InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Litoměřice hostí 46. ročník veletrhu Zahrada Čech

12.09.2022
Na výstaviště Zahrada Čech míří v těchto dnech tisíce návštěvníků. Květiny, stromky, keře, cibuloviny, trvalky, pokojové i venkovní rostliny, ovoce i zelenina, sazenice, zahradní nářadí a mnoho dalšího najdete v nabídce tří stovek vystavovatelů podzimního veletrhu Zahrada Čech. Během prvních dvou dnů dorazilo více než 23 tisíc návštěvníků.
Foto: Ústecký kraj
Šestidenní výstava nabízí nejen pestrý kulturní program, ale také bohatý zahradnický, chalupářský či kutilský sortiment. Na pódiu se za první dva dny již stihly představit desítky účinkujících, odborníků v oboru, ale i hudebních umělců.

Páteční program byl započat slavnostním zahájením. Přítomné návštěvníky přivítala ředitelka Městských kulturních zařízení v Litoměřicích Michaela Mokrá. Návštěvníky přišla pozdravit také řada významných hostů, mezi kterými nechyběli senátor za Litoměřicko a zároveň starosta Města Litoměřic Ladislav Chlupáč, hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller a také ředitel Agrární komory České republiky Václav Suchan. Slova se ujala také prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová a předsedkyně svazu včelařů Jarmila Machová. Představeni byli též ředitel SZIF pro Severozápad Karel Sekáč, předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka, předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík a předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík. Na závěr výstavě požehnal litoměřický biskup Mons. Mgr. Jan Baxant.

Hlavní myšlenkou slavnostního zahájení byla výzva k podpoře nákupu českých regionálních produktů. Všichni přítomní se shodli na tom, že je důležité se podporovat vzájemně, neboť úroda, za kterou stojí obrovské množství lidské práce, si zaslouží najít svého zákazníka.

Veletrh Zahrada Čech nabízí návštěvníkům každým rokem zajímavou ukázkovou expozici v pavilonu A, která se nese v duchu určitého tématu. Letos speciální ukázková expozice připomene oslavy dvoustého výročí od založení Divadla Karla Hynka Máchy v Litoměřicích.

Vystavovatelé tak letos obsadili více jak 500 míst na 5000 m2. Nabízejí vyhledávaný sortiment, jako je zahradní nábytek, zahradní náčiní a technika, stavební materiály, solární systémy, kotle na pevná paliva, dveře a zárubně, vodovodní sloupky, nádrže na dešťovou vodu, čističky odpadních vod a mnoho dalšího.

Stálice mezi vystavovateli letos doplní vystavovatelé noví. Novinkou letošního ročníku je například rodinné zahradnictví Roven, které nabízí cibule lilií, tulipánů, mečíků, bramboříky, okrasný česnek nebo šafrán. Novým vystavujícím je i firma Vaky Jabor. Ta představí skladovací vaky na kapaliny. Novinkou jsou také různé variace čajů a kávy dovážené ze Srí Lanky od firmy Mix Tee, s. r. o., a mnoho dalšího. Zaplněny jsou tak všechny pavilony i venkovní sektory.

Zahrada Čech se koná pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana, premiéra České republiky Petra Fialy, ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera. Bude probíhat až do středy 14. září, denně od 9 do 17 hodin. I na následující dny je nachystán bohatý doprovodný kulturní program s řadou zvučných jmen.

"V prvních dnech jsme do programu zařadili vystoupení Leony Machálkové, Jakuba Smolíka nebo Petra Rezka. Dále nebudou chybět oblíbení Babouci a na závěr, poslední den bude patřit Českému rozhlasu, který přiveze osm hvězd za jeden den," pozvala Michaela Mokrá. Doplnila, že ve středu 14. září vystoupí český zpěvák a muzikálový showman Josef Vágner, popový zpěvák a muzikálový herec Pavel Vítek a český zpěvák a producent Milan Drobný. Dále návštěvníky čeká vystoupení Davida Deyla, představí se Marcel Zmožek a Stanislav Hložek.

A jak tedy hodnotíme zahájení podzimního veletrhu Zahrady Čech? "Z pozice organizátora hodnotíme slavnostní zahájení Zahrady Čech za velmi úspěšné. Návštěvnost, která se v posledních dvou dnech výstavištěm protočila, je za nás úplně neuvěřitelná. Jsme rádi za každého návštěvníka a velmi si vážíme přízně a chuti na Zahradu Čech chodit, protože si myslím, že Zahrada Čech má co nabídnout," řekla Michaela Mokrá. Přijďte si užít jubilejní 46. ročník výstavy zaměřené na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody.

Autor: Daniela Kekrtová | Ústecký kraj
Související:

Další články z rubriky Regiony

Na Vysočině se orlům daří vyvést mladé také díky ohleduplnosti lesníků

Kroužkování mláďat orlů mořských hnízdících v lesích na Vysočině dokončí v tomto týdnu ornitologové. Lesníci kvůli hnízdění chráněných druhů ptáků omezují své hospodaření. S ornitology ale spolupracují i při ochraně porostů obnovených po ...

Francouzi budou moct poznat netradiční Česko prostřednictvím trhů z Jihomoravského a Zlínského kraje

Brněnský Zelný trh včetně podzemních prostor, vinařství Ilias v Pavlově nebo Luhačovice. Místa, která se ještě letos představí divákům francouzských t ...

Páteční Muzejní noc láká i na Hučák v centru Hradce Králové

Hradec Králové - Letošní ročník celorepublikového Festivalu muzejních nocí 2023 se v Hradci Králové a okolí uskuteční už po šestnácté, tentokrát 19. k ...

Dopravní podnik města Brna má již 15 retrovozidel. Sbírku doplnil nově zrekonstruovaný trolejbus Škoda 22Tr

Dopravní podnik města Brna (DPMB) rozšířil svoji sbírku retro vozidel. Nově do ní přibyl trolejbus Škoda 22Tr. Práce, které kompletně probíhaly ve voz ...

Moravskoslezští záchranáři otevřeli své základny veřejnosti

V pondělí 15. května, proběhl na dvanácti výjezdových základnách ZZS MSK Den otevřených dveří. Datum nebylo zvoleno náhodou, protože si v něm každoroč ...

DoporučujemeNeděle 28.5.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »