InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Zdraví

Vloni přispěla VZP téměř 70 tisícům dětí na péči klinického logopeda, obor ale pomáhá i dospělým

12.09.2022
Každé páté dítě trpí podle Asociace klinických logopedů ČR nějakou poruchou v oblasti řeči, jazyka nebo komunikace. Včasný záchyt onemocnění jazykového a komunikačního systému přitom podle odborníků vede k výrazně vyšší efektivitě péče a snižuje i počet nutných návštěv u klinického logopeda.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Problémy se netýkají pouze dětské populace, klinická logopedie pomáhá i dospělým pacientům, například po cévních mozkových příhodách. VZP vloni přispívala na péči o více než 76 tisíc pacientů v ordinacích klinických logopedů, celkem na jejich léčbu vynaložila 306 milionů korun.

Děti a mladiství do 18 let


VZP hradila v loňském roce péči klinického logopeda o 67 800 dětských, resp. mladistvých klientů, z celkového počtu tak téměř devět z deseti pacientů tvoří právě děti a mladiství do 18 let, častěji se přitom jedná o chlapce (43 000). Celkem VZP uhradila za výkony u dětí a adolescentů 275 milionů korun. Nejčastěji se léčba týkala onemocnění z kategorie neurovývojových poruch, které se u pacienta vzájemně prolínají, jedná se především o vývojovou poruchu jazyka (vývojovou dysfázii), řeči - artikulace, zejména její srozumitelnosti, také plynulosti (koktavost a breptavost). Dále sluchových vad (včetně pacientů, kterým byl implementován kochleární implantát) i chromozomálních aberací a monogenně dědičných chorob.

"Rodiče své děti přirozeně pozorují, mají srovnání s jejich vrstevníky. Určitě není nutné propadat panice, pokud dítě v pěti letech neumí vyslovit R nebo Ř. Avšak je dobré mít alespoň rámcovou představu o tom, co by mělo v různé fázi věku zvládat. Vzhledem k vývojovým poruchám jazyka je určitě zásadní sledovat, zda dítě dobře rozumí, kolem 2 roku by mělo zvládat alespoň 50 slov a začít tvořit věty," říká Lenka Pospíšilová, která při pochybnostech ohledně vývoje jazyka a řeči doporučuje preventivně navštívit klinického logopeda.

Neurovývojovou poruchu u dítěte ve čtyřech letech může signalizovat například to, že dítě nespojuje slova, netvoří věty, není schopné si zapamatovat jednoduchou říkanku, komolí slova. O rok později by rodiče měli zpozornět, pokud jejich potomek zaměňuje hlásky ve slovech, nedokáže odvyprávět krátký děj, má oslabenou krátkodobou paměť nebo je motoricky neobratné. "Rodičům doporučujeme nespoléhat na to, že dítě z nějaké poruchy vyroste, že se to samo srovná. V případě pochybností je vždy lepší poradit se s odborníkem a pokud možno začít případný problém řešit. Pokud se jedná o neurovývojové poruchy, doporučuje se začít návštěvou u klinického logopeda s logopedií kolem 3. roku věku. Určitě nejpozději před zahájením povinné školní docházky," říká Barbora Richtrová.

Dospělí


VZP uhradila v loňském roce 30 milionů korun také za péči o dospělé klienty, těch bylo téměř 8 600. V péči klinického logopeda jsou nejčastěji pacienti s afázií (porucha tvoření a porozumění jazyka), dysfagií (porucha polykání) nebo dysartrií (porucha srozumitelnosti řeči) jako následky úrazu či cévní mozkové příhody.

Kliničtí logopedi také pomáhají lidem po úrazech hlavy či po prodělaném neurologickém onemocnění, které způsobilo poruchu řeči či sluchu apod. Včasný záchyt vad sluchu i hlasu je podstatný také u těchto pacientů. "Pokud se terapie zahájí v akutním stádiu onemocnění, tzn. například po mozkové příhodě nebo po operacích hrtanu, můžeme maximálně zvýšit kvalitu života takového pacienta, dříve ho vyléčit či přispět ke zlepšení stavu," vysvětluje Irena Cudlínová. Kliničtí logopedi se podílejí také na záchytu kognitivních poruch.

Část dospělých pacientů, kteří zamíří do ordinací klinického logopeda, se potýká s přetrvávajícími potížemi či vadami z dětství. Může jít o perzistentní neurovývojové poruchy, koktavost či breptavost nebo obtíže ve výslovnosti, například v důsledku rozštěpových a sluchových vad. Klinický logoped působí nejen v ambulantní sféře, ale také v nemocnicích (včetně několika perinatologických centrech), lázních a stacionářích.

Zdroj: VZP ČR

Další články z rubriky Zdraví

Macková (SZÚ): Černý kašel u nás i v Evropě monitorujeme a máme účinné prostředky ochrany

Dnes proběhla na Ministerstvu zdravotnictví snídaně s novináři, kde zástupci Ministerstva zdravotnictví, Státního zdravotního ústavu a odborných společností představili aktuální epidemiologickou situaci ohledně černého kašle, záškrtu a tuberkulózy. ...

Nezanedbávejte své ledviny, nabádá klienty VZP a poukazuje na důležitost preventivních prohlídek

Chronická onemocnění ledvin bývají zákeřná v tom, že o nich pacient dlouho nemá ani tušení. Zdravotní komplikace se neprojevují bolestí a problém je o ...

VZP: Náklady na centrovou péči loni poprvé překročily 20 miliard korun

Všeobecná zdravotní pojišťovna v roce 2023 uhradila za centrovou léčbu vysoce účinnými nákladnými léčivy víc než 20 miliard korun. Tato léčba je posky ...

Epidemiolog Kynčl: V ČR se aktuálně nacházíme v sestupné fázi chřipkové epidemie

Nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky (ARI) v ČR v 8. kalendářním týdnu roku 2024 dosáhla hodnoty 1480 nemocných na 100 000 osob, c ...

Prověřený recept proti jarní únavě - půlhodinka chůze denně a postupné dávkování zátěže

Nedostatek energie, bolesti kloubů, časté bolesti hlavy a celkové vyčerpání. Jarní únava dokáže člověka potrápit. Každoročně na přelomu zimy a jara po ...

Doporučujeme



Čtvrtek 28.3.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »