InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » LifeStyle

Na posilovací hrazdě můžete efektivně formovat svou postavu i v malém bytě

26.09.2022
Hledáte účinné cvičební nářadí, které navíc nezabere moc místa? Cvičení na hrazdě mimořádně účinně posiluje horní polovinu těla za pomoci vaší vlastní váhy. V různých podobách si ji můžete pořídit také domů, a to i v případě, že je váš byt malý jako klícka.
Univerzální hrazda na cvičení | Foto: Hop Sport

Které hrazdy jsou vhodné na domácí posilování?


Na to, že se na první pohled jedná o nenápadnou tyč, nabízejí obchody se sportovními potřebami až překvapivý výběr hrazd. Ty nejlevnější modely můžeme najít již za několik set korun. Rozdíl v cenách pak závisí především na typu a způsobu upevnění hrazdy v bytě.

Součástí balení některých hrazd jsou také bezpečnostní rukavice na posilování. Díky nim se nemusíte obávat nejen mozolů, ale ani toho, že by vám dlaně klouzaly. To totiž může být při posilování nebezpečné.

Obvykle v obchodech narazíte na tyto druhy hrazd:
- rozpěrné hrazdy do dveří s jednoduchou instalací,
- modely upevňující se do stropu,
- hrazdy, které se zavěšují na žebřiny,
- hrazdy na zeď či do rohu místnosti.

Záleží tak opravdu pouze na vašich preferencích a možnostech. Ať už si ale vyberete jakýkoliv typ hrazdy, rozhodně si domácího posilování užijete do syta.

Jakou posilovací hrazdu zvolit do malého bytu?


Podle toho, jaké máte doma prostorové možnosti, si vybírejte nejvhodnější typ hrazdy. Do bytů, kde není příliš prostoru, si lidé nejčastěji vybírají tu nejlevnější a zároveň nejskladnější variantu.
Tou je jednoznačně posilovací hrazda do dveří, případně ode zdi ke zdi. Díky bezpečnostnímu tlakovému systému, který má hned několik bodů, jde o zcela bezpečné připevnění. Samozřejmě je ale potřeba dodržovat výrobcem uváděnou maximální nosnost hrazdy.

Mezi výhody tohoto modelu patří kromě nízké ceny a jednoduché instalace také možnost přesouvat hrazdu. Klidně ji tak můžete umístit na futra nad podlahu a využít hrazdu jako pomocníka na držení nohou při sed-lezích. Nebo na rozpěru můžete dětem pověsit houpačku.

Dobrou volbou v malých prostorách je také hrazda zabudovaná do stropu. Je ale potřeba nalézt v bytě místo, kde nebude hrazda opticky překážet, ale zároveň budete mít dostatek prostoru pro pohyb při posilování.

Benefity, které posilování na hrazdě přináší


Úžasné je, že už jen tím, že se na hrazdu zavěsíte, zapojíte hned několik svalů naráz. Zejména namáháte a zatěžujete velký zádový sval a bicepsy. V momentě, kdy se rozhodnete naordinovat si na hrazdě i komplikovanější cviky, ale procvičíte ještě širší svalové spektrum. Pokud toužíte po širokých nasvalených zádech, doporučuje se provádět přítahy s dostatečným rozestupem paží. Pro silná ramena a vyrýsované svaly paží naopak zvolte úchop úzký.

Byť jsou bez debat největšími fanoušky posilování na hrazdě muži, přínosný může být tento typ cvičení i pro ženy. Jde totiž o ideální nástroj na zpevnění a formování horní poloviny těla. Tréninky, které obsahují i sety přítahů na hrazdě, si proto pochvalují například ženy po velkém úbytku váhy. Nicméně dámy, jejichž záměrem není zmohutnět, by se ale hrazdě měly věnovat pouze v omezených dávkách.

Autor: ML

Další články z rubriky LifeStyle

CzechTourism: Češi chtějí během zimní dovolené hlavně odpočívat a lehce sportovat

Téměř polovina (47 %) Čechů plánuje zimní dovolenou v České republice. Nejčastěji (25 %) chtějí odpočívat a lehce sportovat, aktivní dovolenou se sportem plánuje 22 % lidí. Většinou se chtějí věnovat pěší turistice (57 %) a lehčím procházkám (56 %). ...

Boty na zimu a na hory - jaké zvolit?

Když letní vedra a zlaté listí lemující cesty upadají v zapomnění, je čas vybrat si zimní obuv, která bude dobře fungovat v chladném a nepříznivém poč ...

Boty Nike Air Force 1 bílé posunuly (nejen) sport o velký krok kupředu

Také už vás někdy při sledování některého sportovního klání napadla otázka, jak je možné, že se výkony sportovců neustále zlepšují a oni posouvají hra ...

Bojíte se odstranění tetování? Zkušenosti lidí, kteří už mají zákrok za sebou, vaše obavy rozptýlí!

Jestliže uvažujete o odstranění tetování, zkušenosti těch, kteří tímto procesem již pr

Pohodlné boty na výlety i každodenní nošení

Hledáte obuv, která vám poskytne maximální pohodlí na víkendový výlet mimo město, ale zároveň se hodí i na každodenní nošení? Potřebujete univerzální ...

DoporučujemePátek 9.12.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.