InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Příležitost pro studenty VŠ: Stipendia na College of Europe

21.12.2023
Vláda České republiky na návrh ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka schválila záměr upravit Koncepci přípravy Čechů na výběrová řízení do institucí Evropské unie a zakotvit mezi podporované aktivity také nový stipendijní program MŚMT pro vysokoškolské studenty. Díky tomuto kroku bude možné poskytnout každý rok tři stipendia vysokoškolským studentům přijatým na prestižní vysokou školu College of Europe, vedle dalších dvou stipendií, která jsou již nyní poskytována úředníkům státní a veřejné správy.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Vysoká škola College of Europe (www.coleurope.eu) vypisuje přijímací řízení ke studiu pro akademický rok 2024/2025. College of Europe nabízí postgraduální studium zaměřené na problematiku Evropské unie a evropské integrace. Pro College of Europe je charakteristická intelektuální nezávislost, dvojjazyčnost (angličtina a francouzština), rozmanitost akademického sboru a multikulturní prostředí. College of Europe je tvořena dvěma univerzitními prostory, z nichž jeden se nachází v belgických Bruggách a druhý v polském Natolinu. Od akademického roku 2024/2025 se otvírá nový univerzitní kampus v albánské Tiraně.

"Studium na College of Europe přináší unikátní možnost, jak si zvýšit znalosti a dovednosti v různých oblastech a uplatnit je buď pro významné posílení českého hlasu v institucích Evropské unie, což je s ohledem na zájmy České republiky dlouhodobě žádoucí, nebo pro prohloubení expertízy české veřejné správy a kontinuální zvyšování její kvality, což je samozřejmě velmi důležité rovněž," říká státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys.

Česká republika každoročně usiluje o výběr motivovaných úředníků státní a veřejné správy pro studium na College of Europe a pro zaměstnance státní a veřejné správy poskytuje ročně dvě vládní stipendia pokrývající náklady na studium a život v univerzitním kampusu.

Počet Čechů pracujících v institucích Evropské unie je však dlouhodobě velmi nízký a jeho zvýšení patří mezi důležité priority v oblasti členství České republiky v EU. S tím úzce souvisí právě studium na College of Europe, protože absolutorium této školy významně otevírá dveře pro pracovní uplatnění na důležitých odborných pozicích v evropských institucích.

Nový akademický rok 2023/2024 zahájil na College of Europe v Bruggách prezident České republiky Petr Pavel. Jedním z hlavních témat jeho bilaterálního jednání se zástupci školy vedené někdejší místopředsedkyní Evropské komise Federicou Mogherini bylo i zvýšení zastoupení českých studentů na College of Europe bez ohledu na to, půjde-li o zaměstnance státní a veřejné správy, či nikoli. Zvýšení počtu českých studentů na College of Europe by do budoucna významně akcelerovalo potenciál České republiky v její snaze zvýšit zastoupení národních expertů v různých evropských institucích.

"Na základě takto koncipované myšlenky a v kontextu následné diskuse s kolegy z Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva vnitra, Ministerstva financí a Úřadu vlády jsme jako vhodnou skupinu českých občanů, u nichž je vyšší potenciál k účasti na vzdělávání v College of Europe, vydefinovali studenty tuzemských vysokých škol na úrovni závěru jejich magisterského studia či ve studiu doktorského stupně," vysvětluje ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

Jednou z hlavních překážek demotivující potenciální uchazeče o studium na College of Europe je ovšem výše poplatku za studium, které je bez externího financování velmi náročné. Stejně jako Česká republika poskytuje vládní stipendia pro zaměstnance státní a veřejné správy, ukázalo se jako velmi vhodné připravit podobný typ stipendijní podpory i pro studenty vysokých škol.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tedy připravilo nový stipendijní program určený právě pro studenty vysokých škol, kteří budou přijati ke studiu na College of Europe. Bude tak možné získat stipendium ve výši 29.000 EUR pro studium v kampusu v Bruggách (Belgie) a 27.000 EUR pro studium v kampusech v Natolinu (Polsko) a Tiraně (Albánie).

"Finance na pokrytí těchto stipendií nepůjdou z rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který je velmi napjatý, ale z prostředků spravovaných Ministerstvem financí a určených na podporu účasti Čechů v institucích EU," doplňuje ministr Bek.

Nejprve je však nutné, aby studenti, které taková nabídka zaujme, podali přihlášku ke studiu na College of Europe a byli ke studiu přijati. Poté bude možné požádat o přidělení stipendia.

Přihlášky ke studiu na College of Europe se podávají elektronicky do 16. ledna 2024, informace zde: Welcome to the College of Europe, a life-changing experience! | Coleurope

Více informací: College of Europe - Státní služba (mvcr.cz)

Zdroj: MŠMT

Další články z rubriky Domácí

CzechInvest upozorňuje na podvodné e-maily a zprávy

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest (dále jako "Agentura") varuje před případy, kdy se neznámí pachatelé nebo osoby s falešnou identitou vydávají za zaměstnance agentury či přímo generálního ředitele agentury a rozesílají podvodné ...

Sněmovna ustanovila vyšetřovací komisi ke střelbě na fakultě v Praze, fungovat by měla půl roku

Při Poslanecké sněmovně začala dnes 12. července zvolením předsedy Pavla Kašníka fungovat vyšetřovací komise ke střelbě na Filozofické fakultě Univerz ...

Nákupem speciálního piva můžete podpořit sbírku na opravu parní lokomotivy Šlechtična

ČD Minibary, železniční muzeum v Lužné u Rakovníka a nově i restaurace Zastávka by Pivstro na plzeňském hlavním nádraží. Tam všude najdete pivní speci ...

Předseda vlády Fiala jednal s předsedou izraelského Knesetu Amirem Ohanou

Ve čtvrtek 11. července 2024 přijal ve Strakově akademii premiér Petr Fiala předsedu Knesetu Státu Izrael Amira Ohanu. Ten přijel do Česka na pozvání ...

Vláda se zabývala návrhy k posílení vnitřní bezpečnosti České republiky

Návrhy opatření, které předložila ministerstva vnitra a spravedlnosti, souvisí jak se střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, tak s posilo ...

DoporučujemeNeděle 14.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »