InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Hrad Karlštejn slaví 675 let ve velkém stylu. IROP mu vdechl nový život

01.08.2022
Karlštejn slaví 675 let od svého založení mimo jiné rozsáhlou obnovou financovanou prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu, který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Na oživení hradu přispěl IROP téměř 80 miliony korun.
Foto: hrad-karlstejn.cz
"IROP podpořil revitalizaci mnohých částí hradu. Jmenovitě Císařský palác, arkádový přístavek, skalní sklep a jižní parkán. V suterénu pod Císařským palácem, v gotických sklepeních Purkrabství a v nově odhalené chodbě nádvoří navíc vznikají zcela nové expozice," řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Rekonstrukce se blíží ke konci. Za celou dobu stavaři neodehnali jediného zájemce o prohlídku impozantní gotické stavby. "Navzdory rozsáhlé rekonstrukci není provoz nijak omezený. Návštěvníky čeká jen mírný stavební ruch. Stavbou je částečně zabrané hlavní nádvoří a prostor za třetí hradní branou," popsal kastelán hradu Lukáš Kunst. Místo toho jich tam nyní nalákají ještě víc. Čeká na ně totiž řada novinek.

Zájemci o historii tohoto majestátního gotického díla mohou využít služeb zbrusu nového návštěvnického centra, které najdou ve vyšším suterénu purkrabství. K dispozici budou mít nejen pokladny a prodejny suvenýrů. "Během horkých dní se zde mohou zchladit a občerstvit, při nepřízni počasí zase schovat před jeho neduhy. Centrum má zvládnout nápor půldruhého tisíce návštěvníků denně," doplnil náměstek Sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád.
Karlštejn nabízí tři hlavní prohlídkové trasy. Ty po rekonstrukci doplní dalších osm mimořádných a exkluzivních tras. "Letos jsme připravili řadu novinek, které jsme nazvali Celým hradem. Spojujeme tak všechny tři hlavní okruhy pro skupinu maximálně šesti osob," nastínil kastelán. Podle něj je o tuto zhruba tříhodinovou prohlídku velký zájem.

A na co se mohou návštěvníci taktéž brzy těšit? Po dvou letech se na hlavní nádvoří vrací muzikál Noc na Karlštejně. Poslední srpnová sobota se pak ponese ve znamení Hradozámecké noci a s končící sezónou si v září návštěvníci užijí Karlštejnské vinobraní. Vinařství, které je pro Karlštejn typické, dostane vlastní výstavu.
Tím ale projekt IROP neskončil. Součástí je totiž mimo jiné pořízení časosběrného dokumentu, který zachycuje průběh rehabilitace středověké památky. Ani Karlštejnu se tedy modernita nevyhýbá. Projekt zahrnuje i rekonstrukci části inženýrských sítí a vybudování nové elektrorozvodny.

Oblast kulturního dědictví bude podporována v IROP i v programové období 2021-2027, pro tuto oblast je stanovena alokace 8,8 mld. korun. Vyhlášení prvních výzev je možné očekávat v létě 2022.

Zdroj: MMR ČR

Další články z rubriky Regiony

Dopravní podnik hl. m. Prahy opraví tramvajovou trať na Letenském náměstí

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začne od středy 17. dubna 2024 od brzkých ranních hodin s opravou tramvajové tratě na Letenském náměstí. Práce zde potrvají do neděle 28. dubna 2024 do zhruba půlnoci. Z tohoto důvodu bude obousměrně přerušen ...

Projekt Naše stopy v NATO zabodovaly na jihu Čech. Vzdělávací projekt o armádě si škola pozvala už podruhé

Obléknout si protichemický ochranný oblek, vyzkoušet srdeční masáž nebo si prohlédnout pyrotechnický materiál. To vše bylo náplní projektu Ministerstv ...

Ministr Hladík představil na Olomoucku výzvu na rozvoj ekocenter

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) navštívil Olomoucký kraj a Kroměřížsko. Zúčastnil se prohlídky výrobny vodíku, jednal o umisťování f ...

V Mněticích a Ostřešanech se chystají opravy silnic a mostů, doprava bude omezena

Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS Pk) v blízké budoucnosti zahájí opravy silnic a mostů v bezprostřední blízkosti krajského města. Staveb ...

V Benešově u Prahy se v sobotu uskuteční Regionální den PID

V sobotu 20. dubna 2024 se ve vlakové stanici a v autobusovém terminálu v Benešově u Prahy uskuteční Regionální den PID. Téměř po celý den od 10:00 do ...

DoporučujemeStředa 17.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »