InfoDnes.cz » Zpravodajství » Ekonomika

Evropská komise navrhuje urychlit zavádění okamžitých plateb v eurech během deseti vteřin

26.10.2022
Komise dnes přijala legislativní návrh, díky kterému by všichni občané a podniky s bankovním účtem v EU a zemích EHP získali možnost provádět okamžité platby v eurech. Cílem návrhu je zajistit, aby byly okamžité platby v eurech cenově dostupné a bezpečné a aby byly bez potíží zpracovávány po celé EU.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Okamžité platby umožňují lidem převést peníze v kterýkoli den a kteroukoli denní dobu během deseti vteřin. Tyto platby jsou mnohem rychlejší než tradiční bezhotovostní převody, které poskytovatelé platebních služeb přijímají pouze v úředních hodinách a které přicházejí na účet příjemce do následujícího pracovního dne s tím, že tato lhůta se může protáhnout až na tři kalendářní dny. Okamžité platby výrazně zvyšují rychlost a pohodlí pro spotřebitele, například při placení faktur nebo přijímání urgentních převodů (v případě naléhavých zdravotních problémů apod.). Pomáhají také podstatně zlepšit peněžní toky a znamenají úspory nákladů pro podniky, zejména malé a střední, včetně maloobchodníků. Uvolňují peníze, které jsou v současné době zablokovány v tranzitu v rámci finančního systému (tzv. peníze na cestě) a které tak bude možné použít dříve na spotřebu nebo investice. V každý jednotlivý den přitom na cestě zůstává zablokováno téměř 200 miliard eur. Na začátku roku 2022 představovaly okamžité platby jen 11 % všech bezhotovostních eurových převodů v EU. Tento návrh má odstranit překážky, jež brání většímu rozšíření okamžitých plateb a jejich přínosů.

Výkonný místopředseda pro hospodářství ve prospěch lidí Valdis Dombrovskis k tomu uvedl: "V mnoha zemích se okamžité platby rychle stávají normou. I v Evropě by měly být přístupné všem, tak abychom zůstali celosvětově konkurenceschopní a co nejvíce těžili z inovačních příležitostí, které nabízí digitální věk. Lidé získají větší výběr a pohodlí. Podniky získají lepší kontrolu nad svými peněžními toky a sníží se jim provozní náklady. Dnešní návrh posílí naši ekonomiku, neboť ji zefektivní a pomůže jí růst."

Komisařka pro finanční služby, finanční stabilitu a unii kapitálových trhů Mairead McGuinnessová pak dodala: "Přechod od převodů do druhého dne k převodům do deseti vteřin znamená velký převrat srovnatelný s přechodem z listovní na elektronickou poštu. Téměř 90 % eurových bezhotovostních převodů se však v současné době stále zpracovává tradičně jako "pomalé" převody. Skutečnost, že mnoho občanů a podniků v EU nemůže peníze posílat a přijímat okamžitě, nemá žádné opodstatnění, neboť technologie pro provádění okamžitých plateb je zavedena od roku 2017. V době, kdy rostou účty domácností a malých a středních podniků a kdy se počítají všechny drobné, je možnost posílat a přijímat peníze v řádu vteřin obzvláště důležitá. Tato iniciativa znamená přímý prospěch pro občany a podniky v EU."

Návrh, kterým se mění a modernizuje nařízení o jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA) z roku 2012, stanoví v souvislosti s okamžitými platbami v eurech čtyři požadavky:

Okamžité platby v eurech musí být všeobecně dostupné.
Poskytovatelé platebních služeb v EU, kteří již nabízejí bezhotovostní převody v eurech musí ve stanovené době nabízet i jejich okamžitou verzi.

Okamžité platby v eurech musí být cenově dostupné.
Poskytovatelé platebních služeb musí zajistit, aby cena účtovaná za okamžité platby v eurech nepřevyšovala cenu účtovanou za tradiční neokamžité bezhotovostní převody v téže měně.

Musí být zvýšena důvěra v okamžité platby.
Poskytovatelé musí ověřovat soulad mezi číslem bankovního účtu (IBAN) a jménem příjemce, které plátce v příkazu zadá, aby byl plátce před provedením platby upozorněn na případnou chybu nebo podvod.

Musí být odstraněny překážky ve zpracovávání okamžitých plateb v eurech a současně musí být i nadále účinně identifikovány osoby, na které se vztahují sankce EU - poskytovatelé platebních služeb nebudou probírat všechny transakce jednotlivě, ale budou nejméně každý den ověřovat, zda jejich klienti nefigurují na sankčních seznamech EU.

Tento návrh podpoří na evropském trhu plateb inovace a hospodářskou soutěž v plném souladu se stávajícími předpisy o sankcích a boji proti finanční kriminalitě. Přispěje rovněž k širším cílům Komise v oblasti digitalizace a otevřené strategické autonomie. Tato iniciativa zapadá do priority Komise zajistit hospodářství ve prospěch lidí a vytváří atraktivnější investiční prostředí.


Zdroj: Evropská komise

Další články z rubriky Ekonomika

MPO: Vláda schválila návrh nařízení, který stanovuje výpočet odvodů z nadměrného příjmu výrobců elektřiny

Vláda schválila návrh nařízení Ministerstva průmyslu a obchodu, který stanovuje způsob určení výše nadměrného příjmu z prodeje vyrobené elektřiny. Určila tak mechanismus, podle kterého se stanoví výše příjmu na základě čistých tržeb z prodeje ...

Hospodářská komora: Rok 2023 bude rokem stagnace, průmysl se zastaví a roční míra inflace zůstane dvouciferná

Přestože vysoká inflace dopadá na firmy i domácnosti, letos český HDP ještě nezanedbatelně vzroste, a to i přes vysoké náklady na energie. Příští rok ...

Agrární komora: Vánoční hvězdy se letos rychle prodávají

Drahé energie drtí tuzemské pěstitele pryšců nádherných, kterým se přezdívá vánoční hvězdy nebo poinzécie a Češi jimi tradičně zdobí své domovy během ...

MPO: České předsednictví přispělo k rozvoji digitální a datové ekonomiky

Ministři sedmadvacítky jednali v Bruselu na Radě pro dopravu, telekomunikace a energetiku ve formátu telekomunikace, kde schválili návrh nařízení k ak ...

Ministerstvo financí: Blíží se termín pro podání žádosti o zrušení registrace k DPH

1. ledna 2023 vstoupí v platnost novela zákona o DPH, která zvyšuje limit obratu pro povinnost platit daň z přidané hodnoty z 1 mil. Kč na 2 mil. Kč. ...

DoporučujemePátek 9.12.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.