InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

ČSOB: Topná sezona je tu! Dny vymetených komínů upozorňují na prevenci

11.12.2023
V loňském roce vzniklo více jak tisíc požárů způsobených nevyhovujícím stavem komína. Jedná se o požáry, s nimiž lze prevencí "něco dělat" - revizí a jejich pravidelnou kontrolou a čištěním spalinových cest. Tuto povinnost také od roku 2016 nařizuje tzv. komínová vyhláška. V případě, že majitelé tuto povinnost nesplní, hrozí jim pokuta v řádech tisíců korun a riskují i to, že jim pojišťovna bude krátit pojistné plnění.
Ilustrační snímek | Foto: Archiv ID
"S topnou sezonou začínají lidé v hojné míře využívat své komíny a od té doby se prudce zvyšuje riziko vzniku požáru zejména u klientů, kteří svým komínům nevěnují pozornost, přestože jim to nařizuje tzv. komínová vyhláška. Bez ohledu na ni je ale v zájmu každého majitele nemovitosti, aby měl komín z preventivních důvodů v pořádku a tzv. dny vymetených komínů na ně chceme apelovat, aby si jen nechali pravidelně kontrolovat a čistit," varuje produktový manažer majetkového pojištění ČSOB Pojišťovny Jan Šepek s tím, že zmiňovaná vyhláška nařizuje, aby majitelé domů topící tuhými palivy nebo plynem, nechali jednou ročně zkontrolovat komíny. Kontrola spalinových cest se musí provádět minimálně jednou ročně, revize pak v konkrétních případech. Vše s ohledem na to, jak často se topí.

V roce 2022 vzniklo 1 245 komínových požárů


Pravidelná kontrola chrání především dům, jeho stav, ale také peněženku majitelů. O tom, že se jedná o velmi častou příčinu vzniku požárů, svědčí statistiky Hasičského záchranného sboru České republiky. Počty tzv. komínových požárů stoupají a v rozmezí let 2014 - 2022 jich ročně vznikne více než tisíc.

V 1 118 případech se loni jednalo o požáry, které vznikly v důsledku vznícení sazi?. U požárů komínů došlo k přímým škodám ve výši 66,0 mil. Kč a zranilo se u nich 28 osob. Požáry způsobené nevyhovujícím stavem komína jsou také podle statistik čtvrtou nejčastější příčinou jejich vzniku.

"Převládající příčinou požárů je zažehnutí sazí v komíně. Ty jsou přitom přirozenou součástí produktů hoření. Větší množství sazí vzniká především spalováním nekvalitních paliv, v případě dřeva hraje velkou roli také jeho vlhkost. Množství sazí se může tvořit i vlivem spalování látek, které do kotle nebo kamen nepatří (plasty, textil, obaly od nápojů - tetrapak, apod.). Je-li pak dostatečně silná vrstva sazí, je jen otázkou času, kdy některá z jisker saze zapálí. Za všemi těmito požáry je pak v konečném důsledku lidská nedbalost. Pokud budeme dodržovat návody výrobců k topidlům (je zde stanoveno jaké palivo máme použít, např. u dřeva i jeho vlhkost), pak snižujeme tvorbu sazí. Dodržujeme-li i lhůty čištění komínů, pak není šance, aby k požáru došlo," uvedla por. Martina Götzová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru České republiky.

Komínová vyhláška. Povinnost od roku 2016


Čistit a kontrolovat je potřeba nejen komín, ale také spotřebiče propojené do komína. Zákon nařizuje tuto kontrolu od roku 2016 a jejím smyslem je primárně prevence požárů. Kominík během ní zjistí, zdali komín odpovídá bezpečnostním předpisům, spaliny jsou odváděny z komína pryč, stav spalinové cesty odpovídá technickým požadavkům, zjišťuje také nutnost případné revize.

K revizi se musí přistoupit v případě, kdy dochází k uvedení nové spalinové cesty do provozu, při změně druhu paliva, z důvodu stavebních úprav komína, před výměnou spotřebiče paliv, v případě jakéhokoliv poškození komína a spalinové cesty a po komínovém požáru.

"Co se týče komínů, mohu z praxe říct, že je vidíme v dobré i špatné kondici a občas i vysoce rizikové zadehtované spalinové cesty. V první řadě záleží na každém z majitelů, jakým způsobem se ke svému majetku postaví. Některé komíny zasluhují větší péči, jiné méně. Zodpovědnost je na každém z nás. Samozřejmě je také důležité čím, a hlavně jakým způsobem se topí. V neposlední řadě rozhoduje o stavu komínové vložky i použitý spotřebič. Správně regulovat přísun vzduchu není tak snadné, jak se může zdát. To vše ovlivňuje kvalitu komínové vložky. Ono ve skutečnosti stačí relativně málo a fyzika je v tomto případě neúprosná. Kdo zažil požár komínů na vlastní kůži ví, že šlehají dvou až tří metrové plameny nad střechu a hučí jak jedoucí vlak. Po zkušenostech vím, že za ten klid, jistotu a bezpečnost domova stojí každoročně si pozvat svého kominíka na kontrolu," dodává kominík Radek Prudký ze společnosti MámČistýKomín.

Požár patří mezi TOP 5 příčin vzniku pojistné události na majetku


Investice do domu se šplhají do řádů statisíců až milionů korun. Ochránit svůj majetek v podobě pojištění (nejen) proti komínovým požárům tak představuje malou, avšak důležitou, položku v rodinném rozpočtu. Krytí rizika toho charakteru má každá dobrá pojišťovna v základu. Není tedy potřeba se připojišťovat jako např. na riziko povodní nebo záplav. Průměrná cena pojištění za byt včetně domácnosti vychází ročně na 1 500 Kč, dům včetně domácnosti pak na 3 500 Kč.

Podle údajů pojišťoven jsou komínové požáry ty nejhorší a často zasáhnou velkou část nemovitosti a škody jsou tak "astronomické". Prevence je alfou a omegou bezpečného domova. Vzhledem ke škodám, které mohou z důvodu požáru vzniknout, je také potřeba myslet na to, že by si lidé měli pojistit nejen stavbu, ale také samotnou domácnost.

Zatímco pojištění domácnosti zahrnuje movité věci, které tvoří vybavení a zařízení domácnosti, u pojištění stavby se jedná o pojištěnou konkrétní stavbu, jako je rodinný dům, byt, garáž nebo rekreační objekt.? Laicky je možné říct, že, pokud obrátíte dům vzhůru nohama, to, co z něj vypadne, spadá pod?pojištění domácnosti. Vše ostatní, co je stavební součástí, patří k pojištění stavby.?

"Při řešení pojistných událostí z důvodu požáru, kde je příčinou komín, pojišťovna přihlíží k tomu, zda byla provedena revize a dochází k pravidelným kontrolám. Při plnění z pojištění pak může pojišťovna krátit pojistné plnění úměrně tomu, do jaké míry se zanedbaný komín podílel na škodách. Apelujeme proto na majitele nemovitostí, kteří používají komín, aby nezanedbávali prevenci, protože právě škody z požárů mívají fatální následky pro celou rodinu," uzavírá Jan Šepek z ČSOB Pojišťovny.

Zdroj: ČSOB

Další články z rubriky Domácí

On-line služby objednalo v červnu nejvíce Čechů v letošním roce

Nákup služeb v on-line prostředí provedlo nejvíce spotřebitelů v dosavadním průběhu roku. Podle pravidelného výzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) to v červnu bylo více než 28 % internetových uživatelů. V předchozích měsících byla ...

Ordinace Armády spásy významně přispívají k ochraně veřejného zdraví

Hlavním cílem zpřístupnění zdravotní péče lidem bez domova je bezpochyby zlepšení jejich zdravotního stavu. Nesmíme ale také zapomínat na fakt, že v p ...

ČEZ v 1. pololetí postavil téměř stovku nových veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta

Takřka 100 nových dobíjecích stojanů, celkový výkon všech stanic téměř 58 MW a více než 50procentní meziroční růst celkově načerpané bezemisní elektři ...

Vláda se bude zabývat technickým zhodnocením darovaných vrtulníků systému H-1

Na středečním zasedání vlády se budou ministři zabývat technickým zhodnocením 8 kusů vrtulníků systému H-1 darovaných České republice Spojenými státy ...

Kultura hlásí více než desítiprocentní nárůst návštěvnosti

Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o víc ...

DoporučujemeStředa 24.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »