InfoDnes.cz » Zpravodajství » Kultura

JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2022 - Slovenský folklor ve Valašském muzeu v přírodě již po třiadvacáté!

03.08.2022
Jánošíkov dukát z.s., Obec Slovákov v Českej republike, Folklorní spolek Púčik z Brna, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Svetové združenie Slovákov v zahraničí a město Rožnov pod Radhoštěm pořádají v Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě 5. - 7. srpna 2022 XXIII. Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2022 - jediný menšinový festival u nás, věnovaný slovenské lidové kultuře.
Foto: mkcr.cz
"V Dřevěném městečku vystoupí sedmnáct folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisté ze Slovenska. Chybět nebudou slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Rumunska a Srbska. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Rusíni a Bulhaři," pozval Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

Z festivalového programu

Ve výstavních prostorách Sušáku bude probíhat výstava "Slovensko čarovné" fotografů Igora Čombora, Ivana Kenéze a Ľubomíra Schmida. Vernisáž výstavy se uskuteční ve výstavním sále Sušáku v pátek 5. 8. od 19.00, výstava potrvá do 31. 8. 2022.

Celý festival v pátek večer zahájí Muzika Milana Rendoša z Košic autorským programem "A ti, hudák, šumňe hraj." V sobotu návštěvníky čeká program dětských folklorních souborů "Zahrajme sa...", program krajanských slovenských souborů a zástupců minorit "Aký kraj, taký mrav" a tradiční pořad "Od Tatier k Šumave", v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků - Slováků. Sobotní večerní pořad nazvaný "Harmoňija hrále" je celovečerním program zaměřený na region Abov a Zemplín.

V programové nabídce je i letos "Detský dvor", kde se děti mohou něčemu přiučit v dětských dílničkách, zajezdit si na dřevěných koloběžkách nebo chodit na chůdách. Současně pro ně bude připravena i malá školička tance.

Návštěvníci se mohou těšit na řadu zábavných a soutěžních pořadů. Je to 20. mezinárodní "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se soutěží jmenovců slavného zbojníka - Jánošíků z Čech, Moravy, Slovenska i ze světa, dále "Malá škola hry na pastýřské hudební nástroje" - na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo "Malá škola abovských tanců" pod vedením tanečních pedagogů Martina a Kataríny Topoľovských z Košic.

V neděli určitě zaujme program pro muzikantské labužníky nazvaný "Naladenô?" a všichni účinkující, hosté i diváci se s jubilejním XXIII. ročníkem MFSF Jánošíkov dukát rozloučí na galakoncertu "Z rodného kraja."

Na jarmarku lidových řemesel, který je neoddělitelnou součástí festivalu, mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla přímo při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

"Jánošíkov dukát patří dnes mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte už třiadvacáté pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru," zve ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.

Záštitu nad letošním festivalem převzali předseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Zlínského kraje, Města Rožnov pod Radhoštěm, Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, a Valašského muzea v přírodě.

Významnými partnery jsou Svetové združenie Slovákov v zahraničí, Ochranný svaz autorský, Slovenský institut v Praze, Vinařství Nešpor a Rajský, Garmet Rožnov pod Radhoštěm, Valašské království, Mlékárna Valašské Meziříčí, Slovak World Network a Folklórna únia na Slovensku.

Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Česká televize, Rozhlas a televízia Slovenska, Radio Proglas, TV NOE, KORENE - 1. slovenský časopis v ČR, Rádio JankoHraško.sk a Rádio Slovakia International.

Vstupné na akci: základní: 150 Kč, snížené: 120 Kč, dětské: 70 Kč, rodinné: 300 Kč

Zdroj: Ministerstvo kultury

Další články z rubriky Kultura

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. ...

Český film režiséra Petra Václava Il Boemo bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži v San Sebastianu

Letošní jízda českých filmů na významných mezinárodních festivalech pokračuje. Po Benátkách nebo Locarnu vybral český film do soutěže také festival v ...

Uznávaný rapper 50 Cent přijede po 12 letech do Prahy

Jeden z nejúspěšnějších rapperů na světě, charismatický rodák z newyorského Queensu se silným životním příběhem, 50 Cent, vystoupí po letech v Praze, ...

Česká televize: Zpravodajský speciál SeČTeno mapuje regionální výzvy pro nadcházející volby

Osmadvacet zastávek napříč republikou, osmadvacet výzev pro nadcházející komunální volby a desítky odborníků. Seriál SeČTeno vstupuje do své druhé pol ...

Ministr Baxa: Vláda ČR rozhodla o doplnění finančních prostředků pro letošní filmové pobídky

Filmové pobídky patří mezi priority Vlády ČR. Pro letošní rok na ně v původním návrhu rozpočtu bylo alokováno 800 milionů korun. Novela státního rozpo ...

DoporučujemeStředa 10.8.2022
Počasí v ČR
Počasí v regionech »


Copyright © 1/2009-2022 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.