InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Demonstraci proti emisní normě EURO 7 vnímám jako podporu aktivity české vlády, říká ministr Kupka

30.03.2023
V otázce emisní normy EURO 7 se ministr dopravy Martin Kupka shoduje s pohledem zaměstnanců i zaměstnavatelů automobilového průmyslu. Snaha o čistší životní prostředí nesmí znamenat nerealistické podmínky pro výrobce automobilů. Od odborů by ministr očekával větší zapojení jejich evropských partnerů.
Ilustrační snímek | Foto: ODS
"Česká vláda se jako první pustila do boje proti nerealistickému návrhu normy EURO 7. Rozběhli jsme hned také jednání na úrovni ministrů podobně smýšlejících evropských států. Dnešní demonstraci beru z části i jako podporu naší aktivity a věřím, že se odborům podaří postupně získat i podporu jejich evropských partnerů," říká ministr dopravy Martin Kupka.

Přijetí emisní normy EURO 7 by v současné podobě podle ministra Kupky ohrozilo výrobu menších a středních aut s dopadem na tisíce pracovních míst. Česká vláda proto prosazuje posunutí termínu účinnosti normy a zároveň zmírnění některých, ne zcela reálných požadavků.

Cílem České republiky a podobně smýšlejících států jako jsou Německo, Itálie, Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovensko a Portugalsko je změnit podobu EURO 7 tak, aby byla pro evropský automobilový průmysl splnitelná, a nepoškozovala jej vůči světové a zejména pak asijské konkurenci. Česká republika navrhuje lhůtu 4 let mezi přijetím posledního prováděcího dokumentu a datem, kdy norma vejde v účinnost, aby měl automobilový průmysl dostatek času se připravit. Některé z navrhovaných technických podmínek je pak namístě zcela vyřadit.

Česká vláda je v tématu emisní normy aktivní


Své připomínky k návrhu normy EURO 7 říká Česká republika dlouhodobě. Již v prosinci loňského roku přijala vůči EURO 7 odmítavou národní pozici, kterou ministr dopravy Martin Kupka tlumočil eurokomisaři pro vnitřní trh Bretonovi. O konkrétních výhradách s ním pak znovu jednal v Bruselu 10. února.

Řadu bilaterálních jednání vedl ministr Kupka i během společného zasedání evropských ministrů dopravy ve Stockholmu na konci února letošního roku, kde se setkal mimo jiné s italským ministrem infrastruktury Matteo Salvinim, se španělskou ministryní infrastruktury Raquel Jimenéz, francouzským ministrem dopravy Clémentem Beaune, portugalským ministrem infrastruktury Jo?oem Galamba i polským ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykem.

V pondělí 13. března se zástupci států dohodli ve Štrasburku na schůzce svolané ministrem Kupkou na koordinovaném postupu při přípravě společného dokumentu, který by měl shrnout hlavní požadavky zemí na změnu normy EURO 7 směrem k Evropské komisi.

Česká republika spolu s dalšími zeměmi mají výhrady k současné podobě návrhu nové emisní normy a budou požadovat odložení její účinnosti a některé země i zmírnění jejich parametrů. Pozitivním signálem v současnosti také je, že švédské předsednictví zvolnilo v harmonogramu projednávání emisní normy, což znamená více prostoru pro diskusi nad úpravou navrhovaných pravidel.

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Další články z rubriky Domácí

AV ČR: Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu

Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se pokoušeli experti nejprestižnějších ...

Piráti navrhnou opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky. Piráti proto plánují změny v regulaci alkoholu, ...

STUDENT AGENCY TRAVEL zveřejňuje trendy v prodeji letenek pro letní sezonu

Společnost STUDENT AGENCY TRAVEL, přední český prodejce letenek, přináší nejnovější přehled cestovatelských trendů pro letní prázdniny 2024. Analýza r ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody z 8. prosince loňského roku

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zdravotnickými odbory a Českou lékařskou komorou ...

Česká republika obdržela od EU další refundaci za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu

Česká republika patří mezi významné dodavatele vojenské techniky Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Česko za vojenský materiál, ...

DoporučujemePondělí 22.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »