InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

RegioJet zaznamenal významný růst počtu cestujících a hospodářských výsledků v prvním pololetí 2023

26.10.2023
Společnost RegioJet, největší soukromý železniční dopravce ve střední Evropě, ohlašuje přepravní a také hospodářské výsledky za prvních osm měsíců, resp. první pololetí letošního roku. Od ledna do srpna 2023 přepravily vlaky a autobusy RegioJet téměř 7,5 milionů cestujících, což v meziročním srovnání představuje 10 % nárůst.
Ilustrační snímek | Foto: Regiojet, Student Agency
Na všech svých vlakových linkách (závazkových i komerčních spojích v České republice, na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku a Polsku) přepravil RegioJet 4,8 milionů cestujících, tedy o 11 % více než za stejné období v roce 2022. Žluté autobusy přepravily celkem 2,6 milionu cestujících, oproti předchozímu roku se jedná o 6 % nárůst.

Současně RegioJet dosáhl za první pololetí 2023 velmi pozitivních hospodářských výsledků. Celkové tržby za vlakovou část dosáhly 1,7 mld. Kč. Finanční ukazatel EBITDA dle IFRS standardů dosáhl úrovně 570 mil Kč. Celkové tržby za celý dopravní RegioJet Holding dosáhly 2,3 mld. Kč.

Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet, k tomu říká: "Železniční doprava je vysoce perspektivním oborem našeho podnikání. Rostoucí počet cestujících během prvního pololetí nesporně svědčí o zvýšeném zájmu o veřejnou dopravu. Kromě posilování stávajících komerčních spojení a zlepšování služeb pro naše cestující budeme věnovat maximální úsilí novým mezinárodním projektům."

Nejvíce rostly mezinárodní linky


Úspěch zaznamenala mezinárodní linka Praha-Brno-Vídeň-Budapešť, kde se za prvních osm měsíců letošního roku zvýšil počet cestujících o více než pětinu na 830 tisíc. "Od 1. dubna plánujeme rozšíření této úspěšné linky. Očekáváme příjezd zahraničních cestujících a budeme navyšovat kapacitu tak, abychom uspokojili větší poptávku," říká Petr Kohoutek, finanční ředitel holdingu RegioJet a STUDENT AGENCY.

Stabilně vysokého počtu přepravených cestujících dosahuje mezinárodní vlaková linka Praha-Ostrava-Košice, která meziročně vzrostla o 13 %. Značné oblibě se tato linka z Prahy přes Olomouc, Ostravsko, Žilinu a Vysoké Tatry do Košic těší jak během léta, tak v zimě, kdy ji velké množství cestujících využívá k dopravě do Tater, které patří k oblíbeným turistickým i lyžařským destinacím mnoha Čechů.

Ke 160 tisícům se vyšplhal počet přepravených cestujících od ledna do srpna letošního roku na mezinárodní noční lince Praha-Přemyšl. Linka se těší obsazenosti v obou směrech.

Přípravy na mezinárodní expanzi


Regiojet má v plánu rozšířit svou mezinárodní síť provozovaných spojení. Dopravce chystá rozšíření provozu směrem k ukrajinské hranici a pokračuje v přípravách na mezinárodní expanzi na linkách Přemyšl-Hannover a Praha-Berlín. V rámci linky Přemyšl-Hanover byla podána polskému drážnímu úřadu UTK žádost o otevřený přístup na železniční síť a čeká se na jeho rozhodnutí.

Další plánovanou linkou je Praha-Berlín. Trasy jsou ještě stále v řešení s jednotlivými infrastrukturami. "Na lince plánujeme ty samé služby, jako máme nyní ve vlacích. Mezi hlavními městy budeme jezdit třikrát denně v obou směrech. Plánovaný start linky je na jaře 2024. RegioJet současně investuje do posílení stávajících spojů a zlepšení kvality služeb na stávajících trasách," upřesňuje Petr Kohoutek, finanční ředitel holdingu RegioJet a STUDENT AGENCY.

Posílení ekologické přepravy v nákladní dopravě


RegioJet se aktivně zapojuje do posilování ekologické přepravy v oblasti nákladní dopravy. Společně s Mattoni 1873 úspěšně zavedl pravidelnou přepravu produktů PEPSI a Mattoni, které jezdí na trase Praha-Kecskemét (Maďarsko). Jeden nákladní vlak pojme objem až 50 plně ložených kamionů. Díky této spolupráci dokáží nákladní vlaky RegioJet nahradit až 5200 kamionů každý rok, což přináší podstatnou redukci zplodin a dalších negativních vlivů na životní prostředí.

Zdroj: RegioJet

Další články z rubriky Domácí

AV ČR: Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu

Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se pokoušeli experti nejprestižnějších ...

Piráti navrhnou opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky. Piráti proto plánují změny v regulaci alkoholu, ...

STUDENT AGENCY TRAVEL zveřejňuje trendy v prodeji letenek pro letní sezonu

Společnost STUDENT AGENCY TRAVEL, přední český prodejce letenek, přináší nejnovější přehled cestovatelských trendů pro letní prázdniny 2024. Analýza r ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody z 8. prosince loňského roku

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zdravotnickými odbory a Českou lékařskou komorou ...

Česká republika obdržela od EU další refundaci za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu

Česká republika patří mezi významné dodavatele vojenské techniky Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Česko za vojenský materiál, ...

DoporučujemeSobota 20.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »