InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Ministryně Černochová: Export českého vojenského materiálu na Ukrajinu by měl letos přesáhnout hodnotu 40 miliard korun

06.10.2022
Ministryně obrany Jana Černochová se sešla ve středu 5. října se zástupci českého obranného průmyslu. Tématem jednání byla opět pomoc Ukrajině, podpora obranyschopnosti ČR a spolupráce s resortem obrany jako taková.
Ministerstvo obrany Jana Černochová (ODS) | Foto: MO ČR
Naposledy se diskutovalo o tom, jakým způsobem by se čeští zbrojaři chtěli a měli podílet na obranyschopnosti ČR a jak by měla probíhat spolupráce s resortem obrany.

Podle Lubomíra Kovaříka, předsedy sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR, společnosti oceňují především efektivnější strategickou podporu Ministerstva obrany jak při vyjednávání se zahraničními firmami, které mají dodávat do Armády ČR, tak při vývozu českých produktů zbrojního průmyslu za hranice:

"Obrana je vysoce konkurenční prostředí, kde strategická podpora ze strany státu hraje významnou roli. Zapojení českých firem do akvizičních projektů Armády ČR se zahraničními dodavateli přispěje nejen k její modernizaci, ale pomůže také českým firmám získat nové know how a zapojit se do globálních dodavatelských řetězců těch největších světových výrobců," upozornil Kovařík.

Účast českého průmyslu na zbrojních zakázkách je vládní prioritou


U nových BVP CV90 od švédského výrobce například resort obrany požaduje minimálně 40% angažmá včetně podílu na následném servisu. "Zapojení českých firem do akvizic jednoznačně zvyšuje naši obranyschopnost. Díky soběstačnosti snižujeme závislost na zahraničních dodávkách, opravách a údržbě zakoupeného materiálu či techniky," vysvětlila ministryně Jana Černochová.

Ministerstvo obrany se snaží české výrobce maximálně podporovat i na zahraničních trzích, kam směřuje přes 90 procent jejich produkce. Podle Lubomíra Kovaříka exportu výrazně pomohlo zřízení resortní agentury AMOS: "Poskytuje, co tu předtím nebylo, tzn. podporu obchodů ve formě vláda-vláda, protože spousta zemí tento typ garancí vyžaduje," vyzdvihl.

Agentura pro mezivládní obrannou spolupráci už rok a půl na mezivládní úrovni zastřešuje projekty s partnerskými zeměmi tak, aby byly v bezpečnostním, zahraničně-politickém a ekonomickém zájmu ČR. "Ve zkratce poskytujeme českým firmám kompletní servis od navázání kontaktů s příslušnými partnery přes pomoc s financováním a pojištěním ze strany státem zřízených institucí ČEB a EGAP, až po zastřešení mezivládním ujednáním či dohodou. Význam naší agentury v poslední době vzrostl tím, že české firmy mohou své produkty nabízet už jen na úrovni vláda-vláda, tedy prostřednictvím AMOS," podotkl ředitel Aleš Vytečka.

I v souvislosti s konfliktem na Ukrajině se očekává, že budou hodnoty vývozu letos rekordní. Export českého vojenského materiálu do této země by měl přesáhnout hodnotu 40 miliard korun, minulý rok to bylo 14 miliard.

Na úspěchu Ukrajinců má podíl i technika a materiál z ČR


První pomoc Ukrajině vláda ČR schválila už dva dny po útoku 26. února. Dosud ČR dodala materiál v hodnotě 4,2 miliard korun a Česko je nyní mezi pěti největšími podporovateli Kyjeva. Podle ministryně obrany stojí za současnými úspěchy ukrajinských vojáků i technika a materiál z České republiky. "Ukazuje se, že cesta, kterou jsme zvolili, je jednoznačně správná. Kromě postupu ukrajinské armády nám také zajistila respekt a uznání našich západních spojenců," prohlásila s odkazem na vojenskou podporu ve výši 106 milionů dolarů, kterou ČR dostane od USA.

Podle ministryně Černochové české firmy vyrábějí a dodávají životně důležitý materiál a mnoho z nich poskytlo ukrajinské straně velkorysé dary. "Děkuji českým firmám za to, že pomáhaly a nadále pomáhají," zdůraznila.

Zdroj: Ministerstvo obrany
Související:

Další články z rubriky Domácí

innogy hlásí velký zájem o záchranný produkt RESTART

Většina zákazníků innogy, kterým od ledna 2024 hrozil po ukončení cenových stropů návrat extrémních cen energií z období energetické krize, už má klid a výhodnější ceny. Díky podpisu mimořádné letní nabídky Restart se vyvázali z předchozích smluv s ...

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský jednal na neformální Radě ministrů zahraničí v Kyjevě

Ministr Lipavský se v pondělí 2. října 2023 zúčastnil historicky první neformální Rady EU pro zahraniční věci (FAC) v Kyjevě. Ministři jednali s ukraj ...

Česká republika dočasně zavádí namátkové kontroly na státní hranici se Slovenskem

V souvislosti s nárůstem nelegální migrace v Evropě obnoví Česko od dnešní půlnoci namátkové kontroly na celé pozemní hranici se Slovenskem. Policejní ...

Ministerstvo obrany vyhlásilo další výběrové řízení na prodej nepotřebného nemovitého majetku

V úterý 3. října 2023 bylo vyhlášeno další výběrové řízení na zjištění zájemců o koupi nepotřebného nemovitého majetku Ministerstva obrany. ...

Česká obchodní inspekce zajistila ve 2. čtvrtletí téměř 10 000 kusů padělků

Česká obchodní inspekce pokračovala v kontrolách dodržování zákazu prodeje padělků. Ve druhém čtvrtletí inspektoři ČOI uskutečnili 212 kontrol a u 90 ...

DoporučujemeÚterý 3.10.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »