InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Rady a tipy

Ceny potravin jsou vysoko. Jaká opatření mohou spotřebitelům pomoci ušetřit, radí dTest

19.04.2023
Česko se potýká s prudkým nárůstem cen potravin. Příčinou není jen vysoká inflace, ale i nedostatečně konkurenční prostředí. Spotřebitelům se tak často vyplatí nakupovat potraviny v zahraničí, nejčastěji v Polsku. Způsobů, jak ušetřit, se však nabízí více.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com

Neviditelná ruka "trhu"


Míra meziroční inflace v březnu oproti únoru mírně klesla, spotřebitelé si však i tak oproti loňsku za položky ze spotřebitelského koše připlatí o 15 % více. Z hlediska cen potravin je situace ještě dramatičtější. Český statistický úřad v březnovém meziročním srovnání zaznamenal nárůst cen základních potravin v řádu desítek procent. Navíc v březnu loňského roku se už do řady cen promítly vysoké ceny energií. Aktuálně zjištěný nárůst je tak nutné vztáhnout k již poměrně vysoké cenové základně. S dozvuky koronavirové pandemie a důsledky ruské agrese na Ukrajině se potýká značná část evropských zemí. Čím to je, že v Česku ceny rostou razantněji než například u našich sousedů?

Příčin je celá řada. Kromě již zmíněných aktuálních vnějších vlivů, se projevují především dlouhodobě opomíjené tržní nerovnosti. Odborníci se shodují, že na trhu s potravinami nepanuje dostatečná konkurence. V České republice se totiž značná část zemědělské půdy koncentruje v rukou velkých obhospodařovatelů, namísto drobných zemědělců a farem. Stejně tak v potravinářské výrobě významné tržní podíly ovládá jen několik subjektů a situace se neliší ani o pomyslné patro níže u prodejců potravin. "V důsledku toho trh neplní řádně svojí funkci a deformuje se v neprospěch spotřebitelů. Každý ze zástupců jednotlivých článků výrobního řetězce, od zemědělců přes zpracovatelský průmysl až po prodejce, tvrdí, že právě on za zdražení nemůže, marži nenavyšuje, naopak je sám obětí růstu nákladů či predátorského jednání jiného článku řetězce," poznamenává Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Při srovnání cen potravin se zahraničím je však třeba vzít v úvahu také rozdílnou daňovou politiku. Zatímco většina potravin je v ČR zatížena 15% sazbou DPH, v Německu je uplatňována 7% sazba DPH a zmíněné Polsko v současné situaci zavedlo dokonce sazbu nulovou.

Jaká opatření mohou spotřebitelům pomoci ušetřit?

1. Plánujte a nakupujte na více dní dopředu


Bezmyšlenkovité nákupy potravin se v dnešní době mohou značně prodražit. Vytvořte si proto jídelníček na týden či dva dopředu a sestavte si odpovídající nákupní seznam. Při nákupu se ho důsledně držte. Tím se vyhnete drobným každodenním návštěvám obchodů, které málokdy skončí nákupem jen toho potřebného.

2. Věnujte pozornost slevovým akcím


Není tajemstvím, že ve slevových akcích lze u nákupu potravin výrazně ušetřit. Odmítnout nákup zboží, které zrovna není v akci, tedy snížení poptávky po drahém zboží, je také jedním z mála nástrojů spotřebitelů, jímž v tržním prostředí mohou přinutit prodejce snížit ceny.

3. Méně je někdy více


Česká republika se dlouhodobě umisťovala v mezinárodních srovnávacích žebříčcích na předních příčkách v plýtvání jídlem a přejídání, resp. obezitě. Podle posledních ukazatelů již potravinami plýtváme méně, z hlediska obezity však stále není co slavit. Opomíjeným aspektem je také skutečnost, že s přibývajícím věkem se mění množství energie, které naše tělo ke správnému fungování potřebuje. Nabízí se proto zapojit kalorické tabulky a s přihlédnutím k fyzické aktivitě dodat tělu přesně to, co skutečně potřebuje.

4. Když nemáte papriku, dejte tam...


Cizrna či čočka mohou být cenným zdrojem bílkovin, namísto drahého masa. Zaměřte se také na sezónní zeleninu a ovoce.

5. Nakupujte v zahraničí


V současné době se přinejmenším v příhraničních oblastech s Polskem nabízí využít tamní situace a nakupovat potraviny za nižší ceny. Předtím než se k sousedům vypravíte, si ovšem dobře spočítejte, zda se vám cesta vzhledem k nákladům na dopravu skutečně vyplatí.

Pokud se spotřebitelé potřebují při nákupu orientovat ve zkratkách a značkách uvedených na potravinách, mohou použít Katalog spotřebitelských značek dTestu.


Zdroj: dTest

Další články z rubriky Rady a tipy

Prodloužená záruka u zboží: Na co si dát pozor, radí dTest

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na ...

DTest se zaměřil na kvalitu arašídových pomazánek

Arašídové máslo si v posledních letech získalo velkou oblibu, a to nejen mezi vegany a sportovci. Je to lahodná a nutričně bohatá potravina, kterou lz ...

Řešit spor mimosoudní cestou je levnější, rychlejší a efektivnější

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří ur ...

Temu - bezpečnostní riziko a prodej nekvalitního zboží

V souvislosti s vysokými cenami hledají lidé různé alternativy, jak a kde ušetřit. Řešení nabízí čínské e-shopy, které "zaútočily" na evropský trh. Je ...

dTest: Co trápí české spotřebitele?

Spotřebitelé požívají stále větší ochrany svých práv. Evropské instituce hledí na práva spotřebitelů jako na jednu z hlavních priorit a legislativní v ...

Doporučujeme



Sobota 20.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »