InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Ministryně Černochová: Desatero pro obranu se nám daří naplňovat

12.12.2023
Ministryně obrany Jana Černochová dnes na bilanční tiskové konferenci k plnění tzv. Desatera pro obranu představila největší úspěchy, kterých se jí a jejímu týmu podařilo dosáhnout v letošním roce. Patří k nim rostoucí rozpočet, který v příštím roce dosáhne 2 % HDP, podepsaná smlouva na nová bojová vozidla pěchoty CV90, rozhodnutí o pořízení 24 letounů 5. generace a s tím související podpora domácího průmyslu, a v neposlední řadě pomoc Ukrajině. Úspěchů je ale daleko víc.
Foto: mocr.army.cz
Necelý měsíc po nástupu do funkce v lednu 2022 si vláda ve svém programovém prohlášení stanovila cíl dosáhnout 2 % HDP na obranu, čehož dosáhne už v příštím roce.

"Naplnění cíle dvou procent HDP na obranu není jen závazkem vůči NATO, ale je to minimum pro zajištění obrany a bezpečí naší země a jejích občanů. Silná armáda je podmínkou prosperity, svobody a demokracie," prohlásila na dnešní tiskové konferenci ministryně obrany.

Výdaje na obranu rostly i letos: Obrana disponovala částkou 111,8 mld. Kč, což bylo o 21 miliard víc než v roce 2022. Zvýšil se i podíl HDP, ten letos činí 1,53 % oproti 1,35 % v předcházejícím roce.

Dvě procenta na obranu i v budoucnu


Vláda schválením zákona o financování obrany přispěje k dodržování aliančního závazku dosáhnout ve státním rozpočtu podílu minimálně 2 % HDP na obranu. Nová legislativa nadto umožní stabilní a transparentní financování velkých akvizic.

"Je to právě dostatečná výše rozpočtu a jeho předvídatelnost a stabilita, které umožnily vládě rozhodnout o zahájení historicky nejvýznamnějších modernizačních projektů v oblasti pozemních sil a nadzvukového letectva," sdělila ministryně.

Těmi jsou uzavření smlouvy na pořízení 246 bojových vozidel pěchoty CV90 a rozhodnutí o nákupu 24 nadzvukových letounů 5. generace. Od listopadu má také armáda ve výzbroji 14 bojových tanků Leopard 2 za pomoc Ukrajině. S Německem bylo nadto zahájeno vyjednávání o společném nákupu nejmodernějších strojů Leopard 2A8.

"Jednáme také o pořízení dvou středních transportních letounů, které navýší operační schopnosti dopravního letectva v oblasti přepravní kapacity a doletu a také v oblasti vzdušného hašení a tankování za letu," upřesnila.

Podpora českých firem


Modernizace armády má i další, příznivý vedlejší efekt: podpoří domácí obranný průmysl. Čeští zbrojaři se v minimálně 40 % zapojí do projektu CV90, rozjednaná byla také průmyslová spolupráce pro pořízení tanků Leopard 2A8 a letounu Embraer C-390 Millenium.

"Dokázali jsme rovněž vyjednat průmyslovou spolupráci na projektu F-35. Jde o 14 projektů v hodnotě vyšší než 15 mld. Kč, a to v oblasti pilotního výcviku, výzkumu a vývoje, údržby, servisu a oprav," prozradila ministryně obrany.

Ministerstvu obrany se ale dařilo i v dalších oblastech. Ať už šlo o uzavření klíčové Dohody mezi ČR a USA o spolupráci v oblasti obrany nebo změny v péči o veterány a náboru, kde bylo nedávno spuštěno virtuální náborové středisko doarmady.cz.

Posilování východního křídla NATO přináší nové zkušenosti


Změn v posledních letech doznalo i zahraniční nasazení českých vojáků. Velí Mnohonárodnímu bojovému uskupení NATO na Slovensku, působí v operacích eFP v Litvě a Lotyšsku. Důkazem spolupráce s nejbližšími sousedy je pomoc Slovensku při ochraně jeho vzdušného prostoru, který ČR zajišťuje spolu s Polskem a Maďarskem. Za zmínku také stojí nasazení týmu vojenských policistů, kteří se pod hlavičkou mezinárodního trestního tribunálu podílí na vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině.

Pomoc Ukrajině - výhodná pro obě strany


Česká republika patří od začátku konfliktu na Ukrajině k nejvýraznějším podporovatelům Kyjeva. Ozbrojeným silám Ukrajiny jsme dodali vojenské vybavení v hodnotě několika miliard korun. Čeští vojáci na Libavé a naše mobilní výcvikové týmy v Polsku vycvičili téměř 4000 ukrajinských vojáků.

Výcvikem se výrazně zdokonaluje i česká armáda. Od ukrajinských vojáků, kteří na Libavé cvičí, čerpají jejich čeští kolegové motivaci v boji i při výcviku, ale také obrovské množství zkušeností ze skutečného válečného konfliktu.

Zdroj: Ministerstvo obrany

Další články z rubriky Domácí

Vláda navrhne eurokomisařem za Česko Jozefa Síkelu, chce také změnou zákona posílit obranyschopnost státu

Vláda Petra Fialy nabídne staronové předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové jako eurokomisaře za Českou republiku současného ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. O jeho nominaci rozhodla na poslední schůzi před vládními prázdninami ...

Během první poloviny roku převzaly České dráhy do provozu 55 nových vlaků a lokomotiv

Celkem 22 elektrických jednotek RegioPanter, 15 motorových jednotek RegioFox, 17 lokomotiv Vectron a první jednotku ComfortJet v přechodném řazení pře ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím novelu zákona o specifických zdravotních službách

Ministerstvo zdravotnictví včera novinářům představilo novelu zákona o specifických zdravotních službách. Novela zákona reaguje na potřebu sjednocení ...

Bezpečnostní komise Ministerstva dopravy: Dotazník spokojenosti strojvůdců již pomáhá ve zlepšování české železnice

Na dalším jednání železniční bezpečnostní komise svolané ministrem dopravy Martinem Kupkou byly mj. představeny konkrétní příklady zlepšení práce a zv ...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil fúzi v oblasti informačních technologií

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení soutěžitelů, v jehož důsledku má společnost J&T Thein SICAV, a. s., získa ...

DoporučujemeČtvrtek 25.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »