InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Bydlení

Cena uhlí: Jaké faktory ji ovlivňují?

09.06.2023
Majitelům automatických kotlů se vyplatí ceny uhlí průběžně sledovat. A právě v ten nejlepší okamžik uskutečnit nákup této výhřevné suroviny. Jaké faktory mají na prodejní cenu uhlí zásadní vliv? Dozvíte se v článku.
Ilustrační snímek | Zdroj: Freepik.com

Kvalita a výhřevnost uhlí


Uhlí tvoří převážně prvek jménem uhlík. A právě na základě jeho obsahu v surovině rozlišujeme několik druhů uhlí. Nejnižší obsah uhlíku najdeme v lignitu, následuje hnědé uhlí, černé uhlí a nejvyšším stupněm prouhelnění se pyšní antracit. Objem dominantního prvku má vliv nejen na kvalitu, ale i výhřevnost uhlí. A z toho pak plyne i cena.

Například uhlí ořech 2 obsahuje 50 až 80 % uhlíku. Jeho těžba probíhá u nás v oblasti pod Krušnými horami. To znamená, že je tato surovina snadno dostupná a dá se dopravit rychle a levně až k vám domů. V blízkosti velkolomů jsou i drtiče a třídírny, které pro vás připraví uhlí ořech 2 ve vysoké kvalitě a správné velikosti.

Ceny uhlí jsou závislé na sezóně


V létě sice těžba uhlí probíhá na plné obrátky, ale běžní zákazníci se příliš nezatěžují starostmi o topivo na zimu. Přes teplé počasí prodeje stagnují a ceny za uhlí tak padají dolů. Právě letní období je nejlepší pro nákup. Obzvlášť pokud máte sklad či sklep, kde můžete uhlí uskladnit. S prvním podzimním ochlazením zájem o topení raketově vzrůstá a současně se zvyšuje objem prodeje a s ním i ceny uhlí ořech 2. V tu chvíli nejen utratíte více peněz, ale také hrozí, že budete dlouho čekat na doručení.

Jak cenu uhlí ovlivňuje způsob dopravy?


Existují dva různé způsoby dodání uhlí. Cena závozu sypané suroviny je nižší, ale bude vás to navíc stát čas a obrovskou fyzickou námahu. Částka zaplacená za pytle uložené na paletě je sice vyšší, ale zbavíte se přehazování lopatou, nepříjemného úklidu prachu a nekomfortního skladování. Může se stát, že se v plastovém pytli objeví zkondenzovaná voda, která je přirozeně obsažena v hořlavé hornině. Tento drobný zádrhel můžete snadno vyřešit, když si ke kotli donesete pár balení předem, otevřete je a vodu necháte odpařit.

Kde si pořídíte za příznivou cenu uhlí ořech 2?


Potřebujete si koupit pytlované uhlí ořech 1 nebo 2 či snad hrášek nebo kostku? V nabídce e-shopu Optimtop.cz naleznete bohatou nabídku hnědé a černé fosilní hořlavé horniny v nejvyšší kvalitě. Potřebujete se před nákupem poradit, abyste měli jistotu toho nejlepšího výběru? Na infolince se vždy dozvíte dobré rady. Doprava je po celé České republice zdarma.

Autor: Pl
Související:

Další články z rubriky Bydlení

Čeká vás stěhování v Brně? Nebuďte na něj sami

Dům, byt nebo kancelář. Ať už stěhujete cokoliv, bude to náročné. Obzvlášť pokud se stěhováním nemáte žádné zkušenosti a netušíte, na co si dát pozor. Naštěstí si můžete ušetřit dost času a peněz, když se obrátíte na někoho ...

Návod na bezproblémový podzim v zahradě: přichystejte fóliovník a ukliďte si v zahradním domku

S příchodem podzimu je nutné začít svou zahradu chystat na zimní spánek. Na jaké činnosti nezapomenout a proč se vám vyplatí mít fóliovník i zahradní ...

Dům bez použitelných toalet, zápach, vícepráce - nekalé praktiky prodejců jímek

Pokud si plánujete pořídit pro svoji nemovitost jímku, měli byste být opatrní na nekalé praktiky některých výrobců a prodejců jímek. Není totiž všechn ...

Jak pečovat o matraci?

Pro zdravý spánek nestačí jen pravidelná výměna ložního prádla. Svoji pozornost zaměřte také na matra ...

Nerez na českém trhu - jak se vyvinul nejuniverzálnější materiál?

Nerezavá či nerezavějící ocel (správný název zní korozivzdorná ocel) se v současné době řadí mezi nejuniverzálnější materiály, které nacházejí své upl ...

DoporučujemeStředa 27.9.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »