InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

Ministr Baxa: posláním kultury je tvořit mosty mezi státy a národy

30.09.2022
Dvoudenní pracovní cestou do Vatikánu ministr kultury navazuje na úspěšnou červnovou cestu předsedy vlády Petra Fialy. Martin Baxa v těchto dnech zastupoval českou vládu na dvou výrazných kulturních aktivitách ve Vatikánu a v Římě.
Foto: mkcr.cz
V den sv. Václava se v bazilice sv. Petra konala Slavnostní mše svatá k uctění památky patrona Čech a Moravy a jednoho z tradičních symbolů českého státu sv. Václava. Ve čtvrtek 29. září ministr kultury oslovil hosty provedení koncertního oratoria Nádech věčnosti věnovaného příběhu sv. Ludmily a pořádaného v Římě v rámci předsednictví ČR Radě Evropské unie.

Závazek pokračovat v dialogu a spolupráci se Svatým stolcem si dala vláda ČR do svého programového prohlášení a ten nově nastoupený kurs vnímá velice pozitivně.

"Kultura hrála vždy významnou roli při vytváření a budování vztahů s jinými státy. Snadno překonává hranice a přirozeně zprostředkovává duševní a hmotné hodnoty, které jedinečným způsobem spoluvytváří identitu každé země," podotýká ministr Baxa.

Slavnostní mše svatá k uctění památky sv. Václava u oltáře Katedry v bazilice sv. Petra byla výjimečnou duchovní i kulturní událostí. Mši předsedal Mons. Jan Baxant, biskup litoměřický, doprovázela ji Severočeská filharmonie Teplice a Kühnův sbor, autorem hudby a dirigentem byl Jan Zástěra.

Ten je také autorem Oratoria Nádech věčnosti, které zkomponoval k poctě sv. Ludmily a připomenutí 1100. výročí památky její mučednické smrti. Díky nadačnímu fondu Bohemian Heritage Fund se při příležitosti Českého předsednictví v Radě EU v bazilice sv. Jana z Lateránu v Římě uskutečnila 29. září další výjimečná událost. Severočeská filharmonie Teplice nastudovala a provedla toto oratorium speciálně k českému předsednictví v Radě Evropské unie. Titulní roli ztvárnila světoznámá operní pěvkyně a herečka Soňa Červená.

Velvyslanectví ČR při Svatém stolci tradičně připravuje na konci září program svatováclavských oslav v Římě a ve Vatikánu. V uplynulých letech však byl bohužel kvůli opatřením proti šíření koronaviru velmi omezen a letošní rok nabídl ideální možnost propojit připomínku odkazu patronky českého národa sv. Ludmily a našeho předsednictví v Radě Evropské unie. Tak vznikla jedinečná myšlenka uvedení oratoria následující den po svátku Sv.Václava.

"Jsem pyšný na to, že můžeme prezentovat českou kulturu na špičkové úrovni na tak nádherných místech. A jsem rád, že se nám tak daří naplňovat její základní poslání - podporovat mezikulturní dialog a tvořit mosty mezi státy a národy," dodává Martin Baxa.

Součástí programu ve Vatikánu bylo také setkání s rektorem papežské koleje Nepomucenum P. Romanem Czudkem a tamními seminaristy. Pontificio Collegio Nepomuceno není studentskou kolejí v běžném slova smyslu. Je především kněžským seminářem, tedy studentskou komunitou, kde se připravují mladí muži na budoucí poslání katolických duchovních. Kromě nich zde žijí také někteří vybraní mladí kněží, kteří v Římě studují teologické vědy. Její předchůdce vznikl už v roce 1884. Ale v koleji se realizuje mnoho dalších aktivit. Krajanská setkání, přednášky, sídlí zde Český historický ústav v Římě Historický ústav Akademie věd ČR a nakladatelství a pořádají se zde mše v češtině. A jde o místo těsně spjaté s výraznou osobností kardinála Berana, který zde prožil svá poslední léta.

Program ministra kultury ve Vatikánu zahrnoval i návštěvu Vatikánské knihovny a setkání s jejím prefektem Mons. Caesarem Pasinim. Uskutečnila se i schůzka s ředitelkou Vatikánských muzeí paní Barbarou Jatta. Obě tyto instituce představují špičky ve svých oborech.

Zdroj: Ministerstvo kultury

Další články z rubriky Kultura

Česká republika představila svou literaturu na mezinárodním knižním veletrhu v Boloni

V březnu 2023 byla česká literatura prezentována na veletrhu v italské Boloni (6.-9. 3.). Tamní mezinárodní knižní veletrh podporuje tvůrce literatury pro děti a ...

Pašije - Velikonoční příběh Richarda Pachmana se vrací po 4 letech do Prahy

Největší příběh křesťanství s poutavou hudbou bude po čtyřleté pauze týden před Velikonocemi k vidění v pražském kostel Sv. Šimona a Judy. Pašije - Ve ...

PKF - Prague Philharmonia: Vydejte se s námi do krajiny snů

PKF - Prague Philharmonia se v rámci cyklu koncertů pro děti v neděli 2. dubna 2023 v pražském Rudolfinu vydá do krajiny snů. Třetí díl ze čtyřdílné s ...

Česká televize doplňuje moderátorský tým pořadů Události a Události, komentáře

Mezi moderátory hlavní zpravodajské relace se již v tomto týdnu zařadí Barbora Kroužková a v pořadu se bude nově častěji objevovat redaktor a moderáto ...

Česká televize: Petra Špalková a Jiří Vyorálek loví po třech letech nové Stíny v mlze

Česká televize začala natáčet druhou řadu seriálu Stíny v mlze režiséra Radima Špačka. Seriáloví vyšetřovatelé Magda Malá (Petra Špalková) a Martin Če ...

DoporučujemePátek 31.3.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »