InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Ministr Baxa: posláním kultury je tvořit mosty mezi státy a národy

30.09.2022
Dvoudenní pracovní cestou do Vatikánu ministr kultury navazuje na úspěšnou červnovou cestu předsedy vlády Petra Fialy. Martin Baxa v těchto dnech zastupoval českou vládu na dvou výrazných kulturních aktivitách ve Vatikánu a v Římě.
Foto: mkcr.cz
V den sv. Václava se v bazilice sv. Petra konala Slavnostní mše svatá k uctění památky patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu sv. Václava. Ve čtvrtek 29. září ministr kultury oslovil hosty provedení koncertního oratoria Nádech věčnosti věnovaného příběhu sv. Ludmily a pořádaného v Římě v rámci předsednictví ČR Radě Evropské unie.

Závazek pokračovat v dialogu a spolupráci se Svatým stolcem si dala vláda ČR do svého programového prohlášení a ten nově nastoupený kurs vnímá velice pozitivně.

"Kultura hrála vždy významnou roli při vytváření a budování vztahů s jinými státy. Snadno překonává hranice a přirozeně zprostředkovává duševní a hmotné hodnoty, které jedinečným způsobem spoluvytváří identitu každé země," podotýká ministr Baxa.

Slavnostní mše svatá k uctění památky sv. Václava u oltáře Katedry v bazilice sv. Petra byla výjimečnou duchovní i kulturní událostí. Mši předsedal Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, doprovázela ji Severočeská filharmonie Teplice a Kühnův sbor, autorem hudby a dirigentem byl Jan Zástěra.

Ten je také autorem Oratoria Nádech věčnosti, které zkomponoval k poctě sv. Ludmily a připomenutí 1100. výročí památky její mučednické smrti. Díky nadačnímu fondu Bohemian Heritage Fund se při příležitosti Českého předsednictví v Radě EU v bazilice sv. Jana z Lateránu v Římě uskutečnila 29. září další výjimečná událost. Severočeská filharmonie Teplice nastudovala a provedla toto oratorium speciálně k českému předsednictví v Radě Evropské unie. Titulní roli ztvárnila světoznámá operní pěvkyně a herečka Soňa Červená.

Velvyslanectví ČR při Svatém stolci tradičně připravuje na konci září program svatováclavských oslav v Římě a ve Vatikánu. V uplynulých letech však byl bohužel kvůli opatřením proti šíření koronaviru velmi omezen a letošní rok nabídl ideální možnost propojit připomínku odkazu patronky českého národa sv. Ludmily a našeho předsednictví v Radě Evropské unie. Tak vznikla jedinečná myšlenka uvedení oratoria následující den po svátku Sv.Václava.

"Jsem pyšný na to, že můžeme prezentovat českou kulturu na špičkové úrovni na tak nádherných místech. A jsem rád, že se nám tak daří naplňovat její základní poslání - podporovat mezikulturní dialog a tvořit mosty mezi státy a národy," dodává Martin Baxa.

Součástí programu ve Vatikánu bylo také setkání s rektorem papežské koleje Nepomucenum P. Romanem Czudkem a tamními seminaristy. Pontificio Collegio Nepomuceno není studentskou kolejí v běžném slova smyslu. Je především kněžským seminářem, tedy studentskou komunitou, kde se připravují mladí muži na budoucí poslání katolických duchovních. Kromě nich zde žijí také někteří vybraní mladí kněží, kteří v Římě studují teologické vědy. Její předchůdce vznikl už v roce 1884. Ale v koleji se realizuje mnoho dalších aktivit. Krajanská setkání, přednášky, sídlí zde Český historický ústav v Římě Historický ústav Akademie věd ČR a nakladatelství a pořádají se zde mše v češtině. A jde o místo těsně spjaté s výraznou osobností kardinála Berana, který zde prožil svá poslední léta.

Program ministra kultury ve Vatikánu zahrnoval i návštěvu Vatikánské knihovny a setkání s jejím prefektem Mons. Caesarem Pasinim. Uskutečnila se i schůzka s ředitelkou Vatikánských muzeí paní Barbarou Jatta. Obě tyto instituce představují špičky ve svých oborech.

Zdroj: Ministerstvo kultury

Další články z rubriky Kultura

ČT chystá na jaro pokračování Kukaček a Místa zločinu, nový Prušinovský i rekordní počet filmových premiér

Česká televize rozběhne nový rok televizní premiérou snímku Zátopek. Hned den poté, v pondělí 2. ledna, nabídne divákům novou sérii oblíbeného seriálu Místo zločinu České Budějovice a přesně o týden později rozčísne večerní vysílání velmi svérázným ...

Armáda ČR: Vánoční koncerty vojenských hudebníků po třech letech opět naživo

Pokud máte rádi vánoční koledy a neuteče vám žádné vystoupení vojenských hudebníků, zveme vás na tři předvánoční koncerty, které se uskuteční už tento ...

Během 30. ročníku vánočního koncertu Varhana Orchestroviče Bauera a jeho orchestru vystoupí řada hudebních hostů

PRAHA - Již potřicáté se 21. prosince uskuteční vánoční koncert předního českého skladatele a dirigenta Varhana Orchestroviče Bauera a jeho Okamžitého ...

Prima připravuje 4. ročník BLUE STYLE PRIMA FESTu a má pro vás skvělý vánoční dárek

Letní rodinný festival BLUE STYLE PRIMA FEST přináší zábavu pro celou rodinu a je ideálním dárkem pod stromeček. Udělejte si letní radost už v prosinc ...

Česká televize připravuje obsáhlé předvolební a volební vysílání

Česká televize připravila pro diváky obsáhlý informační servis k nadcházejícím prezidentským volbám, ve kterém představí uchazeče o post hlavy státu v ...

DoporučujemePátek 9.12.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.