InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Miliony lidí bez elektřiny, statisíce poškozených domů. Člověk v tísni dodává kamna a opravuje střechy, zatímco na Ukrajině už hrozí zima

24.11.2022
Ruská invaze na Ukrajinu způsobila obrovské škody ve vesnicích a městech po celé Ukrajině. Poškodila a zničila domy po celé zemi. Více než 11,2 milionů lidí nyní potřebuje nouzové přístřeší nebo nezbytné vybavení domácnosti. V době, kdy teploty klesají pod bod mrazu a v zemi napadl první sníh, týmy Člověka v tísni usilovně pracují na opravě oken a střech poškozených domů a kolektivních centrech. Náročnější opravy budou následovat. Kromě toho jsou rodinám distribuovány plachty, dřevo a igelitové fólie, které umožňují základní opravy, a také věci potřebné k zazimování, jako jsou kamna a matrace.
Foto: clovekvtisni.cz
S blížící se zimou jsou potřeby na Ukrajině obrovské. Zimní teploty na Ukrajině mohou snadno klesnout na -20 °C nebo níže. V červenci ukrajinská vláda varovala, že od začátku války byly poškozeny nebo zničeny statisíce domů, takže statisíce lidí zůstaly bez střechy nad hlavou. Tento počet se s nedávnými útoky a pokračujícími boji výrazně zvýšil.

V posledních týdnech se navíc miliony lidí na Ukrajině ocitly bez elektřiny a vody; v důsledku toho nyní mnoho Ukrajinců nemá dostatečné vytápění, protože Rusko soustředilo útoky na kritickou civilní infrastrukturu. 15. listopadu provedlo Rusko největší útok na energetickou infrastrukturu od začátku války, přičemž zasáhlo kritickou infrastrukturu v nejméně 16 z 24 oblastí země a v hlavním městě Kyjevě. Situace s dodávkami energie je nejistá celkem v 17 oblastech a v Kyjevě.

"Všechny tyto útoky ze strany Ruska mají jediný cíl - vyvolat chaos a utrpení mezi civilisty a přinutit k dalšímu útěku tisíce lidí v rámci Ukrajiny nebo do sousedních zemí," říká Petr Drbohlav, regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán organizace Člověk v tísni. "Útoky na civilní infrastrukturu, jako jsou elektrárny, jsou jasným porušením mezinárodního humanitárního práva. Zima nesmí být používána jako zbraň," dodává.

Na Ukrajině nemá přístup k elektřině 10 milionů lidí


Nedávná vlna ruských raketových a dronových útoků ochromila téměř polovinu ukrajinského energetického systému. Podle ukrajinské vlády nemá kvůli ruským útokům přístup k elektřině více než 10 milionů lidí. Nejvíce těchto lidí se nachází ve Vinnické, Oděské, Sumské a Ternopilské oblasti a v Kyjevě. Kritická situace je také v Doněcké oblasti, druhém největším městě Charkově, v nedávno osvobozených oblastech a oblastech podél fronty. Většina oblastí se potýká s pravidelným přerušováním dodávek elektřiny a vody.

V reakci na to vláda vyzvala obyvatele, aby šetřili energiemi, a to omezením používání domácích spotřebičů, jako jsou trouby, pračky, rychlovarné konvice a žehličky. Kromě toho vláda naplánovala dočasné odstávky elektřiny. Úřady vytvářejí zásoby pohonných hmot, potravin a vody a lidem se doporučuje, aby učinili totéž. Po celém Kyjevě je zřízeno nejméně 1 000 topných přístřešků, kde se lidé budou moci v případě potřeby ohřát.

Teplo pro milion vnitřních uprchlíků v kolektivních centrech


K dalšímu vnitřnímu uprchlictví přispívají také pokračující boje před krutými zimními měsíci. Podle odhadů IOM se k 27. říjnu na Ukrajině nachází 6,5 milionu vnitřních uprchlíků. Toto číslo představuje nárůst oproti 6,2 milionu na konci září. Z toho 450 000 osob se stalo nově vnitřními uprchlíky během posledních 30 dnů. Odhaduje se, že 14 % vnitřních uprchlíků údajně zvažuje, že v nadcházejících týdnech opustí své současné místo pobytu (odhadem 916 000 osob), a dalších 13 % zvažuje návrat (857 000 osob). Mnoho lidí zvažuje stěhování ještě před začátkem zimy.

Ukrajinská vláda rovněž uvedla, že k 20. říjnu se 1 milion Ukrajinců, kteří uprchli v rámci své země, v současné době nachází ve více než 5 600 kolektivních centrech po celé zemi - střediscích, která vyžadují podporu, aby byla připravena na zimní měsíce.

Střechy a okna pro desítky tisíc lidí


Humanitární pracovníci pomáhají lidem opravovat topení, opravovat poškozené střechy a okna, distribuovat matrace, přikrývky a teplé oblečení a zásobovat nemocnice záložními generátory a mobilními topnými soupravami. Pro přípravu na zimu je potřeba více generátorů, kamen a pevných paliv.

Na jaře Člověk v tísni spolu s partnery zahájil distribuci nouzových přístřeškových souprav a poskytl lidem stavební materiál na základní opravy domů poškozených válkou. "Vše, co jsme měli v běžném životě, už nemáme. A nyní se snažíme alespoň něco obnovit. A Člověk v tísni nás podpořil. Jen příklad, neměli jsme latě - a ty potřebujeme na střechu. Díky organizaci jsme latě dostali a střechu jsme si opravili sami," říká Liudmyla Chmil, obyvatelka obce Ivanivky v Černihivské oblasti.

Tým Člověka v tísni se nyní zaměřuje na lehké a střední opravy domů v Sumské, Černihivské, Charkovské, Dněperské, Kyjevské a Žytomyrské oblasti. "Opravujeme okna, dveře, střešní krytiny a drobné praskliny vnější izolace poškozených domů, poté následují složitější opravy. Současně jsou v Záporožské, Charkovské a Dněperské oblasti a v nově osvobozených oblastech Doněcké oblasti y prováděny základní opravy," říká Viktor Gladčenko, technický vedoucí ČVT na Ukrajině.

"Tyto opravy jsou potřebné pro zlepšení životních podmínek, zabránění zhoršení stavu domů poškozených během války a hlavně zlepšení ochrany před krutou zimou," dodává. Jen v Zakarpatské oblasti v současné době rekonstruujeme 14 budov; do konce roku bude mít nový domov 528 vnitřních uprchlíků z jiných částí Ukrajiny.

Mezi další podporu, kterou Člověk v tísni před zimou poskytuje, patří distribuce zimních potřeb pro domácnost, jako jsou matrace, spací pytle, tlusté termo přikrývky, deky, fóliové přikrývky, termosky a přenosné vařiče, spolu se suchým palivem a svíčkami. Týmy Člověka v tísni také pracují na opravách kolektivních center a zateplování domů, a to díky poskytování peněžních prostředků nebo věcného materiálu. K dispozici jsou i další možnosti podpory, jako je hotovost na nájemné nebo komunální služby, například na vytápění.

Před zimou je nutné opravit vodovodní řad


Podle OCHA OSN potřebuje pomoc v oblasti vody, sanitace a hygieny na Ukrajině až 16 milionů lidí. Jedná se o komunity žijící v oblastech, kde byla poškozena vodovodní a kanalizační infrastruktura, kde jsou přerušeny dodávky energií a kde se vnitřně vysídlené osoby shromažďují v kolektivních centrech a hostitelských komunitách.

Vodovodní řady, které jsou často úzce propojeny s topnými systémy, je třeba opravit ještě před zimou. "Poskytujeme dlouhodobá řešení v několika vesnicích, kde byl vodovodní systém silně poškozen nebo nebyl několik měsíců funkční. Do nově osvobozených míst, jako je Balaklija, Dergači, Eskhar a Alčevsk jsme dodali čerpadla a potřebné vybavení, které bylo nainstalováno a zajistilo chod centralizovaného vodovodního systému," říká Sergej Saienko, ředitel východního regionu organizace Člověk v tísni na Ukrajině.

Pomoc Člověka v tísni lidem na Ukrajině je možná díky darům z veřejného i soukromého sektoru na výzvu ČVT SOS Ukrajina, finančním příspěvkům od Alliance2015, CARE, Stichting Vluchteling, King Baudouin Foundation, Nadačního fondu Avast - Stichting Avast a partnerství s mezinárodními nevládními organizacemi a institucionálními dárci Evropskou unií, Ukrajinským humanitárním fondem, Úřadem pro humanitární pomoc USAID nebo Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.Zdroj: Člověk v tísni

Další články z rubriky Domácí

AV ČR: Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu

Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se pokoušeli experti nejprestižnějších ...

Piráti navrhnou opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky. Piráti proto plánují změny v regulaci alkoholu, ...

STUDENT AGENCY TRAVEL zveřejňuje trendy v prodeji letenek pro letní sezonu

Společnost STUDENT AGENCY TRAVEL, přední český prodejce letenek, přináší nejnovější přehled cestovatelských trendů pro letní prázdniny 2024. Analýza r ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody z 8. prosince loňského roku

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zdravotnickými odbory a Českou lékařskou komorou ...

Česká republika obdržela od EU další refundaci za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu

Česká republika patří mezi významné dodavatele vojenské techniky Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Česko za vojenský materiál, ...

DoporučujemePondělí 22.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »