InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Praha zpřístupnila pro turisty páternoster na Nové radnici

31.05.2024
Magistrát hl. m. Prahy společně s destinační organizací města Prague City Tourism spouští od 1. června 2024 novou komentovanou trasu nazvanou Nová radnice - páternoster tour. Vycházka s průvodcem zavede návštěvníky i do interiérů Nové radnice. Prohlídkový okruh pro širokou veřejnost je zpřístupněn o víkendech, svátcích a ve vybraných podvečerních časech všedních dnů.
Páternoster v budově Nové radnice | Foto: MHMP
Komentovaná vycházka Nová radnice - páternoster tour je z důvodu bezpečnosti umožněna pouze pro osoby starší 18 let. Plné vstupné stojí 250 korun, snížené pro vybrané skupiny pak 170 korun. Vstupenky je možné zakoupit online. Trasa je pro zájemce otevřena každý víkend, o svátcích a ve vybraných odpoledních časech.

"Od 1. června zahajujeme na základě žádosti našeho akcionáře, hlavního města Prahy, pilotní provoz prohlídkové trasy, který si zhruba po roce fungování vyhodnotíme. Nejdůležitější je pro nás bezpečnost návštěvníků, proto budeme trasu v průběhu času dále vyvíjet a prověřovat případná rizika," popisuje předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro a dodává: "V rámci kultivace cestovního ruchu jsme přistoupili ke komentovaným vycházkám s průvodcem, aby se měli turisté možnost vedle výtahu podívat i do běžně nepřístupného interiéru Nové radnice a dozvěděli se o jejím fungování."

V rámci prohlídkového okruhu, který má několik zastavení, se návštěvníci svezou nejen oblíbeným páternosterem, ale prohlédnou si také vybrané interiéry historické budovy Nové radnice, které nejsou veřejnosti běžně přístupné. K vidění bude například reprezentativní schodiště z roku 1911 obložené mimo jiné mramorem nebo Velká jednací síň Zastupitelstva hl. m. Prahy.

Historie výtahů páternoster sahá do konce 19. století, kdy se objevil jeden z prvních výtahů tohoto druhu v Londýně. Páternoster, kterým se pyšní budova Nové radnice, je úplně prvním výtahem tohoto typu v Česku a datuje se do roku 1911.

V sedmdesátých letech minulého století jej nahradil nový oběžný výtah, který se v roce 2017 dočkal tříměsíční generální opravy a jeho současný vzhled odkazuje na historické prvky v budově. Rekonstrukce se týkala všech kabin, elektroinstalace, bezpečnostního zabezpečení, strojovny výtahu a stála přes 3,5 milionu korun.

Od loňského roku byl ale páternoster mimo provoz kvůli nebezpečnému chování turistů, kteří do něj naskakovali a vyskakovali z něj, jezdili v kabinách ve větším počtu a také na něj malovali a lepili samolepky. Kvůli bezpečnostním mechanismům se pak výtah několikrát denně automaticky zastavoval.

Letos v květnu byl provoz páternosteru znovu obnoven pro zaměstnance Magistrátu hl. m. Prahy. Hlavní město se však od počátku snažilo najít řešení, aby tato unikátní památka mohla být zároveň zpřístupněna i pro návštěvníky. Z tohoto důvodu je nově návštěva páternosteru součástí komentované prohlídky celé budovy s průvodcem, kterou zajišťuje společnost Prague City Tourism.

Zdroj: Praha.eu

Další články z rubriky Regiony

Průlom pro kulturu v Praze. Systém Evaluart vyhodnocuje data z kulturních akcí

Hlavní město má díky sběru dat podrobnější informace o kulturních akcích, může je tak nyní plánovat lépe. Systém Evaluart sbírá data o návštěvnících kulturních akcí z pokladních obchodních systémů a sebeevaluace. Data se dále analyzují, čímž vzniká ...

První temelínský blok po odstávce opět vyrábí elektřinu

Včera večer začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně části palivových souborů. Energetici ...

SPŠ Ostrov již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Motivační program Prokopa Diviše pro školní rok 2023/24, který pro studenty elektro oborů z partnerských škol Skupiny ČEZ již poosmé vyhlásila ČEZ Dis ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »