InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Nekula (KDU-ČSL): myslíme na lidi v hmotné nouzi. Přidáme peníze potravinovým bankám

01.12.2022
Ministerstvo zemědělství (MZe) v příštím roce přidá potravinovým bankám k plánovaným 73 milionům ještě dalších 40 milionů korun. Na jejich podporu je tak připraveno celkem více než 110 milionů korun. Zachráněné potraviny putují lidem, kteří jsou na hranici hmotné nouze.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Nedostatek financí řeší stále více domácností, v poslední době především kvůli vysoké inflaci a energetické krizi. Lidé se dostává do situace, že nemají ani na tak základní věci, jako je jídlo. Právě v tom jim pomáhají potravinové banky. Jsem velmi rád, že díky navýšenému rozpočtu na příští rok můžeme dát potravinovým bankám víc peněz a pomůžeme jim pokrýt náklady s distribucí potravin a pomůžeme tak lidem v nouzi," řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

V příštím roce MZe podpoří potravinové banky 113 miliony korun. Podporu mohou banky využít na pronájmy, rekonstrukce a budování nových skladů, na jejich vybavení chladicím a mrazicím zařízením, na nákup automobilů pro svoz potravin a zejména na režijní náklady, jako jsou např. energie. MZe už bankám, a tedy lidem v obtížné situaci, poskytlo i s letoškem téměř 490 milionů korun.

Až do roku 2016 potravinové banky existovaly jen v malém měřítku. Změna nastala až za ministra zemědělství Mariana Jurečky. Prosadil poslanecký návrh, který pomohl snížit plýtvání neprodaných potravin, dohodl s ministerstvem financí zrušení odvodu DPH z darovaných potravin a umožnil budování profesionálních potravinových bank v každém kraji. Na resortu zemědělství také vyčlenil dotační titul 60 milionů korun, který pomohl budovat profesionální infrastrukturu po celé zemi. Supermarkety také dostaly povinnost darovat potraviny a zboží přednostně potravinovým bankám. Do té doby obchody špatné zboží vyhazovaly do kontejnerů nebo dávaly do zoologických zahrad.

Cílem podpory je přispět ke snížení plýtvání potravinami a předejít vzniku potravinového odpadu, protože každý Čech do koše vyhodí v průměru 57 kilogramů za rok, v celé EU je to v průměru 127 kg za rok 2020. Ročně stojí průměrnou rodinu s dětmi zbytečné plýtvání 20 tisíc korun (bez započtení inflace 2022).

Potravinové banky podporuje také Ministerstvo práce a sociálních věcí, které z evropských fondů nakupuje potraviny a základní materiální pomoc určenou nejchudším osobám a distribuuje ji právě prostřednictvím potravinových bank. V roce 2023 se počítá s dodávkami v hodnotě cca 120 milionů korun.

"Ve spolupráci s bankami připravujeme také novou formu potravinové pomoci, kterou jsou mobilní výdejny. Víme o řadě lidí, kteří nespolupracují s žádnou sociální službou, a k potravinové pomoci se dostávají obtížně nebo vůbec. Právě to by měly mobilní výdejny v krajích změnit," doplnil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Také Ministerstvo životního prostředí dlouhodobě podporuje rozvoj potravinových bank, vidí v tom velký společenský přínos z pohledu sociální pomoci i předcházení vzniku odpadů a smysluplného zacházení s potravinami. Letos přispívá rekordními 200 miliony korun z Operačního programu Životní prostředí na rozšíření a dobudování infrastruktury potravinových bank, zejména na výstavbu či rekonstrukci již existujících skladů potravin, nákup dopravních prostředků nebo manipulační techniky. Díky této dotaci potravinové banky mohou pořizovat například i nemovitosti, aby se z pronajatých prostor přesunuly do vlastních.

"Skvělou zprávou je, že jsme příjem žádostí v naší letošní dotační výzvě prodloužili do konce března 2023 a hlavně, že míra naší podpory v ní je stoprocentní!," dodává ministr Jurečka.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Další články z rubriky Domácí

On-line služby objednalo v červnu nejvíce Čechů v letošním roce

Nákup služeb v on-line prostředí provedlo nejvíce spotřebitelů v dosavadním průběhu roku. Podle pravidelného výzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) to v červnu bylo více než 28 % internetových uživatelů. V předchozích měsících byla ...

Ordinace Armády spásy významně přispívají k ochraně veřejného zdraví

Hlavním cílem zpřístupnění zdravotní péče lidem bez domova je bezpochyby zlepšení jejich zdravotního stavu. Nesmíme ale také zapomínat na fakt, že v p ...

ČEZ v 1. pololetí postavil téměř stovku nových veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta

Takřka 100 nových dobíjecích stojanů, celkový výkon všech stanic téměř 58 MW a více než 50procentní meziroční růst celkově načerpané bezemisní elektři ...

Vláda se bude zabývat technickým zhodnocením darovaných vrtulníků systému H-1

Na středečním zasedání vlády se budou ministři zabývat technickým zhodnocením 8 kusů vrtulníků systému H-1 darovaných České republice Spojenými státy ...

Kultura hlásí více než desítiprocentní nárůst návštěvnosti

Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o víc ...

DoporučujemeStředa 24.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »