InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Olga Richterová, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka zahájili Týdny sociálního podnikání

13.09.2022
V Poslanecké sněmovně dnes začaly Týdny sociálního podnikání. Série akcí poběží celý podzim a jejich cílem je seznámit veřejnost i poslance s touto problematikou. Vyvrcholením pak bude v prosinci plánované předložení návrhu zákona o sociálním podnikání, který zlepší zapojení lidí s hendikepem na trh práce. Tento návrh připravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí a v říjnu bude předložen do připomínkového řízení. Týdny sociálního podnikání organizuje místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová společně s iniciativou Deklarace odpovědného podnikání. A to pod záštitou předsedkyně PSP Markéty Pekarové Adamové a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky.
Foto: pirati.cz
Týdny sociálního podnikání iniciovala a dnes zahájila místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová. Od září až do prosince tak bude ve Sněmovně rezonovat právě téma potřeb lidí s postižením a sociálních podniků. Záměrem je, aby i na půdě Parlamentu byly k dostání produkty sociálních podniků, například v gastru. "Považujeme za důležité na tuto problematiku upozornit a přiblížit ji více jak veřejnosti, tak zákonodárcům, kteří mají skrz legislativu možnost postavení handicapovaných na trhu práce zlepšit a zajistit přívětivější a férovější podmínky," uvedla Richterová, která zdůraznila potřebnost nového zákona o sociálním podnikání.

"Prioritou naší vlády je přinést konstruktivní návrh a smysluplné uchopení sociálního podnikání. V minulosti několik návrhů neprošlo, i proto ve spolupráci s novým odborem na ministerstvu, který se zabývá sociální integrací, připravujeme nový legislativní rámec pro práci se sociálně znevýhodněnými. Věřím, že tentokrát dosáhneme úspěchu. Znám desítky úžasných projektů, které vznikly i bez zákona, těm chceme pomoci k rozvoji a chceme podpořit vznik stovek dalších sociálních podniků," uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Zákon o sociálním podnikání rozšíří možnosti zaměstnávání lidí se znevýhodněním (zdravotním i sociálním) od chráněných dílen k integraci s využitím sociálních podniků. Ty pak připraví zaměstnance se znevýhodněním k přechodu na otevřený trh práce. Do budoucna se má koncept i dále rozvíjet, v plánu je zapojení dalších resortů, aby se zákon obohatil i o sociální podniky například v oblasti kultury nebo životního prostředí.

"Sociální podnikání, stejně jako systematická podpora profesního růstu handicapovaných spoluobčanů, hrají naprosto nezastupitelnou úlohu při jejich úspěšném začleňování do plnohodnotného života," popsala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

"Nový legislativní rámec má rozšířit působnost sociálních podniků nad rámec zaměstnávání hendikepovaných například o pomoc mladým lidem opouštějícím dětské domovy, osobám bez domova nebo propuštěným vězňům, jakož i třeba dlouhodobě nezaměstnaným pečujícím. Těm všem umožní lepší zapojení na trh práce, což je přínosné jak pro ně osobně, společnost, tak i pro rozvoj ekonomiky a rozpočet," doplnila Olga Richterová.

"Jsme velmi rádi, že můžeme společně s paní místopředsedkyní uspořádat takto rozsáhlou, komplexní akci, od níž si mimo jiné slibujeme zvýšení povědomí o sociálním podnikání v Česku," doplnil Zdeněk Kosour z iniciativy Deklarace odpovědného podnikání.

Týdny sociálního podnikání, v rámci kterých proběhnou kulaté stoly, konference či seznámení hendikepovaných s legislativními procesy, poběží ve Sněmovně celý podzim. Zakončí je prosincová výstava na půdě Senátu a předložení návrhu zákona o sociálním podnikání.

Program Týdnů SP naleznete ZDE.

Zdroj: Pirátská strana

Další články z rubriky Domácí

AV ČR: Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu

Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se pokoušeli experti nejprestižnějších ...

Piráti navrhnou opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky. Piráti proto plánují změny v regulaci alkoholu, ...

STUDENT AGENCY TRAVEL zveřejňuje trendy v prodeji letenek pro letní sezonu

Společnost STUDENT AGENCY TRAVEL, přední český prodejce letenek, přináší nejnovější přehled cestovatelských trendů pro letní prázdniny 2024. Analýza r ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody z 8. prosince loňského roku

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zdravotnickými odbory a Českou lékařskou komorou ...

Česká republika obdržela od EU další refundaci za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu

Česká republika patří mezi významné dodavatele vojenské techniky Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Česko za vojenský materiál, ...

DoporučujemeNeděle 21.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »