InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Vojenské lesy a statky spustily podzimní zalesnění, i díky přírodě blízkému hospodaření budou potřebovat méně sazenic

07.11.2023
VLS spustily podzimní část zalesnění v přírodních lokalitách, které slouží k výcviku armády či mají strategický význam pro obranu státu. Letošní obnova vojenských lesů však bude v mnoha ohledech jiná než v uplynulých letech. Státní podnik ve svěřených lokalitách přechází na přírodě blízký způsob hospodaření, v němž stále větší prim hraje přirozená obnova lesů, a tak sazenic bude letos výrazně méně než v uplynulých letech - celkem šest a půl milionu.
Foto: mocr.army.cz
Změní se i složení dřevin, kde větší prostor dostanou druhy stromů, které se dříve tolik nesázely - olše, jilmy, jeřáby a kleny, ale také třešně ptačí. Ovocné dřeviny navíc dostanou prostor také díky novému programu agrolesnictví, v rámci kterého chtějí lesníci solitérní stromy či skupiny dřevin "vtrušovat" do zemědělských lokalit, na kterých státní podnik hospodaří v systému ekologického zemědělství.

Konec kalamity: Místo 23 milionů sazenic jen sedm


Lesníci VLS odstartovali podzimní část zalesnění vojenských lokalit. Letošní obnova lesů ve správě resortu obrany se však bude v mnoha ohledech lišit od minulých let. Jestliže státní podnik v minulých letech zalesňoval za rok lokality po kůrovcové kalamitě až 23 miliony sazenic, letos potřebují pro obnovu lesních porostů jen asi šest a půl milionu sazenic. Více než půl milionu sazenic navíc chtějí VLS prodat jiným lesním hospodářům, dalších 600 tisíc sazenic pak podnik uskladní ve speciální hibernační hale ve Lhotě u Staré Boleslavi pro jarní fázi zalesnění v příštím roce.

"Máme za sebou extrémní období, kdy jsme obnovovali lesy po kůrovcové kalamitě. Za sedm let jsme v rámci největší zalesňovací akce v historii podniku vysázeli sto milionů stromů. Letošní potřeba sazenic z našich lesních školek je ale i tak o více než pětinu nižší než v letech před kalamitou. Důvodem je především přechod na přírodě bližší způsoby hospodaření, kdy omezujeme holosečné těžby a stále větší část lesů se obnovuje přirozeně díky tvořivým silám přírody," vysvětlil ředitel VLS Roman Vohradský.

Rekordní část lesa se obnovuje přirozeně


Už ke konci září tak Vojenské lesy vykázaly rekordních 500 hektarů přirozené obnovy ve spravovaných lesích. Nové metody hospodaření se však promítají i do produkce podnikových školkařů. Ty pro podzimní část zalesnění dodávají bezmála 2,5 milionů sazenic. Na plochách lesních školek VLS přitom letos dominovaly listnaté dřeviny - především duby, buky, ale také olše, jilmy, jeřáby a kleny.

"Podzimní části zalesnění budou z 80 procent dominovat listnaté dřeviny, jen dvacet procent výsadby tvoří jehličnany. Dříve dominantní smrk tvoří jen 18 procent letos zalesňovaných sazenic. Velká část obnovy bude přitom probíhat tzv. podsadbou pod dospělými porosty, ve kterých aplikujeme výběrné a podrostní způsoby hospodaření. Výsledkem by měly být druhově, výškově i věkově pestré lesy, které budou lépe odolávat důsledkům klimatické změny," uvedl ředitel Vohradský.

Bezmála 80 hektarů lesů obnoví VLS s pomocí síjí. "Jde především o kalamitní holiny v Brdech, které jsou pro výsadbu problematické z hlediska pyrotechnické zátěže. Pro jejich obnovu využíváme Výzkumným ústavem lesnictví a myslivosti v Opočně navržený způsob obnovy síjí, kdy je ve směsi semen dominantní dřevinou bříza," vysvětlil vedoucí lesní výroby Pavel Češka.

Agrolesnictví: VLS vysadí tisíce stromů v zemědělské krajině


Školkaři VLS letos vyprodukovali na šest tisíc jabloní, hrušní, švestek a jeřábů, které však lesníci, ale i dobrovolníci, sázejí mimo les. Asi polovina této produkce již roste v brdské lokalitě Velcí, kde v rámci dobrovolnické akce Brdské stromsázení vyrostl ovocný sad. Další tři tisíce stromků vysadí státní podnik na sedmi tisících hektarech zemědělské půdy, kde hospodaří v rámci nových projektů agrolesnictví.

Zdroj: Ministerstvo obrany

Další články z rubriky Domácí

Během první poloviny roku převzaly České dráhy do provozu 55 nových vlaků a lokomotiv

Celkem 22 elektrických jednotek RegioPanter, 15 motorových jednotek RegioFox, 17 lokomotiv Vectron a první jednotku ComfortJet v přechodném řazení převzaly v první polovině roku České dráhy do provozu. Hodnota nových vlaků převyšuje 7 miliard Kč. ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím novelu zákona o specifických zdravotních službách

Ministerstvo zdravotnictví včera novinářům představilo novelu zákona o specifických zdravotních službách. Novela zákona reaguje na potřebu sjednocení ...

Bezpečnostní komise Ministerstva dopravy: Dotazník spokojenosti strojvůdců již pomáhá ve zlepšování české železnice

Na dalším jednání železniční bezpečnostní komise svolané ministrem dopravy Martinem Kupkou byly mj. představeny konkrétní příklady zlepšení práce a zv ...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil fúzi v oblasti informačních technologií

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení soutěžitelů, v jehož důsledku má společnost J&T Thein SICAV, a. s., získa ...

ČOI: Vánoční světelný řetěz Iron curtain lamp představuje pro uživatele vážné riziko úrazu elektrickým proudem

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je v nabídce pro spotřebitele elektrické zařízení, které může znamenat pro uživatele vážné riziko úr ...

DoporučujemeČtvrtek 25.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »