InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

V Praze odstartovalo MS v ledním hokeji, v době šampionátu platí některá dopravní a bezpečnostní opatření

10.05.2024
Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji startuje v hlavním městě už dnes 10. května. Při této příležitosti Praha ve spolupráci s organizátory, složkami IZS a dalšími partnery připravila některá opatření týkající se zejména omezení dopravy v okolí libeňské O2 areny v Praze 9, posílení vybraných linek MHD nebo zvýšení dohledu nad bezpečností v ulicích metropole. Jejich cílem je výrazně přispět k zajištění klidného průběhu hokejového šampionátu, minimalizovat negativní dopady akce na obyvatele Prahy a zároveň dopomoci k tomu, aby si čeští i zahraniční fanoušci odvezli z hlavního města příjemné zážitky.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Konání světového šampionátu v hokeji je pro Prahu poctou, ale i výzvou. Prosím všechny fanoušky, aby byli obezřetní, dbali na bezpečnost svoji i ostatních a respektovali přijatá nařízení. Věřím, že potom to zvládneme," říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

V předstihu už od středy 8. května, a to až do neděle 26. května, budou platit významná dopravní a bezpečnostní opatření především v okolí O2 areny v Libni a v přilehlých ulicích, kde bude vjezd automobilům částečně, nebo úplně zakázán. Místo bude kontrolovat Městská policie Praha pomocí mobilních čteček registračních značek vozidel, zda jsou řidiči držiteli vjezdového oprávnění.

Fanoušci a návštěvníci oblasti by proto vzhledem k dopravním omezením neměli na místo cestovat autem, ale využít možnosti pohodlně se dopravit až k hokejové hale pomocí městské hromadné dopravy.

"Doporučujeme fanouškům využít MHD, zejména metro. Městskou hromadnou dopravu totiž v době konání MS v hokeji posílíme a stanice linky metra B Českomoravská se nachází přímo vedle O2 areny," uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu Zdeněk Hřib.

Při cestě autem do hlavního města je vhodné využít síť záchytných parkovišť P+R, nejbližší z nich se nachází na Černém Mostě, a dále pokračovat právě městskou hromadnou dopravou. Parkovací kapacity v širokém okolí arény budou značně omezeny. Nicméně pro parkování v zónách placeného stání nejen v Praze 9 bude i nadále třeba mít platné parkovací oprávnění. Rovněž bude ve vymezené oblasti v okolí haly navýšena hodinová sazba návštěvnického parkování na 40 Kč za hodinu, a to nepřetržitě.

Dopravní podnik hl. m. Prahy plánuje v jednotlivých hracích dnech v exponovaných časech posilovat provoz metra na lince B v pásmu Smíchovské nádraží - Českomoravská. Dvě hodiny před každým zápasem bude metro jezdit v intervalu zhruba tří minut, po zápasech pak bude podle potřeby dispečersky posíleno o vložené soupravy. V neděli 26. května po skončení finálového utkání prodlouží dopravní podnik provoz metra na všech třech linkách přes půlnoc zhruba do 1:00 hodin.

Hokejová hala je také v docházkové vzdálenosti od tramvajových zastávek Arena Libeň jih (denní linky 7, 8 a noční linka 92), Poliklinika Vysočany nebo Divadlo Gong (denní linky 12, 31 a noční linka 94), jakož i autobusových zastávek Českomoravská (linky 151, 152 a 375) a Nádraží Libeň (linky 136, 177, 182, 183, 195 a noční linka 913), ale také se nachází nedaleko od vlakových stanic Praha-Libeň a Praha-Vysočany. Z důvodu uzávěry autobusového terminálu Českomoravská pro veškerou dopravu včetně MHD se autobusová zastávka Českomoravská po dobu konání mistrovství světa v ledním hokeji přesouvá do ulice K Moravině u křižovatky s Drahobejlovou ulicí.

Důležité je také upozornění pro všechny fanoušky, že vstupenky na hokejové zápasy neslouží jako jízdní doklad, cestující proto musí mít platnou jízdenku dle tarifu PID.

Bezpečnost v ulicích metropole, ale i řízení dopravy, pak bude po dobu celého turnaje ve zvýšeném dohledu zajišťovat Policie ČR a dále Městská policie Praha. Nasazeny budou stovky policistů. Připraveny jsou všechny složky IZS, které v předstihu absolvovaly náročná cvičení na tuto akci. Na místě pak bude k dispozici kromě záchranářských a lékařských posádek i zcela nová mobilní ošetřovna.

Magistrát hl. m. Prahy ve spolupráci s Krajským ředitelství Policie ČR bude k hokejovému mistrovství světa také zajišťovat infolinku na čísle 974 823 158. V provozu bude ve dnech zápasů a budou na ní přítomni vždy dva operátoři.

K bezproblémovému pobytu českých i zahraničních fanoušků v Praze mají přispět také krátká videa se základními informacemi v češtině a angličtině, která budou umístěna na digitálních CLV reklamních plochách na vybraných místech v metropoli.

Přímo vedle O2 areny už vznikla také oficiální Fan Zóna, která bude ve dnech zápasů zpřístupněna od 11:00, nebo od 14:00 hodin, a to až do konce večerního utkání. Před vstupem do hokejové haly i Fan Zóny budou návštěvníci absolvovat bezpečnostní kontroly.

Praha je kromě toho připravena i na souběh několika velkých akcí, která se na jejím území v květnových dnech uskuteční, kdy hned první víkend po oficiálním zahájení šampionátu se na letišti v Letňanech uskuteční dva koncerty hudební skupiny Rammstein, kam by měly zamířit další tisíce návštěvníků. Navíc v průběhu mistrovství světa v hokeji bude finišovat nejvyšší fotbalová soutěž a některé zápasy se budou odehrávat i na stadionech pražské Sparty a Slavie.

Hlavní město při zajišťování bezpečnosti nicméně využije veškeré své zkušenosti z pořádání velkých sportovních a kulturních akcí na svém území z předešlých let. Například loni v červnu se v Praze konalo finále Evropské konferenční ligy UEFA, na které dorazily desítky tisíc fanoušků z Velké Británie a Itálie, mistrovství světa v hokeji pořádala Praha také v letech 2015 a 2004.

V pořadí 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které pořádá Mezinárodní federace ledního hokeje, se uskuteční v Praze a také v Ostravě od pátku 10. května až do neděle 26. května 2024. Aktuální informace o připravovaných opatřeních jsou k dispozici také na oficiálních stránkách IIHF.

Zdroj: Hlavní město Praha

Další články z rubriky Regiony

Zámek v Lysicích láká na procházku obnovenou zahradou

BLANENSKO - Na začátku letošní návštěvnické sezóny byla po více jak dvouleté obnově otevřena veřejnosti zahrada na státním zámku v Lysicích na Blanensku. Její slavnostní otevření a prezentaci výsledku generální opravy za takřka 200 milionů korun si ...

Olomoucký podchod Pionýrská čeká kompletní oprava za 24 milionů korun

Podchod "Pionýrská" pod frekventovanou Brněnskou ulicí čeká kompletní rekonstrukce. Práce na opravě podchodu začínají v tomto týdnu, hotovo by mělo bý ...

Praha začíná aktivně řešit nedostatek zdravotníků

Závěry analýzy zaměřené na nedostatek lékařů ve vybraných oborech včera představila náměstkyně pražského primátora pro zdravotnictví Alexandra Udženij ...

Turistická sezóna je v plném proudu: pozor na létání s drony nad vodními plochami a pohyb u vodárenských nádrží

Povodí Ohře - Na celém našem spravovaném území udržujeme celkem 6 840 km vodních toků, 59 jezů a 22 velkých vodních nádrží, které svojí krásou lákají ...

DPMB spouští dvě interaktivní herní trasy v MHD, slaví tak 155 let své existence

Dopravní podnik města Brna (DPMB) před letními prázdninami spouští dvě interaktivní herní trasy. Zájemci si kromě cestování různými dopravními prostře ...

DoporučujemeNeděle 23.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »