InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Putinův hlad: Školy v Pardubickém kraji pečou chleba z minového pole

11.09.2023
Odborné školy z Pardubického kraje se zapojují do iniciativy Ministerstva vnitra Pečeme chléb z minového pole. Ta má za cíl přiblížit problematiku zaminovaného území na Ukrajině a pomoci získat dostatek peněz na zakoupení odminovacího kompletu Božena. Akce se v průběhu měsíce září účastní Střední průmyslová škola potravinářství a služeb Pardubice, Střední škola gastronomická a technická Žamberk a Základní škola a mateřská škola KLAS, s. r. o.
Foto: putinuvhlad.cz
Veřejné pečení tradičních bochníků ukrajinského chleba paljanycja v tuzemsku funguje jako symbol, který odkazuje na existující sbírku projektu Dárek pro Putina. Inspirací pro vznik iniciativy byla reportáž novinářky Adély Knapové, která v prvních týdnech války navštívila pekařství v Oděse. Přítomné Ukrajinky jí vysvětlily, že bez chleba není možné žít ani válčit. "Podle odhadů je Ukrajina nejvíce zaminovanou zemí na světě, rozloha zaminovaného území odpovídá trojnásobku rozlohy Česka a ukrajinští farmáři nachází na polích miny a nevybuchlou munici. V takových podmínkách není možné nejen pracovat, ale vůbec žít. Pro nás je ovšem důležité, aby Ukrajinci udržovali v chodu svou ekonomiku a neměli důvod zbytečně opouštět domovinu. Tato iniciativa tak má nejen symbolickou, ale i reálnou hodnotu," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Iniciativa patří mezi aktivity projektu Putinův hlad v gesci Ministerstva vnitra. První bochník z ukrajinské mouky upekli v Národním zemědělském muzeu v Ostravě. Tento počin podpořily známé osobnosti tuzemské gastronomie a společně natočily video. To obsahuje jeden z mnoha receptů na chleba a výzvu, aby se zapojila široká veřejnost.

"Když jsem byl informován o iniciativě Pečeme chléb z minového pole, domluvili jsme se, že oslovíme naše krajské potravinářské a gastronomické školy, které mají potřebné vybavení, zkušenosti, a především zájem se do celé akce zapojit. Oběma našim zapojeným středním školám patří velký dík. Akce má nejen symbolický, ale také praktický rozměr - upečený chléb dostane potravinová banka a poskytovatel sociálních služeb," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Připomněl, že spolupráce probíhá už od roku 2013 a po začátku války nabrala nový rozměr z hlediska humanitární a materiální pomoci.

Počet bochníků jako dnů ruské agrese


Čtyři stovky bochníků se rozhodla upéct Střední průmyslová škola potravinářství a služeb Pardubice. Je to zatím největší příspěvek do hromadného pečení. "Pokud můžeme pomoci dobré věci, rádi to uděláme. Navíc prověříme žáky v jejich oboru," zhodnotil přínos ředitel školy Zdeněk Zitko.

Do konce září je v plánu napéct z ukrajinské mouky téměř šest stovek chlebů jako odkaz na počet dnů ruské agrese na Ukrajině. K dosažení požadovaného počtu přispívají i další školy. "Letos jsme nově začali provozovat prostory pro výuku dětí z Ukrajiny, proto jsme se zapojili do pomoci. Zároveň naši iniciativu využijí i místní potřební občané," uvedla ředitelka Základní školy a mateřské školy KLAS, s. r. o., Klára Svobodová. Veškerá produkce z iniciativy v Pardubickém kraji posléze zamíří k těm, kteří jsou v hmotné nouzi. "Na Pardubicku rozvážíme potravinovou pomoc lidem, kteří jsou v tíživé životní situaci a kvalitní čerstvý chléb ocení. Symbolika celé akce přináší další rozměr naší pomoci," doplňuje Blanka Vopařilová, ředitelka Potravinové banky Pardubice. "Potravinové banky se již v minulosti aktivně zapojily do pomoci při uprchlické krizi způsobené válkou na Ukrajině a tato pomoc pokračuje i nadále. Připojili jsme se k tomuto benefičnímu projektu a upečený chléb předáme lidem v nouzi v Pardubickém kraji," dodává Vendula Seifertová z České federace potravinových bank.

Čerstvé pečivo bude k dispozici rovněž na pomezí kraje ve městě Žamberk, kde ho obdrží poskytovatel sociálních služeb Cesta pro rodinu. "Stovka bochníků je pro naše žáky v oboru cukrář a kuchař velká výzva, ale jsme rádi, že můžeme k této iniciativě přispět," sdělila ředitelka Střední školy gastronomické a technické Žamberk Zuzana Pecháčková.

Iniciativa potrvá do 25. září a bude vyhodnocena na počátku výstavy Ukrajinská pole orná a válečná v Národním zemědělském muzeu v Ostravě. Výběr financí na odminovací komplet Božena je časově neomezený.

Zdroj: Ministerstvo vnitra

Další články z rubriky Domácí

AV ČR: Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu

Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se pokoušeli experti nejprestižnějších ...

Piráti navrhnou opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky. Piráti proto plánují změny v regulaci alkoholu, ...

STUDENT AGENCY TRAVEL zveřejňuje trendy v prodeji letenek pro letní sezonu

Společnost STUDENT AGENCY TRAVEL, přední český prodejce letenek, přináší nejnovější přehled cestovatelských trendů pro letní prázdniny 2024. Analýza r ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody z 8. prosince loňského roku

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zdravotnickými odbory a Českou lékařskou komorou ...

Česká republika obdržela od EU další refundaci za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu

Česká republika patří mezi významné dodavatele vojenské techniky Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Česko za vojenský materiál, ...

DoporučujemeNeděle 21.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »