InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Vojáci se předvedli na dostihovém závodišti v Chuchli

27.06.2022
Netradiční podívaná se naskytla návštěvníkům 102. českého derby v prostorách Chuchle Arena Praha. Absolutní vrchol dostihové sezóny v neděli 26. června 2022 byl umocněn přítomností profesionálních vojáků a pracovníků resortu obrany. Prezentační a náborová akce pod názvem Dostihový den s Armádou ČR nabídla veřejnosti to nejzajímavější z činnosti ozbrojených složek. Slavnostního zahájení byl přítomen zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu generálporučík Miroslav Hlaváč.
Foto: acr.army.cz
"Zájem občanů o službu v armádě a aktivní záloze nás těší a je stále velký. My ale nepolevujeme a stále hledáme nové metody, jak nábor podpořit. Pořádání prezentačních akcí pro veřejnost na netradičních a neobvyklých místech k nim patří," vysvětlila brigádní generálka Lenka Šmerdová.

Vojáci předvedli to nejzajímavější


V odpoledním programu vojáci představili vozidla LRD Kajman, Toyota HILUX, Dingo s lafetovaným kulometem MG3A, protiletadlový komplet RBS-70, bezosádkový pozemní průzkumný prostředek UGV SOM-6 a salvový kanón.

K vidění bylo také vojenské vybavení včetně ručních zbraní Posádkového velitelství Praha a Vojenské policie. Návštěvníci si užili ukázku boje zblízka a výcviku služebních psů. Zájemci si vyzkoušeli střelbu na airsoftové střelnici s replikami armádních zbraní. Součástí programu byla výstava popisující příběhy vojáků ze zahraničních operací v letech 1990 - 2020 s názvem ...s vědomím rizika. Účastníci derby měli možnost podpořit Vojenský fond solidarity.

O POKOS byl velký zájem


Zástupci odboru komunikace Ministerstva obrany ČR představili projekt POKOS (Příprava občanů k obraně státu). "Cílem projektu je seznámit veřejnost se skutečnostmi, které souvisejí s obranou státu, historií naší armády a řešením různých krizových situací," vysvětlila Daniela Hölzelová z odboru komunikace Ministerstva obrany.

Pro zvídavé zájemce byla připravena stejnojmenná výstava a s ní spojené vědomostní kvízy, které prověřily, jak pečlivě si soutěžící výstavu prohlédli, respektive, jak hluboké mají znalosti z branné výchovy, bezpečnosti a vojenské oblasti. Za správné odpovědi si mohli vybrat dárky s logem POKOS. Zkrátka nepřišli ani malí návštěvníci - pro ty byly nachystány zábavné křížovky a doplňovačky, hledání rozdílů nebo skládání obřích puzzlí a další hry a soutěže.

Zlatý pohár pro armádu


4. dostihový závod s názvem Zlatý pohár Armády ČR, byl věnován vojákům. Generálporučík Miroslav Hlaváč a brigádní generálka Lenka Šmerdová předali vítězný pohár nejrychlejšímu žokejovi, trenérovi a majiteli stáje.

Na místě byli také rekrutéři i příslušníci aktivní zálohy, aby zájemcům přiblížili vojenskou službu a vysvětlili podmínky vstupu do služebního poměru.

> Rekrutační cíl pro rok 2022 je získat 1 800 vojáků z povolání, z toho 460 studentů Univerzity obrany a fakulty Vojenské tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy. Rekrutační cíl pro aktivní zálohu je získat 1 200 vojáků. Podle Koncepce výstavby Armády České republiky je v plánu mít v roce 2030 v aktivní záloze 10 000 vojáků.

> Na zvýšený zájem reagovala armáda posílením všech prvků výběru, jak kapacit v nemocnicích a lékařských zařízeních, tak v kurzu základní přípravy, aby mohli být přijati ti, co uspějí.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Regiony

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět další část obchvatu České Lípy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu 1,5 kilometru dlouhého úseku přeložky silnice I/9, která bude součástí obchvatu České Lípy v Libereckém kraji. Jde o úsek mezi ulicí Litoměřická a silnicí II/262. Z průtahu městem by měl odvést část ...

Královéhradecký kraj už zná nominované výrobky na Regionální potravinu roku 2024

Spotřebitelé v Královéhradeckém kraji již znají nominované produkty na prestižní ocenění značkou Regionální potravina. Letos se v tomto regionu do sou ...

I letos si budou moci lidé prohlédnout reprezentační objekty Úřadu vlády

Historické a reprezentační objekty Úřadu vlády si veřejnost může prohlédnout ve vybraných dnech a o státních svátcích i v roce 2024. V průběhu roku bu ...

DPP hledá výrobce automatických vlaků a dopravního systému pro linky C a D pražského metra

Pro budovanou linku D a automatizaci stávající linky C Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) plánuje nakoupit nový dopravní systém, který bude schopen pl ...

Česká pošta ruší od 1. května noční a nedělní provoz pobočky v Jindřišské ulici

PRAHA - Od středy 1. května bude zrušen noční a nedělní provoz pobočky České pošty v Jindřišské ulici a dojde k úpravě sobotní otevírací doby. Nová ot ...

DoporučujemeSobota 20.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »