InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

AMSP ČR: Většina živnostníků povinné datovky uvítala, některým ale naopak zkomplikovaly podnikání

12.04.2023
Celkem 65 % živnostníků uvítalo povinné zavedení datových schránek, které probíhalo od začátku ledna do konce března letošního roku. Vyplynulo to z ankety, kterou pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila agentura Ipsos.
Ilustrační snímek | Foto: Ministerstvo vnitra
Na otázku, zda považují datové schránky za užitečné a přínosné, odpovědělo kladně 65 % osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Tři z deseti živnostníků ale naopak uvedli, že datové schránky jejich podnikání zkomplikovaly.

OSVČ také většinově sdílejí názor, že ohledně povinných datových stránek byly státem v předstihu a srozumitelně informovány. V anketě to potvrdilo 58 % z nich. Zbytek ovšem vnímá skutečnost tak, že informace nebyly srozumitelné, nebyly poskytnuty s dostatečným předstihem, nebo obojí.

"Podnikatelé si však nemyslí, že by povinné zavádění datových schránek pro OSVČ bylo správné a logické," komentuje výsledky ankety předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš. Za správné je považuje jen 17 % dotázaných, dalších 26 % dotázaných odpovědělo "spíše ano". ‘Určitě ne‘ ale kategoricky prohlásilo 27 procent respondentů, 17 procent odpovědělo ‚spíše ne‘.

Podle Michaela Dobrovolného, místopředsedy Legislativní rady AMSP ČR, nás datové schránky mimo jiné posunuly na úroveň ostatních evropských zemí. "Cizinci žijící v ČR se nám občas smáli, že oni si díky elektronickému přístupu mohou z ČR vyřídit řidičák v Británii, ale my kvůli němu musíme na úřad," připomíná Dobrovolný.

Zároveň ale upozorňuje: "Na druhou stranu je občas pořád ještě výhodnější udělat si čas na osobní návštěvu úřadu: ve finále to totiž může čas ušetřit. Třeba na živnostenských úřadech se při osobním jednání daří některé věci vyřídit někdy i do druhého dne, přes datovku to může být klidně měsíc."

Aktivních datových schránek je k dnešnímu dni 3 433 486. Od začátku roku jich Ministerstvo vnitra ČR zřídilo 2,004 milionu. Převážně je na základě nové povinnosti získaly OSVČ, menší část tvoří spolky a nadace.

Zdroj: AMSP ČR

Další články z rubriky Ekonomika

Ministerstvo financí opět vyhlašuje březen měsícem finančního zdraví

Na podporu finančního vzdělávání vyhlásilo Ministerstvo financí už v loňském roce březen měsícem finančního zdraví. V rámci této vznikající tradice proběhne napříč Českem v březnu 2024 řada zajímavých aktivit, jejichž společným cílem je zvyšování ...

Výplaty věřitelů zkrachovalé Sberbank CZ začnou v březnu

V březnu začne vyplácení více než 15 300 věřitelů Sberbank CZ. V částečném rozvrhu dostanou 95 % svých pohledávek. ...

SP ČR: Zaměstnavatelé na tripartitě řešili strategické investice i změny v důchodovém systému

Na pondělním jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky delegace vedená prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Janem Rafajem projedna ...

Agentura Fitch zlepšila výhled pro rating ČR z negativního na stabilní

Agentura Fitch Ratings změnila v pátek výhled hlavního úvěrového ratingu České republiky z negativního na stabilní. Hodnocení schopnosti České republi ...

V březnu Finanční správa poradí s daňovým přiznáním po telefonu i osobně v terénu

Na podání přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě je letos čas do úterý 2. dubna, na elektronické podání do 2. května. Ti, kterým přizná ...

DoporučujemeStředa 28.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »