InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

93 % firem poskytuje zaměstnancům stravovací benefity

05.04.2023
Stravování v kantýně, stravenkový paušál, dovozy obědů, elektronické nebo papírové stravenky a další stravovací benefity poskytuje zaměstnancům 93 % zaměstnavatelů. Roste hlavně poskytování stravenkového paušálu. Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory mezi podniky napříč odvětvími a regiony České republiky.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Podle firem nejlépe k motivaci zaměstnanců kvalitně a pravidelně se stravovat přispívají firemní kantýny. S jejich provozem se ale pojí řada dodatečných nákladů často organizačního charakteru a složité byrokracie. Proto zejména menší firmy čím dále častěji sahají po stravenkovém paušálu," uvedl viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Počet firem, které zavedly stravenkový paušál, roste. Zatímco v červnu roku 2021 jej podle tehdejšího šetření Hospodářské komory pro Ministerstvo financí poskytovalo zaměstnancům 38 % zaměstnavatelů, v současnosti na něj dosáhnou zaměstnanci už skoro v polovině firem (49,3 %).

"Nejčastěji jde o malé (64,5 %) a mikro podniky (45,5 %), přičemž napříč velikostmi firmy stravenkový paušál vnímají jako vhodnější způsob motivace k pravidelnému a kvalitnímu stravování zaměstnanců než stravenky, zejména ty papírové," upřesnil Prouza.

Hospodářská komora připomíná, že po změně stravenkového systému v roce 2019 volalo 93 % firem. Firmám poskytujícím zaměstnancům stravenky vadila hlavně administrativa s nimi spojená, příjemcům stravenek především výše provize nebo doba čekání na jejich proplacení u stravenkových společností. Z průzkumu v případě poskytování stravenek také vyplývá jasná preference elektronických stravenek před papírovými, které jsou spojeny s vysokými administrativními náklady jak pro zaměstnavatele, tak pro restaurace a obchody, které je přijímají.

Stravenkový paušál podle Hospodářské komory plní svůj účel, protože jej volí spíše ty podniky, které z různých důvodů nemohly zaměstnancům poskytovat papírové stravenky nebo závodní jídelnu. Stravenkový paušál ale zároveň v některých podnicích nahradil stravenky, téměř dvě třetiny (64,7 %) firem poskytujících dnes paušál dříve poskytovaly stravenky. Za hlavní výhody označují nižší administrativní zátěž a větší spokojenost zaměstnanců.

Ze šetření Hospodářské komory také vyplynulo, že po jednoznačně nejrozšířenějších stravovacích benefitech firmy nejčastěji poskytují svým zaměstnancům služební telefon nebo notebook, příspěvek na pojištění (penzijní, životní), profesní vzdělávání, práci z domova, dovolenou nad rámec zákona, klouzavou pracovní dobu nebo různé příspěvky na kulturu, sport nebo rekreaci. Různé druhy firemních benefitů poskytují zejména velké a střední podniky. Zaměstnaneckými benefity se snaží udržet svou konkurenceschopnost a vytvořit pozitivní firemní kulturu.

Hospodářská komora zastřešuje zaměstnavatele, ale i příjemce stravenek, tedy restaurace, hotely a obchodní řetězce prostřednictvím Asociace hotelů a restaurací, Asociace tradičního obchodu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu. Zároveň sdružuje i samotné stravenkové společnosti. Šetření probíhalo ve dnech 16. až 27. března 2023. Do ankety se zapojilo 445 respondentů z řad mikro, malých, středních firem i největší zaměstnavatelé v České republice.

Zdroj: Hospodářská komora ČR

Další články z rubriky Ekonomika

Sloučení výpovědních důvodů v případě ztráty zdravotní způsobilosti pomůže zaměstnavatelům i zaměstnancům

Hospodářská komora vítá novela zákoníku práce přinášející pozitivní změny pro zaměstnavatele. Sloučení výpovědních důvodů v případě ztráty zdravotní způsobilosti do jedné kategorie, které přinese novelizovaný zákoník práce z dílny MPSV, pomůže ...

Konference Hospodářské komory a České asociace umělé inteligence ukáže firmám, jak používat AI

Praktické ukázky využití v podnicích, konzultační zónu a workshopy, na kterých si zástupci firem vyzkouší AI nástroje, chystají Hospodářská komora a Č ...

První investiční VC fond z Národního plánu obnovy ČR bude spravovat Tensor Ventures

Investiční společnost Tensor Ventures byla vybrána jako správce prvního fondu rizikového kapitálu (VC), který bude financován z Národního plánu obnovy ...

ČSOB Index očekávání firem: Optimismus podnikatelů a firem roste, chuť investovat je nejvyšší od roku 2019

Nálada malých a středních firem a podnikatelů se mění k lepšímu. Největší posun od podzimu nastal v investiční aktivitě, která je na nejvyšší úrovni z ...

Výzva všem samosprávám: Vypravte se na URBIS pro know-how, dobrou praxi i kontakty

Brno - Už 4. června 2024 otevře své brány brněnský URBIS. Letošní ročník nabídne v Česku doposud nevídaný třídenní program s účastí ministrů, předních ...

DoporučujemeStředa 29.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »