přímo s odkazem na ...

MVM získala podíl v jednom z největších podmořských nalezišť zemního plynu na světě

Skupina MVM uzavřela s ázerbájdžánským státním podnikem Southern Gas Corridor CJSC (SGC) smlouvu o prodeji a koupi 5% podílu v podmořském plynovém lož ...

DoporučujemePondělí 17.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »